Arhiva 17.06.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 03.07.2016. 19:39.

Zašto nas truje ljevaonica Ferro-Preis Čakovec?

Harald Steuff, direktor ljevaonice Ferro-Preis: Nikad nam iz susjedstva nitko nije došao prigovoriti zbog dima, a naša su vrata otvorena(?!)

Već duže vrijeme u uredništvo lista Međimurje javljaju se mještani Strahoninca, Savske Vesi i jugozapadnog dijela Čakovca i žale se da iz ljevaonice Ferro-Preis suklja dim intezivnog i nadražujućeg mirisa. Svi su izražavali zabrinutost zbog zagađivanja, ali i zbog mogućih posljedica po zdravlje...

U dva navrata o toj je temi u našem listu imao priliku govoriti Harald Steuff, dipl.ing., direktor Ferro-Preisa, i trudio se javnosti objasniti što se događa.
Predočio je i dokumentaciju, odnosno certifikate kojima se dokazuje da ljevaonica radi u skladu s propisima o zaštiti okoliša.

Sve je isto

Prošle godine proradio je novi pogon, sagrađen u vrlo kratkom vremenu, iz kojeg nema nikakve emisije u okoliš (čak ni dimnjaka nema), pa se javilo pitanje – radi li uopće taj pogon? Ni ovaj put nije bilo drugačije. Na novinarski se poziv H. Steuff odmah odazvao i ponovio ono što je već više puta zapisano:

- Mi se kontinuirano pridržavamo svih propisa, standarda struke, i sve činimo da se u okoliš ne emitira ništa štetno. I u krizi kojoj smo kao izvoznici i više izloženi nastojimo poslovati na društveno odgovoran način, u skladu sa svim propisima, pa i propisima o zaštiti okoliša. Istina je, ponekad se javlja neugodan miris, ali ovo je industrijska zona, ovdje se vodi teška borba za svako radno mjesto. Znam da postoji priča da je ovamo došao nekakav stranac kojem je samo na pameti profit, međutim... To doista nije tako, u Ferro-Preisu mi nismo dali nijedan otkaz, plaće smo uspjeli održati visoko iznad prosjeka okruženja i s novim tehnologijama nastojimo povećati svoju konkurentnost.

- Novi pogon radi. Faza je uhodavanja i radimo kontinuirano samo u jednoj smjeni jer se mora savladati proces, educirati zaposlene, a ako je to postrojenje trenutno najviše što se u tehnologiji našeg posla može naći, jasno mi je da se mogao stvoriti dojam da pogon ne radi. Izvana se niti vidi aktivnost, niti osjeća.

Uvođenje nove tehnologije ne znači i odricanje od (uvjetno rečeno) stare jer tko si u općoj globalnoj krizi može priuštiti zatvaranje proizvodnje koja ima tržište? To tim više što je ta proizvodnja osigurana sa svim potrebnim uređajima i opremom koje nalažu zakoni i suvremeni standardi zaštite okoliša.

Tehnologija koju mi imamo zapravo je proces lijevanja s ugljenom i elementarnim željezom u kupolastoj peći, pri čemu se postiže supreriorna kvaliteta odljevaka, a sve što ne smije u okoliš, mi hvatamo na za to instaliranim uređajima.
To se odražava i na naše poslovanje. Prošlu godinu zaključili smo u plusu, izdržali smo konkurenciju, krizu, makar nismo dovoljno i zaradili.

Korisni smo sredini u kojoj radimo, osiguravamo egzistenciju za više od dvije stotine radnika i kooperanata i to su teme o kojima danas trebamo razgovarati.
Svatko iz našeg susjedstva ili bilo odakle, tko se osobno želi uvjeriti što se radi, kako se radi, može doći. Naša su vrata otvorena i nema nikakvih tajni. Povremena neugoda koju stvara dim... Neke se stvari u industriji ipak ne mogu izbjeći...
 

SANDRA GOLUBIĆ, PROČELNICA UREDA ZA ZAŠTITU OKOLIŠA MEĐIMURSKE ŽUPANIJE:

Instrument nije zabilježio zagađivanje zraka, ali… Na prostoru Međimurske županije ne prati se kakvoća zraka u okviru državne mreže, no ispitivanje je u ograničenom trajanju s nekoliko specijalnih uređaja provedeno na širem prostoru Županije, a jedan je uređaj bio instaliran u blizini Ferro-Preisa, kod MI Vajda, na pravcu sjeverozapadnih zračnih strujanja u odnosu na ljevaonicu, petstotinjak metara zračne linije od pogona (otprilike koliko su udaljene i prve kuće Strahoninca).

Sandra Golubić, pročelnica Ureda za zaštitu okoliša Međimurske županije, kaže da nije zabilježeno nikakvo zagađenje:

- Na instrumetnu nije ostao trag bilo kakvog taloga, ili makar čestica koje bi ukazivale da se iz ljevaonice u zrak emitiraju štetne tvari. Baš ništa. No, miris instrumenti ne bilježe, a to je povremeno problem. Ferro-Preis zadovoljava sve propise o zaštiti okoliša za svoju djelatnost, o tome postoji vjerodostojna dokumentacija i nemam informaciju da bilo u čemu ne ispunjavaju zakon. Možda je zanimljivo ovo: iz podataka koji se mogu pratiti pri Zavodu za javno zdravstvo čak ni među radnicima Ferro-Preisa nisu zabilježeni nikakvi zdravstveni problemi koji bi ukazivali na prisutnost štetnih tvari, odnosno - izloženost takvim tvarima..

Sramota!

Iako je bilo mnogo reakcija na smrad koji se širi oko ljevaonice, iako su mještani Strahoninca dosad pisali brojna pisma, iako je list Međimurje više puta upozoravao na opasnost od onoga što izlazi iz dimnjaka ljevaonice, nitko od nadležnih nije reagirao. Sramota!

Gradonačelnik Branko Šalamon šuti, sadašnji župan Ivica Perhoč, kao i bivši Josip Posavec, također...

Načelnica Strahoninca Sanja Krištofić također ništa nije poduzela po tom pitanju.

Ni oporbeni HDZ u tome ne vidi problem, a ljudi se guše...

Sramota je i to što su instrumenti koji mjere zagađenja postavljeni kilometar od ljevaonice (kod Vajde)! Ako bi i izmjerili neki smrad, bila bi kriva Vajda!?
Zašto mjerenja nisu obavljena u krugu ljevaonice, ili preko puta, u dvorištu obitelji Deban, ili kod Stanice za tehnički pregled?

Zašto se iz ljevaonice najviše dimi u popodnevnim i večernjim satima? Vjerojatno zato što su onda inspektori slobodni, prošlo je radno vrijeme, a i direktoru ljevaonice je prošlo radno vrijeme, pa da ga u upravi ne guši gust smrdljiv dim (a možda i nešto drugo u njemu)! (ij)

Izvor: 2877