Arhiva 05.08.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:40.

Uhićeni bivši direktori MTČ-a

Vlado Bošnjak, donedavni direktor MTČ-a d.d. i Tomislav Farkaš, bivši direktor MTČ Tvornice rublja, uhićeni su 30. srpnja i prepraćeni u istražni centar Županijskog suda u Varaždinu u kojem im je nakon saslušanja određeno 30-dnevno zadržavanje.
Prema policiji, utvrđeno je da je Vlado Bošnjak (policija ne navodi identitet uhićenih, op. nov.) u vremenu od 21. studenoga 2008. do 26. travnja 2010. godine, u cilju pribavljanja protupravne imovinske koristi za trgovačko društvo uskratio sredstva pri izvršavanju obaveza prema proračunima i fondovima RH, u iznosu od 10,8 milijuna kuna. Cijelo to vrijeme žiroračun poduzeća bio je u blokadi te je Društvo obaveze prema dobavljačima podmirivalo putem cesija. Također je utvrđeno da je sklopio ugovor sa slovenskom državljankom, ženom većinskog vlasnika društva (Milan Bernik, op. nov.), o prodaji četiri apartmana u Sloveniji, i to za iznos od 222.851 kunu, bez da je bila izvršena procjena vrijednosti apartmana od stručne osobe. Porezna uprava naknadno je utvrdila da je tržišna vrijednost prodanih apartmana 879.358 kuna, što je daleko iznad cijene za koju su prodani. Policija za Bošnjaka iznosi osnovanu sumnju počinjenja kaznenog djela “zloporaba ovlasti u gospodarskom poslovanju” i kazneno djelo “sklapanje štetnog ugovora”, a za ista kaznena djela tereti se i MTČ d.d. kao pravna osoba.
Istražujući Tomislava Farkaša, policija je utvrdila da je kao bivši predsjednik Uprave MTČ Tvornice rublja, bez znanja i odluke nadzornog organa, dao izraditi kreditnu karticu Diners Club Adriatic kojom se 2007. i 2008. godine neovlašteno koristio za plaćanje raznih troškova i usluga u iznosu od 178.894 kune. Također je u više navrata na blagajni Društva podizao gotovinu za službena putovanja koja u stvarnosti nije izvršio te si je na taj način pribavio nepripadajuću imovinsku korist u iznosu od 26.638 kuna. Farkašu se na teret stavlja i to što je 2008. godine od jednog obrtnika kupio patent Poplon za trudnice za iznos od 1,2 milijuna kuna, a da ugovor nije imao nikakvu uporabnu vrijednost za Društvo. Također 2008. godine Farkaš je naložio da se sa skladišta jednom trgovačkom društvu isporuči roba u ukupnoj vrijednosti od 113.568 kuna, za što je naplatio gotovinu u iznosu od 4,5 tisuća eura, a taj iznos nije položio na blagajnu Društva. Za Farkaša policija osnovano sumnja da je počinio dva kaznena djela “zloporabe položaja i ovlasti”, kao i kazneno djelo “sklapanje štetnog ugovora”. Obojici bivših direktora pretraženi su stanovi, osobni automobili te osobna računala, a tijekom pretrage policija im je zaplijenila poslovnu dokumentaciju i mobitele.
Slijede nova uhićenja?
Zanimljivo je da je policija svoju istragu usmjerila na 2007. godinu i dalje iako se u rješenju o provođenju istrage od 30. prosinca, koje je na zahtjev Općinskog državnog odvjetništa Čakovec od 21. svibnja 2009., donio Županijski sud u Varaždinu, sada pritvorene direktore sumnjiči za kaznena djela i iz 2006. godine.
U istražnom zahtjevu spominju se i MTČ Deutschland GmbH, društvo u vlasništvu MTČ-a d.d. Čakovec, a Bošnjaku i Farkašu na teret je stavljeno dosta toga što nije obuhvaćeno policijskom informacijom o istrazi, zbog koje su Bošnjak i Farkaš završili iza rešetaka. Čini se da istraga ide i u drugim smjerovima, prema “pozadinskim igračima”, jer Farkaš i Bošnjak samo su dovršili agoniju koja u MTČ-u traje godinama. Uskočili su u direktorska odijela i postali “odgovorne osobe”, važni sami sebi jer mogu nešto potpisivati. U Općinskom državnom odvjetništvu u Čakovcu i policiji je na desetke raznih kaznenih prijava protiv brojnih direktora (i vlasnika, odnosno onih koji su se predstavljali kao vlasnici) u oba MTČ-a te golema hrpa dokumentacije, pa je razložno očekivati, a to nam je neslužbeno i potvrđeno, i nova uhićenja. Pitanje je samo kako će daleko istraga ići - do vremena otprije desetak godina, kada su Dom fond i Pleter prodali svoje dionice, i kada, nakon što su isti “isisali” MTČ, započinje strmoglav pad u propast. Oba društva danas su u stečaju, uz dubioze veće od sto milijuna kuna i pokušaj održavanja na životu Tvornice rublja. (V. Trstenjak)

Nitko se nije javio na natječaj

Početkom lipnja stečajna upraviteljica MTČ-a d.d. u stečaju Lidija Belamarić objavila je javno prikupljanje ponuda za davanje u zakup poslovnih prostora i proizvodnih pogona s pripadajućim strojevima za obavljanje proizvodnje izrade trikotaže. Međutim, je li zbog uvjeta u pozivu na javno prikupljanje ponuda, ili zbog toga jer potencijalni zakupci ne vide interes za MTČ d.d., na natječaj se nitko nije javio. Proteklog tjedna to je primljeno na znanje i na Trgovačkom sudu u Varaždinu, na sastanku vjerovnika, s tim da se naknadno pojavio potencijalni investitor iz tekstilne branše koji bi želio pokrenuti proizvodnju i za to angažirati određen broj bivših radnika. Mogući zakupac prostora, međutim, tek se načelno zanimao za uvjete, strojni park i raspoloživu radnu snagu, bez jasnog određenja hoće li ili ne zaista i ući u posao. Stečajna upraviteljica je na godišnjem odmoru, tako da će se ozbiljnije o svemu moći razgovarati tek nakon njezina povratka, a također načelno, dogovoreno je da će se svi vjerovnici “naći” nakon 20. kolovoza, kada će i situacija biti malo jasnija i trebat će odlučiti što dalje.
(vt)

Uprava razjurila Sindikat, Sindikat TOKG-a tražit će stečaj?

Sindikat tekstila, obuće, kože, gume Hrvatske i Sindikat MTČ Tvornice čarapa Čakovec u ponedjeljak su, pred zaključenje ovog broja Međimurja, održali tiskovnu konferenciju na javnoj površini ispred Čaraparije. Savo Šmitran iz TOKG-a objasnio je da je razlog konferencije davanje izvanrednog otkaza sindikalnim povjerenicama, članicama Radničkog vijeća, a sindikalisti tvrde da im je tim postupkom Uprava povrijedila prava iz osnova rada i drugih prava. Izvanredne otkaze u petak je dobilo pet povjerenica, a otkaze im je uručio direktor Ivan Krajačić, uz obrazloženje da su članice sindikalnog povjereništva širile neistine u stanju u tvornici i time uznemiravale radnike.
- Točno je da Radničko vijeće već duže vrijeme pokušava dogovoriti skup radnika na kojem bi Uprava zaposlene obavijestila o stanju u Društvu, poslodavac je to dužan učiniti, rekao je Šmitran. Plaća se nekoliko mjeseci isplaćuje u dva dijela, s kašnjenjem do mjesec i pol dana. Zadnju isplatu za svibanj radnici su dobili 23. srpnja, a za lipanj su 30. srpnja podijeljene isplatne liste, a plaće bi trebale biti isplaćene tijekom tjedna. Budući da poslodavac odbija sazvati skup radnika, sindikalisti su odlučili da se nakon godišnjih odmora oraganizira referendum. Radnicima je ponuđeno da se izjasne jesu li spremni sačekati do kraja listopada, do kada bi se situacija mogla stabilizirati. Druga mogućnost je da Sindikat u njihovo ime podnese zahtjev za otvaranje stečajnog postupka. Nakon što je obavijest o referendumu napisana, Uprava je sindikalnim povjerenicama i članicama Radničkog vijeća dala 15 minuta da napuste tvornicu. Na konferenciji je Ivan Krajačić javno pozvan da povuče odluku o izvanrednim otkazima inače će protiv njega biti podnesene kaznene prijave, a za povrat radnica na posao iskoristit će se i drugi pravni mehanizmi. U Čarapariji je zaposleno oko 300 radnika.(V.Trstenjak)

Izvor: 2884