Arhiva 08.05.2013. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:21.

Borna Kadežabek najbolji robotičar

U travnju je u Grazu održano međunarodno natjecanje u robotici za osnovne i srednje škole na kojem se ogledalo 500 natjecatelja, odnosno 128 timova u raznim kategorijama. Hrvatska je nastupila sa 7 timova u Rescue-A kategoriji (spašavanju žrtve) te od ukupno 47 timova osvojila prvih 7 mjesta. Najbolje plasiran je tim KONTO iz Udruge RoboFreak (Filip Kuzminski iz I. osnovne škole Varaždin te Borna Kadežabek iz Osnovne škole Kuršanec) koji je osvojio prvo mjesto, skupivši maksimalan broj bodova u sve tri vožnje.
Kategorija RoboCup Junior Rescue uvedena je nakon razornog potresa koji je pogodio grad Kobe u Japanu. Od robota se zahtijeva da pokažu svoje sposobnosti u samostalnom kretanju i savladavanju prepreka te u konačnici simboličnim spašavanjem „žrtve“.
Veliku zaslugu u ovom uspjehu ima Udruga RoboFreak iz Varaždina te Ivica Kolarić, prof. Svjetsko prvenstvo održat će se krajem lipnja u Nizozemskoj.