Arhiva 04.04.2013. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:21.

U KRIŽOVCU OTVORENA IZLOŽBA O PČELARSTVU I MEDU

Javna ustanova za zaštitu prirode Međimurska priroda i Udruga pčelara Međimurske županije Agacija organizatori su izložbe koja će u Križovcu biti otvorena idućih godinu dana. Postav je smješten u izložbenom prostoru Centra za posjetitelje koji Javna ustanova neprekidno osmišljava i nudi nešto novo na putu spoznaje o potrebi očuvanja prirode - čiji smo i mi dio.
Najnovija izložba nosi naziv Skrivene usluge koje nam pruža priroda, a njome su predstavljeni krajnji pčelinji proizvodi i način na koji oni nastaju.
O tome su za otvaranja izložbe govorili predsjednik Agacije Branko Lipić, upravitelj Javne ustanove Siniša Golub i Tanja Šardi, pčelarka iz Čakovca koja je najvećim dijelom osmislila sadržaj izložbe te ustupila veliki dio privatne imovine za eksponate.
Gusti sok, med koji pčele proizvode od nektara koji skupe s cvijeća, jedan je od najizvrsnijih proizvoda prirode. Svi sastojci potrebni ljudskom organizmu su u medu, a da bismo ga i dalje imali, zajedno s drugim pčelinjim proizvodima, važno je očuvati ekosustav u kojem one obitavaju i, još važnije, iz kojeg se hrane. Svatko upućen potvrdit će da su pokušaji miješanja industrijske proizvodnje meda dali loše rezultate, stoga je i izložba koja educira o ovoj temi pun pogodak za produbljivanje svijesti o važnosti brige za naše prirodno okruženje.
S tim u vezi, održano je i predavanje koje je u multimedijalnoj dvorani Javne ustanove održao prof. dr. sc. Nikola Kezić s Agronomskog fakulteta u Zagrebu čiju stručnost međimurski pčelari uvelike koriste. Za list Međimurje potvrdio je kako proizvodnja meda dobiva novu šansu s ulaskom Hrvatske u Europsku uniju. Uz gospodarske, osvrnuo se i na okolišne elemente.
- Jako je važno baviti se pčelama jer nam one daju šansu u gospodarskom smislu. Ovaj dio Hrvatske posebno je pogodan za proizvodnju meda jer je zelen. Već južnije je žuto i periodički kratko za pčele i njihov rad. Europskom tržištu moći ćemo dati nešto izuzetno kvalitetno, ali kad gledamo na samu prirodu, pčelu i bolesti, valja reći da postoji niz opasnosti. Iako su pčele prilagodljive, javljaju se nove bolesti, eko-sustav je u disbalansu, a ako se ne budu imale čime hraniti, i njihov krajnji proizvod - med, bit će pod znakom pitanja, istaknuo je za list Međimurje N. Kezić.
Branko Lipić demonstrirao je publici na otvaranju izložbe pojedinosti iz rada pčelara, uz pojašnjenja koja će biti data i posjetiteljima koji pokažu interes za ovu izložbu. U idućih godinu dana zacijelo će je obići međimurski školarci, ljubitelji prirode i prirodnog te svi oni koji nastoje produbiti svoja znanja na ovu temu. (AL)

Izvor: 3021