Arhiva 01.03.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:37.

Izbjegnut manjak u poslovanju

VATROGASNA ZAJEDNICA MEĐIMURSKE ŽUPANIJE

Prošlu financijsku godinu Vatrogasna zajednica Međimurske županije završila je s ukupnim prihodom od 822 tiuće kuna i tek malčice manjim rashodima, odnosno s minimalnim viškom od 1.264 kune i 3 lipe. Završni obračun poslovanja Zajednice u 2009. godini bila je jedna od točaka dnevnog reda posljednje sjednice Predsjedništva i Nadzornog odbora VZ-a MŽ. Iako je višak u poslovanju krajnje skroman, poslovanje je ipak pozitivno, dok je još sredinom prosinca prijetila opasnost da ono završi manjkom. Bio bi to prvi manjak u poslovanju u povijesti djelovanja Zajednice, pod raznim imenima i u raznim oblicima ustrojstva. Glavni je razlog tome što je samo djelomično ostvaren glavni prihod, dotacija Međimurske županije. U financijskom planu za prošlu godinu zacrtan je bio prihod od 880 tisuća kuna, od čega je glavninu trebala donijeti županijska dotacija od 610 tisuća kuna. No, i izdvajanje za Vatrogasnu zajednicu smanjeno je u odnosu na planirano, kao i mnoge druge stavke županijskog proračuna. Županija je posljednju tranšu od 30 tisuća kuna dala pred sam kraj godine, čime je njena dotacija dosegnula 470 tisuća kuna. Za usporedbu, u 2008. godini iznosila je 590 tisuća kuna, a ukupni prihodi Zajednice bili su za 100 tisuća kuna veći nego u 2009. godini. Jedna sretna okolnost pomogla je tome da se izbjegne minus - neplaniran prihod od 44 tisuće kuna od prodaje dionica Međimurske banke koje je Zajednica dobila kao sljednik nekadašnjeg SIZ-a vatrogastva. Privredna banka Zagreb iskoristila je svoje pravo koje je stekla premašivši u Međimurskoj banci vlasnički udio od 95 posto, da i preostale sitne dioničare isplati po nominalnoj vrijednosti dionica. Da je Zajednica sama htjela prodati dionice, za njih bi tražila više. Posljednja tranša županijske dotacije omogućila je da se ne mora pribjegnuti prebacivanju 30 tisuća kuna iz fonda premija osiguranja u redovno poslovanje, u cilju osiguranja pozitivnog ishoda poslovanja za prošlu godinu, s čim se još računalo početkom prosinca prošle godine.
Ta su sredstva sada slobodna za svoju namjenu, pomoć društvima u kompletiranju voznog parka i opreme. Nakon što je usvojilo izvješće o poslovanju u prošloj godini, Predsjedništvo je donijelo i financijski plan za ovu godinu. Njegov je ton vedriji, on predviđa ukupne prihode i rashode od milijun i 46 tisuća kuna. U tome će dotacija Međimurske županije biti 820 tisuća, 760 tisuća za redovnu djelatnost, a 60 za mladež. Ovaj iznos izračunat je prema zakonskoj formuli za određivanje obveze županija prema vatrogastvu, i zapisan je u proračunu Županije za ovu godinu.
Predsjedništvo Vatrogasne zajednice Međimurske županije raspravilo je i izvješće o radu Zajednice u prošloj godini. Njena su društva koncem 2009. godine brojila ukupno 5.832 člana, za tri više nego godinu dana. Broj intervencija je, naprotiv, bio manji nego godinu dana prije. Vatrogasci su na zadatke išli 875 puta, što je smanjenje za 50 intervencija. Na to je najviše utjecalo smanjenje broja ostalih intervencija (dežurstva na javnim priredbama i slično) s 368 na 280. Broj glavnih intervencija, pri požaru građevina, porastao je sa 61 u 2008. godini na 68 u 2009. godini.
Dražen Kovač

Najbolja društva Sveta Marija, Nedelišće i Čakovečki mlinovi
Predsjedništvo Vatrogasne zajednice Međimurske županije utvrdilo je rezultate bodovanja dobrovoljnih društava članica. U kategoriji središnjih društava među 17 društava bila je najbolja Sveta Marija s 3.334 boda ispred Preloga (3.160) i Male Subotice (2.937). U kategoriji ostalih društava, od njih 69, najbolje je Nedelišće s 2.573 boda, ispred Savske Vesi (2.254) i Palinovca (2.163). Među pet industrijskih DVD-a najbolji su Čakovečki mlinovi s 870 bodova, ispred MTČ-a s 868 i Čateksa s 846 bodova.(k)

Još 6 počasnih vatrogasnih časnika
Predsjedništvo Vatrogasne zajednice Međimurske županije donijelo je na svojoj posljednjoj sjednici odluku o dodjeli još nekoliko počasnih zvanja za zaslužne međimurske vatrogasce ili one koji vatrogascima pomažu u radu. Počasni vatrogasni časnici postali su Franjo Rebernik iz DVD-a Štrigova, Stjepan Herman i Mladen Tkalčec, oba iz DVD-a Ivanovec, Vladimir Novak iz DVD-a Robadje, Zdravko Mlinarić iz DVD-a Vratišinec i Ivan Sabol iz DVD-a Belica.

Skupština 23. travnja
Predsjedništvo Vatrogasne zajednice Međimurske županije utvrdilo je kalendar nekih naznčajnijih aktivnosti u ovoj godini. Skupština Zajednice održat će se u petak, 23. travnja, a domaćin će joj biti DVD Sivica. Županijsko natjecanje mladeži održat će se 29. svibnja, a natjecanje seniora 3. srpnja. Natječaji za domaćine još su otvoreni. Jedan termin stigao je iz Hrvatske vatrogasne zajednice - državno natjecanje mladeži održat će se od 14. do 16. svibnja u Šibeniku. Naša zajednica će s čak 14 ekipa biti daleko najjače zastupljena.(d.k.)

DVD SVETA MARIJA ODRŽAO 84. PO REDU GODIŠNJU SKUPŠTINU

Ivan Krištofić, zapovjednik Vatrogasne zajednice Međimurske županije, obznanio je na godišnjoj izvještajnoj skupštini DVD-a Sveta Marija kako su u prošlogodišnjem vrednovanju rada međimurskih DVD-a vatrogasci Svete Marije skupili najviše bodova, da su najbolji od središnjih vatrogasnih postrojbi, nadmašivši tako i tri gradske s područja Županije.
Zasluženo, jer radite tako da poštujete sve zakonske odrednice vatrogastva. Pomno pratim vaš rad, no vi me svaki put ugodno iznenadite nečim novim - istaknuo je Krištofić. Posebno je pohvalio rad 70-ak članova vatrogasne mladeži koja spada u red najboljih u Hrvatskoj, što je potvrdio i Nikola Sočev, predsjednik Savjeta vatrogasne mladeži pri Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici.
Za to posebne zasluge pripadaju Andreasu Lisjaku, predsjedniku Savjeta mladih u sklopu DVD-a. Ivan Pavlic, predsjednik Društva, u svom je godišnjem izvješću istaknuo kako je iza njih još jedna u nizu uspješnih godina. U tom uspjehu zasluge pripadaju 196-orici aktivnih članova, od čega je 120 starijih od 18 godina. Od tog je broja samo 26 bez temeljnog vatrogasnog ispita, što znači da ostatak ima različite oblike osposobljenosti.
- Čak 15 članova ima završenu i posebnu obuku za neku od vatrogasnih specijalnosti kao što su strojari, voditelji čamaca i rada s aparatima za zaštitu dišnih organa - istaknuo je predsjednik, dodavši kako u sklopu Društva djeluje interventna jedinica od 20 članova koji su liječnički pregledani i osposobljeni za brze intervencije. Za to je potrebno stalno opremanje, pa su lani za te namjene potrošili 20.000 kuna, u čemu im je pomoglo razumijevanje bivšeg i sadašnjeg saziva općinskog čelništva. Lani su imali 35 intervencija - 26 ih se odnosilo na gašenje požara, mahom onih poljskih, a 9 ih je bilo tehničke naravi. Lani su Svetomarčani bili organizatori i domaćini županijskog seniorskog natjecanja, ali i 14. tradicionalnog natjecanja zaprežnim špricama koje je okupilo natjecatelje iz čak 7 županija Hrvatske te ekipe iz Slovenije. Pokrovitelj natjecanja bila Hrvatska vatrogasna zajednica. U svojoj su sredini ugostili njenog počasnog predsjednika mr. Teodara Frickog. Po prvi put su imali i glavnog sponzora natjecanja u osobi njihove sumještanke Katarine Šulj koja je na skupštini ruštvu darovala fotografiju Svete Marije iz obiteljske kolekcije staru 50 godina. - To je događaj koji je ušao u hrvatska kulturološka zbivanja - podvukao je Krištofić. Govoreći o suradničkim odnosima s drugim društvima, ocijenjeni su pozitivno. Posebno je istaknuta suradnja s vlč. Pavlom Markačem preko kojeg su uključeni u vjerske aktivnosti Župe. Zahvalili su mu što je i lani kod biskupa morao tražiti da se premjesti datum svete potvrde radi sudjelovanja članova mladeži na državnom natjecanju.
Ambiciozni planski dokumenti obuhvaćaju 15 odrednica, među kojima je prioritetno proširenje vatrogasnog spremišta jer postojeće više ne može zadovoljiti suvremenu opremljenost. Vatrogasci su lani raspolagali s 335.836,24 kune, a godinu su završili viškom od 114.877 kuna. To je ponukalo općinskog načelnika Deana Hunjadija da uz pohvale za njihove rezultate u šali kaže kako će Općina napisati molbu Društvu za financijsku potporu. Skupu su nazočili vatrogasci iz 18 društava Međimurja i Podravine, a tu su bili i njihovi gosti iz dalekog Josipdola s kojima su se prije 2 godine pobratimili, na što je posebno upozorio njihov predsjednik Josip Bokulić.
Tekst i foto Mladen Grubić

Izvor: 2862