Glas javnosti 08.04.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:37.

Kako postupati u kriznim situacijama

Potaknuta izvještavanjem medija o događajima vezanim uz postavljanje bombe na repetitor pokraj škole u Zasadbregu odlučila sam javnosti uputiti pismo. Skandalozni naslovi poput „Bomba u školi“ ili „Bomba prijetila djeci“ smišljeni da privuku pažnju čitatelja, nažalost postaju naša svakodnevica i uobičajena praksa prilikom izvještavanja.
Većina medija je prilikom izvještavanja o spomenutom događaju (među njima i list Međimurje) naglasak stavila na ugroženost djece. Jesu li djeca stvarno bila ugrožena i što je poduzeto da ih se zaštiti? O tome se gotovo sve zna. Kao djelatnici PŠ-e, djeci nismo dozvolili pristup opasnom terenu i o svemu smo obavijestili nadležne službe. U daljnjem tijeku događanja postupali smo prema naputcima policije. Učinili smo sve da zaštitimo djecu i ne širimo paniku. Međutim, htjeli bi javnost upozoriti na još jednu činjenicu.
Naime, u cijelom tijeku događanja oko spomenute bombe zapravo je najugroženiji bio radnik T – mobilea koji se penjao na repetitor. Njegov je život (ako se radilo o ispravnoj eksplozivnoj napravi, što će pokazati istraga) bio izravno ugrožen. Unatoč tome što se našao u životno opasnoj situaciji najprije je o sumnji da je na repetitoru bomba izvijestio djelatnike područne škole, ne misleći pritom na svoj život, već na živote djece. I zbog toga je on pravi junak ove priče. On je svojim djelovanjem uvelike utjecao na to da je sve završilo sretno i bez ikakvih posljedica.
Nažalost, moram upozoriti i na jednu pogrešku u komunikaciji. U članku „Bomba prijetila djeci“ (list Međimurje br. 2.866, str. 55) piše da je ravnateljica zabranila davanje izjava bez njezinog dopuštenja. Budući da je uobičajena procedura kod svakog službenog ulaska u školu kontaktirati ravnatelja škole, na upit novinarke Željke Drljić može li u ponedjeljak doći u područnu školu uzeti izjave djelatnika o spomenutom događaju, kao voditelj PŠ-e odgovorila sam da treba pitati ravnateljicu. Stoga odgovorno tvrdim da nikakve zabrane davanja izjava od strane ravnateljice nije bilo. Smatrali smo da djecu treba zaštititi od daljnjih medijskih eksponiranja te se čim prije vratiti svakodnevnom nastavnom radu, tim više što je škola u Zasadbregu na dan događanja (u petak, 26.03.) bila otvorena do 14 sati te su svi djelatnici i ravnateljica bili dostupni zainteresiranim medijima. Vjerujem da ćete se složiti da bomba pokraj škole zasigurno nije uobičajena situacija te da postoji i mogućnost nesnalaženja što može u konačnici rezultirati i pogreškama u komunikaciji. Nadam se da su ovime sve nejasnoće otklonjene.
Sanja Bacinger,
voditeljica PŠ Zasadbreg

Izvor: 2867