Glas javnosti 07.06.2012. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:18.

Još o čakovečkim teniskim terenima

Danas je ovaj grad izgrađen ljepotom kojom se ponose građani ovog grada. Urbanističkim planom izgradnje, ovaj grad je dobio epitet kao najljepši kontinentalni grad u Hrvatskoj. To je točno, i mi se takvim gradom ponosimo i sretni smo da u njemu živimo. U tom gradu, skoro u samom centru ostali su nedirnuti teniski tereni, iako su i oni predviđeni za njihovo preseljenje, na zapad, gdje su i ostali sportski objekti. To je potpuno u redu, da su svi sportski objekti na jednom mjestu, sa infrastrukturom koja ih povezuje, i sa mogućnošću izgradnje i drugih objekata, koji će služiti za smještaj i prehranu učesnika određenih turnira.
Postojeći teniski tereni su novija povijesna vrijednost ovog grada, jer je ne tako davno u ovom gradu živio sportaš, koji se zvao Franjo Punčec. Tenis je počeo igrati već u najranijoj mladosti, odmah nakon izgradnje prvog teniskog terena 1926. godine, trenirajući skoro svaki dan. Godine 1938-39. bio je četvrti igrač Svijeta, što bi ipak nešto trebalo značiti za ovaj grad. Danas teniski tereni nose njegovo ime, i jedna ulica naziva se Ulica Franjo Punčec-a, ali izgleda, nije zavrijedio, da se u spomen na njega obilježi i njegovim poprsjem ili bistom, na onom mjestu gdje je započeo njegov teniski pohod na Svjetsku rang listu.
Danas na ovom mjestu ima desetak teniskih terena, na kojima svakodnevno treniraju sa svojim trenerima djeca i odrasli, i možda će danas sutra neki od njih, dostići veličinu bivšeg četvrtog igraća Svijeta. U zimsko vrijeme postavlja se velika kupola koja pokriva dva teniska terena, tako da se u njima može nesmetano igrati.
Danas je ponovno u nekim organima vlasti bilo govora da bi teniske terene trebalo preseliti na mjesta gdje je davno predviđeno urbanističkim planom. Novčana sredstva za takav premještaj nema, pa bi bilo najbolje, da se cjelokupni ovaj sportski objekt prizna kao konačno rješenje, i u tom smislu izdaju svi potrebni papiri za legalizaciju zajedno s onom zgradom koja je izgrađena bez dozvole prije petnaestak godina. Preseliti nešto što je svetinja za mnoge starosjedioce ovog grada ali i Međimurja, bila bi s povijesne strane velika greška. Glavni razlog za preseljenje, je tvrdnja da se teniski tereni nalaze skoro u samom centru grada, i da tereni na kojima su izgrađeni, danas su vrlo vrijedni i mogli bi se vrlo lako prodati, na kojima bi se izgradili drugi objekti potrebni ovom gradu. Kao da grad Čakovec nema, baš na tom dijelu prema zapadu, mnogo velikih slobodnih terena za svakakvu izgradnju. Ovi teniski tereni su isto tako u skorom centru grada, kao što su teniski tereni na Šalati u Zagrebu, i kako vidimo, nikom ne pada na pamet, da takve povijesne terene preseljava. Ovi se tereni ne smiju uništiti, već bi građanstvo grada Čakovca trebalo inzistirati, da se taj cjelokupni objekt na ovom mjestu do kraja uredi, jer prostora ima dosta, prema istočnom dijelu, i urediti ga tako, da prezentira veličinu onih sportaša, koji su nekada ali i danas bili ponos ovog grada. Nije slučajno, da se ovdje odvijaju veliki međunarodni turniri, koji se trebaju održavati i u buduće, jer to je spomen i priznanje, za sve što je ovaj grad s današnjim voditeljima sportsko teniskih objekata «Franjo Punčeć» postigao, i dozvolite im da i dalje vode ovaj klub, ali im skinite aureolu, koja im neprestano visi nad glavom, da će jednog dana biti preseljeni. Grad, ali i cijelo Međimurje, mora i novčano voditi brigu, da se ti tereni i drugi objekti koji se nalaze u tom sklopu, održavaju na najvećoj visini.
I na kraju nemojmo zaboraviti, da su na tim teniskim terenima igrali i drugi vrlo uspješnih tenisači kao što su; Ladislav Jagec, Miška Branović, Legenštein, Maceković, Franetović, Kopjar, Branović, Pevec i drugi, koji su zapisani u analima ovog kluba. I danas kada gledamo kako igraju ta djeca, nije nemoguće da neko od njih izraste u veličinu, koja će biti poznata širom svijeta. Nemojmo toj djeci, onemogućiti daljnji razvoj, jer bismo time učinili najveću grešku. Mnogi od nas, koji smo danas na zalasku, skupljali smo teniske lopte, gospodinu Punčec-u, kada je sam vježbao servise po nekoliko sati. Poznavali smo ga dobro, jer je smo živjeli u istoj ulici.
Ovi tereni se ne smiju premještati. Njih treba tretirati kao povijesnu relikviju, Vi koji vodite ovaj grad, potrudite se da to zemljište bez naknade prenesete na upravljanje teniskom klubu «Franjo Punčec», i da već jednom zaboravite kakve biste novce za ove terene mogli dobiti.
Na sportskim terenima «Mladost», mogu se u nekoj daljnjoj budućnosti izgraditi veličanstveni teniski tereni, tamo će se moći masovno igrati i trenirati, ali ovdje, gdje su bili prvi počeci tenisa u ovom gradu, treba u čast četvrtog igraća Svijeta, održavati turnire značajne za ovu zemlju i ovdje trebaju trenirati najbolji igraći grada i Međimurja.

Izvor: 2980