Arhiva 04.04.2013. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:21.

Župan Perhoč zatražio raskid ugovora s Fenixom

Izgradnja sportske dvorane u Općini Sveti Juraj na Bregu za ovu bi državu trebala biti „doktorski rad“ – kako ne treba raditi sustav javne nabave. To je jedan od primjera u kojem je sve po zakonu, a ništa ne „štima“. Na skorom sastanku od resornog ministarstva tražit ću da se raskine ugovor s izvođačem, bez obzira bude li zbog toga dodatno produžen rok i povećana cijena.
Ovo više nema smisla. Prvi rok dovršetka bio je listopad prošle godine. Zatim je produžen na 15. prosinca, pa na 15. ožujka, naposljetku na 15. svibnja. No, odgovorno tvrdim da izvođač ni taj posljednji rok neće poštovati, izrazito je ogorčen međimurski župan kada komentira slučaj građevinske trakavice u spomenutoj općini uz kojoj je Ministarstvo regionalnog razvoja na natječaju za izvođača radova izabralo slavonskobrodski Fenix – tvrtku u Hrvatskoj već poznatu po sličnom načinu „poslovanja“.
Županija
ukazivala na problem s
izvođačem, ali…
Iznoseći kronologiju investicije u Svetom Juraju na Bregu, župan Perhoč podsjeća kako je Ministarstvo regionalnog razvoja raspisalo javni natječaj i odabralo izvođača: Međimurska županija je, s obzirom na prethodna loša iskustva (ista tvrtka gradila je školu u Orehovici), prije potpisivanja ugovora ukazivala na potencijalni problem, no, nije bila uvažena. Sada smo u poziciji da to poduzeće ucjenjuje i Ministarstvo i školu i Međimursku županiju. Tetošenje izvođača da mu se daju novi poslovi kako bi završio gradnju koja je u tijeku već je viđeno na ovim prostorima. Takvim načinom rada propalo je GK Međimurje – tražili su da im se avansno plate novi poslovi kako bi završili postojeće. Izvođač iz Slavonskog Broda na natječaju je ponudio nerealno nisku cijenu kako bi dobio posao. Sada ucjenjuju i traže dodatan novac. Otkud, zašto, kome, pita se Perhoč.
Nadalje ukazuje na činjenicu da je ista tvrtka pozamašne svote novca najprije ostala dužna kooperantima. Dovela ih je u probleme, da bi potom počela zapošljavati i radnike s našeg područja koje također nije isplatila. - Vrlo nedogovorno i nekorektno, netko će morati odgovarati. To je primjer kako fuinkcioniora gospodarstvo u Hrvatskoj. Dugo sam živio u uvjerenju da je došlo vrijeme kad loši moraju propasti te će ostati oni dobri. No, događa se suprotno. Loši su se prikrpali dobrima i direktno ili indirektno uništavaju i njih, smatra župan.
Međimurci
nemaju takve „repove“
Premda „ne tvrdi da smo najsposobniji i najpametniji“, Perhoč nastavlja kako nijedna međimurska građevinska tvrtka, ni na jednom objektu nije imala takvih „repova“: Bilo je problema, ali su se uvijek rješavali - ako ni zbog čega drugog, onda jer su to ljudi koji ovdje žive, pa bi ih bilo sram. Ovi će se maknuti i tko znad kad ćemo ih i hoćemo li ih uopće ikad više vidjeti. Pogledajte dvoranu praktički iste veličine u Belici. Radovi na njoj počeli su skoro u isto vrijeme kad i oni u Svetom Juraju na Bregu. Belički objekt već je godinu dana u funkciji. Ima jedna bitna razlika. Tamošnju dvoranu gradila je međimurska tvrtka. Bilo je određenih problema, ali su se rješavali u hodu. Ova je ucjena. Osim toga, izvođač iz Slavonskog Broda u postupku je predstečajne nagodbe.
U raznim dijelovima zemlje ima još sedam ili osam sličnih nedovršenih investicija... Ovdje se radi isključivo o neodgovornosti vodstva dotične tvrtke. I kao građanina me smeta da se ni pojedincima, ni tvrtkama, niti sustavu ništa ne događa. Nema odgovornosti. Na kraju ispaštaju učenici, žitelji Općine, pa i svi mi koji sudjelujemo u financiranju, zaključuje prvi čovjek Međimurske županije.
Fenix- „ubojica kooperanata“ pretplaćen na poslove s
državom?
Kako je već pisao riječki Novi list, u posljednjih 10 godina tvrtka Fenix sklopila je s ministarstvima 93 ugovora ukupne vrijednosti oko 520 milijuna kuna. Prema reviziji za 2011. godinu, Fenix je imao 45,913.000 kuna obveza prema dobavljačima u koje spadaju i kooperanti. Primjer najsličniji onom u Svetom Juraju na Bregu zabilježen je i kod izgradnje OŠ Srdoči na riječkom području. I tamo su uzastopce pomicani rokovi dovršetka izgradnje. Kooperanti su se bunili, tvrdeći da im Fenix duguje stotine tisuća kuna.
Prema navodima spomenutih novina, brojni mali građevinski poduzetnici Fenix nazivaju »ubojicom kooperanata«. Male tvrtke ostaju bez novca jer u pravilu ne pokreću skupe i dugotrajne sudske postupke. No, iako je došao na loš glas, čitavo vrijeme ministarstva su i dalje sklapala ugovore s Fenixom. Kao što je rekao i župan Perhoč, formalno pravno sve je u redu. Naime, prema odredbi Zakona o javnoj nabavi - javni naručitelj mora odabrati ekonomski najpovoljniju ponudu. Fenix, kažu stručnjaci, funkcionira tako da svjesno ide s niskom cijenom na natječaj. Potom angažira kooperante kojima ponude svoje cijene. Ako kažete da su preniske, ponude vam dio materijala na zaduženje do prve situacije (fakture). Dio novca uložite i sami i kada nakon mjesec dana izdate prvu situaciju, oni je jednostavno ne potpišu i pozivaju se na ugovor prema kojem se radovi plaćaju nakon 60 dana. Potom uvedu u posao novog kooperanta i više vas ne žele plaćati. Prvi kooperant nikad ne može završiti obračun i poslije je nemoguće utvrditi koji je od kooperanata obavio koji dio posla. Tako se ni trakavici u Svetom Juraju na Bregu još uvijek ne nazire kraj.
Velimir Kelkedi

Fenix duguje 88,3 milijuna kuna

Prema podacima Fine, tvrtka Fenix d.o.o. iz Slavonskog Broda trenutno duguje 88,3 milijuna kuna. Među 696 vjerovnika, nalaze se i brojne tvrtke i obrtnici s područja Međimurske županije. Tako BAT-u duguje 48,8 tisuća kuna, Auto-stopu 10,8 tisuća kuna, BY-PASS-u 72,6 tisuća kuna, Đurkinu d.o.o. 644 tisuće kuna, Tegri 350 tisuća kuna, Zadruzi Međimurje - završni radovi 124 tisuće kuna…
Novo ročište o planu financijskog restrukturiranja dužnika bit će 28. ožujka ove godine u 9.30 sati na Zagrebačkom velesajmu. Pozvani su svi vjerovnici.(j)

Izvor: 3021