Crna kronika 06.04.2011. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:17.

EPILOG TRAGEDIJE NA JEZERU: Hercega pronašli nautičari

U četvrtak, oko 8 sati članovi preloškog Nautičkog kluba Labud Antun Bermanec i Stjepan Lukačić krenuli su, u suradnji s međimurskom policijom, pretraživati akumulacijsko jezeru HE Dubrava kod Preloga. Već u 8.20 sati 200-tinjak metara od lijeve (međimurske) obale jezera pronašli su u plićaku tijelo Marija Hercega, tridesettrogodišnjaka iz Vrbanovca (mjesta u Varaždinskoj županiji), za kojim se tragalo od 27. ožujka. Podsjetimo, 26. ožujka u kasnim večernjim satima odigrala se jedna od najvećih tragedija na ovoj vodi: Tihomir Šimunković (48) iz Čakovca, Mario Herceg (33) iz Vrbanovca te Mladen Bohnec (47) iz Hrženice isplovili su s jednog od otočića na kojem su se s prijateljima i članovima obitelji družili. U kobnom trenutku Tihomir Šimunković dodao je snažan gas motoru, od čega se čamac uzdignuo i nagnuo te su trojica putnika odbačena u vodu čija je temperatura jedva 4 Celzijeva stupnja. Hrženičanin Mladen Bohnec uspio je isplivati na obližnji otočić na kojem ga je u nedjelju ujutro pronašao prijatelj. Tihomir Šimunković utopio se te je u 10 sati, 27. ožujka pronađen u polupotopljenom čamcu. Za Marijem Hercegom intenzivno se tragalo... no, danima bez rezultata. Ubrzo su pretraženi svi otočići i nada da je Mario živ umirala je... Najstrašniju vijest članovi njegove obitelji ponovo su proživjeli 31. ožujka, u jutarnjim satima, kada su na obali jezera, kod hangara Zmajarskog kluba Rode identificirali Marijevo tijelo.
ŽIROKOPTER POLIJETAO
Djelatnici Policijske uprave međimurske zahvaljuju članovima Nautičkog kluba Labud te Zmajarskog kluba Rode koji su im pomagali u potrazi. U trenutku u kojem su nautičari otkrili tijelo nesretnog Marija polijetao je žirokopter koji su za potrebe potrage iz Mađarske angažirali članovi preloških zmajara:
- Jezero smo proteklih dana nadlijetali zmajevima, no bez rezultata, zbog čega smo stupili u kontakt s našim prijateljima - zmajarima u Mađarskoj te angažirali žirokopter. Riječ je ultralakoj letjelici koja je zbog svojih letnih karakteristika bolja za ovakve vrste potraga. Žirokopter može letjeti vrlo sporo i upravljiviji je od zmaja, što olakšava vizualan pregled područja koje smo, prema policijskim smjernicama, trebali pretražiti. Zahvaljujemo kolegama iz Mađarske koji su odmah reagirali te bez naknade ponudili pomoć. Letjelicom u vlasništvu tvrtke One-two fly pilotirao je naš zemljak i nastavnik zmajarstva iz Mađarske Attila Filipovitsz - pojasnio nam je predsjednik Zmajarskog kluba Rode Mario Novak koji se s Attilom upravo spremao poletjeti u potragu.
40 LJUDI, 7 PLOVILA I
LETJELICE
Na licu mjesta javnosti se obratio i glasnogovornik Policijske uprave međimurske Krunoslav Gosarić koji je istaknuo da je u potrazi bilo angažirano 40-ak ljudi, 7 plovila te ultralake letjelice: - Ovo je najveća nesreća u posljednjih pet godina na ovom akumulacijskom jezeru te ovom dijelu Drave, što nas sve upozorava da se na oprez i abecedu kretanja vodom nikada ne smije zaboravljati. Zato nije na odmet još jednom reći: nikada ne isplovljavati noću i nikada po lošem vremenu. Djelatnici PUM-a kontinuirano nadziru ove vode, bilo da je riječ o suzbijanju krivolova, bilo da je riječ o kontroli plovila i dozvola. Međutim, činjenica je da svi problemi s time nisu nestali: i dalje ima neregistriranih plovila, neosposobljenih ljudi koji upravljaju tim plovilima, krivolova, a s druge strane, vrlo zahtjevna konfiguracija jezera i mnoštva otočića otežava rad policije - rekao je K. Gosarić upozoravajući još jednom da Drava ne prašta nesmotrenost.
LJUDSKOST
Djelatnici Policijske uprave međimurske težak posao uviđaja nisu obavili samo hladno - profesionalno. Toplim, ljudskim riječima zagrlili su članove obitelji pokojnog mladića pokušavajući utišati oluju bola koja trga srce.
Željka Drljić
Snimio Dubravko Lesar

Izvor: 2919