Arhiva 03.12.2009. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:35.

TEŠKA VREMENA: TKO ĆE PREŽIVJETI DO PROLJEĆA?

Ovih dana iz Međimurje graditeljstva, kao tehnološki višak, moralo je otići 17 radnika

U subotu je stečajni upravitelj podijelio radne knjižice dvadeset petorici zaposlenih u Međimurje inženjeringu u stečaju, a 22 zaposlena dobila su produženje ugovora o radu do 17. prosinca. Nakon toga i oni će ili na burzu, ili će prihvatiti ponudu svojih bivših šefova koji su osnovali vlastita poduzeća, a stečajni upravitelj ponudio im je u najam prostore u Vukovarskoj, sjedištu Međimurje inženjeringa.
MTČ d.d. i dalje pleše na rubu između stečaja i nastavka “normalne” proizvodnje. Neizvjesnost oko sudbine ovog trgovačkog društva trajat će još desetak dana jer je za 10. prosinca, zakazano još jedno ročište na Trgovačkom sudu u Varaždinu. Kamo će MTČ d.d. - najviše ovisi o gazdama koji su se obvezali ispuniti data obećanja. Prije ročišta, radnici će održati još jedan skup i odlučiti o mogućem odustajanju od zahtjeva za pokretanje stečaja. Zasada se poslodavac drži preuzetih obveza, plaće se (istina, u neto iznosu) isplaćuju s računa drugog poduzeća čiji je vlasnik MTČ d.d., a danas (utorak) na račun radnika trebala bi sjesti i plaća za studeni.
U MTČ Tvornici rublja u stečaju proteklog četvrtka i petka istjecali su otkazni rokovi. Od 420 radnika, njih 289 dobilo je produženje ugovora za još 30 dana, 40-ak ljudi steklo je uvjete za prijevremenu mirovinu, ili su napustili firmu odmah nakon pokretanja stečaja, a ostali će, na žalost, završiti na Zavodu za zapošljavanje.
Došlo je do određenih (pozitivnih) pomaka i u obućarskoj branši, a hoće li se trend nastaviti ili se radi samo o kratkom predahu, ostaje da se vidi. Naime, u čakovečkom “Jelenu”, u kojem je također bilo velikih problema, kapaciteti su trenutno popunjeni “115 posto”. Još ima problema s plaćama koje se isplaćuju sukcesivno, po odjeljenjima, ali s obzirom na popunjenost kapaciteta, mogu se očekivati nešto bolji dane.
Vijest dana je da je država ponovo odlučila krenuti u prodaju “Meisa” iz Goričana u kojem Hrvatski fond za privatizaciju “drži” blizu 90 posto vlasništva i u kojem radi 400–tinjak radnika. Ovo je, ako se ne varamo, već četvrti pokušaj prodaje, a HFP još nije objavio uvjete prodaje.
Teška vremena su i u građevinskoj branši - vlasnici poduzeća najavljuju potrebu radikalnih rezova, počinje “mrtva sezona”, a dio zajedničkih kapaciteta nekoliko međimurskih građevinskih poduzeća koji je trebao biti zaposlen na Jadranu izgubio je već dogovorene aranžmane. Ovih dana iz Međimurje graditeljstva, kao tehnološki višak, moralo je otići 17 radnika (polovica njih ima uvjete za prijevremenu mirovinu). Budući da poduzeća nisu dužna izrađivati program zbrinjavanja radnika ako otpuštaju manje od dvadeset ljudi, svaka tri mjeseca mogu se relativno bezbolno “riješiti” dijela zaposlenih, a to u pravilu i rade.
U ovom kratkom pregledu spomenuta su samo neka poduzeća koja su i inače bila u središtu interesa, što zbog štrajkova i stečajeva, što zbog broja zaposlenih koji bi vrlo lako mogli zvršiti na ulici.
Bilo kao viškovi, bilo s transparentima. U svakom slučaju, ova će zima biti jedna od najtežih za međimursko gospodarstvo. One koji “prežive” do proljeća čeka još teških dana i dug oporavak.
V.Trstenjak

Izvor: 2849