Crna kronika 28.01.2013. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 13:15.

Mladi policajac Dino Molnar (27) oduzeo si život službenim pištoljem!

Međimurska je policija u utorak 22. siječnja izvijestila o tragediji koja se dogodila na polju Murščak - Fučička, u blizini Domašinca. U svom osobnom automobilu samoubojstvo je pucanjem iz službenog pištolja počinio Dino Molnar iz Novakovca, policijski službenik star 27 godina, kaže se u priopćenju policije. Njegovo tijelo pronađeno je u ponedjeljak, 21. siječnja, nešto poslije 19 sati, a mrtvozornik je utvrdio da je smrt nastupila negdje u vremenu od 16 sati u nedjelju, 20. siječnja, pa do 16 sati u ponedjeljak, 21. siječnja.
Policija inače ne izvještava o slučajevima u kojima netko sam sebi oduzme život, jer nemaju značaja sa stanovišta javne sigurnosti, ali čini iznimku ako je samoubojica njezin službenik, iz jasnih razloga. No, slučaj Dine Molnara brzo je dobio odjek puno jači nego bi ga inače imala smrt aktivnog policajca od vlastite ruke. Molnar je, naime, bio u sukobu sa svojim pretpostavljenima koji je prešao mjeru napetosti na poslu i antipatije prema šefu i obrnuto. Molnar je na Badnjak prošle godine napisao opsežnu prijavu protiv više rukovoditelja, u svojoj policijskoj postaji, ali i na razini Policijske uprave međimurske, zbog niza nepravilnosti i zloporaba u službi, kako navodi u opsežnom pismu kojim izlaže događaje od 1. srpnja 2011. godine do 20. prosinca 2012. godine. Adresirao ga je ministru unutarnjih poslova Ranku Ostojiću, USKOK-u, Unutarnjoj kontroli MUP-a i Sindikatu policije Hrvatske, kojem je bio i jedan od povjerenika u Međimurju. Prigovori se najvećim dijelom odnose na prikrivanje, odnosno zataškavanje prekršaja, storniranjem prekršajnih prijava s višeg mjesta. Uz zloporabu položaja, to ima i elemente korupcije, kako je iznio Molnar. U prijavi je naveo niz slučajeva da je prijavio prekršaj, a onda su oni na višem položaju - kako je izložio, prijavu stornirali. U nekim slučajevima radilo se, naime, o najbližim rođacima istaknutih poduzetnika, pružateljima usluga Policijskoj upravi ili donatorima koji su svojim prilozima pomogli PU međimurskoj u nabavi nekih uređaja nužnih za obavljanje zadataka. Molnar tako navodi događaj iz rujna 2011. godine - da izdvojimo epizodu karakterističnu za njegovu prijavu. Tada je nešto poslije ponoći zaustavio osobno vozilo i vozaču napisao obvezan prekršajni prijedlog. Molnar piše:
- Na mjesto događaja došao je njegov otac, vlasnik poduzeća kod kojeg se obavljaju servisi i popravci službenih vozila, i pitao me za ime i prezime, što sam mu i dao, i nakon toga je otišao. U ponedjeljak me zvao vođa sektora i govorio “to se ne piše“, “kaj si to napisav“, onda sam mu rekao je li taj prekršaj u zakonu, na što je odgovorio “mogev si si servisa za golf rešiti“ (navod samo minimalno redigiran, uklanjanjem imena spominjanih, op. nov.).
Kolege su mu rekle, navodi dalje, “tako ti nama stalno rade, nemoj se s njima svađati” i “nemoj se s rogatima bosti“. Kad je rekao da će se u obavljanju posla držati zakona, od vođe sektora dobio je upozorenje, kaže, “onda ne buš dugo s nama”. Ukazao je i na druge nepravilnosti u službi i nepoštivanje pravila posla, ali ne mireći se s njima, morao se suočiti s različitim oblicima pritisaka na poslu, iznio je u prijavi. Išlo je to od neuvažavanja molbi pri rasporedu na pojedine zadatke ili u smjene, do odbijanja pomoći ili čak postavljanja prepreka u specijalističkom diplomskom stručnom studiju kriminalistike.
Odmah nakon smrti Dine Molnara, predsjednik Sindikata policije Dubravko Jagić uputio je pismo ministru unutarnjih poslova Ostojiću, ostavivši ga otvorenim i za javnost. Ministra se moli da ponovo naloži postupanje Unutarnje kontrole te da inicira detaljno inspiciranje povodom Molnarove predstavke. SPH smatra neprihvatljivim dosadašnje postupanje po Molnarovoj prijavi i nevjerojatnu činjenicu da je ono bilo ostavljeno djelatnicima PU međimurske, na koje se ista praktički odnosi. Ministra se moli i da od glavnog ravnatelja policije zatraži hitno formiranje posebne radne skupine koja će žurno, temeljito i nepristrano ispitati navode prijave, obaviti razgovore s akterima i ispitati zakonitost, taktičnost i druge elemente postupanja i načina rada u PU međimurskoj.
Lavina optužbi na Facebooku
Izlaskom u javnost detalja iz prijave koju je Dino Molnar podnio u nekim nacionalnim medijima, njegova je smrt dobila i novu javnu dimenziju ovdje, u Međimurju. Značajnu ulogu u kreiranju javnog mnijenja, uvelike označenog nepovjerenjem prema policiji, a i sustavu općenito, ponovo su odigrale društvene mreže. “Dino to nikad ne bi uradio”, rekao je u poruci na Facebooku jedan od njegovih prijatelja. Ali nepovjerenje u rad policije izrazili su i pokojnikovi najbliži, majka Draga i otac Josip:
- Nitko nas neće uvjeriti da je Dino počinio samoubojstvo. Znali smo da ima teškoća na poslu, spominjao je to, ali je rekao da nikad ne bi dignuo ruku na sebe. I kad je otišao od kuće, bio je dobro raspoložen. Nikad nećemo odustati od traženja istine o njegovoj smrti.
Brat Tomislav, ujedno i kolega policajac, u izjavi za naš list bio je suzdržan – u ovom trenutku.
- Što da kažem, osim da sam jadan - Dino je živio za policiju, a evo što mu je učinila. Ne mogu sada ništa više reći, treba sačekati da vidimo što će utvrditi kontrola, koja je bila tu, a i ja moram zaokružiti svoja sazanja. Onda ću biti spreman reći više. Ali mislim da je policija doista posao prebrzo zaključila kvalifikacijom o samoubojstvu.
U klimi općeg nepovjerenja u institucije, ova sumnja na društvenim mrežama eksplodira u otvorene optužbe, ne samo da je policija Dinu otjerala u smrt, već i da ga je likvidirala međimurska mafija u sprezi s policijom. Zbog reperkusija ovakvog viđenja stvari u dijelu javnosti, vjerojatno i deformiranog prirodom društvenih mreža, ovaj će slučaj još potrajati i tražiti analizu.
Sputana hijerarhijskim ograničenjima, PU međimurska ne govori o slučaju nakon prvog šturog priopćenja za javnost. To je prepušteno Ravnateljstvu policije. Ono reagira sporije, i iz objektivnih razloga, Unutarnja kontrola još radi. Stoga još ne možemo reći što o pretpostavkama slučaja, o navodima Molnarove prijave, a i o samoj njegovoj smrti, kažu u Ravnateljstvu policije ili u samom Ministrastvu unutranjih poslova. Tek se neslužbeno može čuti reakcija naših policajaca - optužbe su apsurdne, o kojoj se to razini prekršaja navedenih u prijavi radi da bi netko odgovornost pokušao izbjeći likvidacijom policajca, još k tome da policija u to bude umiješana. S kriminalističkog i forenzičkog stanovišta slučaj je jasan, razne špekulacije o tome je li Dino Molnar u trenutku smrti sa sobom imao torbe, laptop ili USB nemaju značaja. Ali o slučaju će biti još govora, možda i riječi razjašnjenja nekih detalja, koje bi dobro došle.

Mnoštvo na ispraćaju
Dino Molnar na posljednji je počinak ispraćen u srijedu, 23. siječnja na groblju u Dekanovcu. Osim najbližih, ispratilo ga je mnoštvo prijatelja, vršnjaka i susjeda, ne samo iz Novakovca, već i iz više susjednih mjesta u kojima su ga ljudi znali i gotovo beziznimno voljeli i poštovali. Uz njegov kovčeg stajao je i počasni vod policije, oproštajno slovo održao je Marinjo Furdi, zamjenik načelnika Policijske postaje Mursko Središće. Na ispraćaju su bili i predstavnici PU međimurske, a i mnogi kolege izvan službe.

Izvor: 3014