Gradovi i općine 11.04.2013. 00:00. Zadnja izmjena: 29.02.2016. 13:39.

B. Šalamon: Prelog je još daleko iza Čakovca

Branko Šalamon posljednjih je 12 godina, odnosno čitava tri mandata, gradonačelnik Čakovca. Prije toga bio je predsjednik Gradskog vijeća. Izbore je redovito dobivao bez većih problema, a kao svoju politiku najčešće je spominjao ravnomjeran razvoj Grada i prigradskih naselja. Ipak, bio je i meta brojnih kritika – od onih vezanih uz nepotizam pri zapošljavanju u gradskoj upravi, zatim zbog višemilijunskog minusa na računu, preko optužbi da Grad stagnira, posebice kad je o gospodarskom razvoju riječ, pa do tvrdnji da se pretvorio tek u „spavaonicu“ za građane. U razgovoru za list Međimurje Šalamon kritike suvereno odbacuje. Štoviše, tvrdi da je Čakovec daleko ispred mnogih. Profesionalno se, nakon izbora, povlači u mirovinu. Posvetit će se, kaže, obitelji i hobijima, ali biti i na raspolaganju - kako svojoj stranci SDP-u, tako i budućem gradonačelniku.
Počnimo s jednom aktualnom temom. Ovih se dana ponovo mnogo govori o Vrtovima Ivanovca, odnosno odluci Gradskog vijeća kojom se privatnom investitoru nudi mogućnost zamjene zemljišta u Ivanovcu za ona u samome Čakovcu. O čemu se tu zapravo radi?
- Moj je rad od početka veoma transparentan. Nije se radilo nešto drukčije nego negdje drugdje. Ta je tema inspirirana malo jalom, zatim pitanjem prestiža. Uvijek se pita zašto neki privatni investitor želi nešto učiniti i što je u pozadini.
Privatna tvrtka (Žnidarić konzalting d.o.o., op.a.) u Ivanovcu je objedinila i platila sve - od izrade planskih dokumenata do komunalija, s ciljem stambene izgradnje. Sada traži da joj se omogući da parcele na kojima će se graditi obiteljske i stambene kuće imaju pristup na javnu prometnu površinu. Mogli smo i drugačije, da to bude zatvorena investicija, no, u tom bi slučaju izostala naknada za Grad. Slično je bilo s urbanim komasacijama na Vojnim vrtovima i u Martanama, no, to je bilo manjeg obima i više investitora, pa javnosti nije bilo toliko interesantno. Ni u ovome slučaju nikome se ne pogoduje. S druge strane, Grad se već prilagođavao mnogim investitorima. Ulagač sad traži zamjenu zemljišta u Ivanovcu za nekretnine na drugoj lokaciji. U prigradskim naseljima Grad nema adekvatnih zemljišta. Zato ćemo ponuditi parcelu na sajmištu te na autobusnom kolodvoru, s time da je na potonjoj lokaciji zainteresiran za početak funkcioniranja kolodvora, što je kupio iz stečaja. Kad je riječ o površini i cijeni, kvadratni metar zemljišta u Ivanovcu je 4,5 naprema 1 u odnosu na ovo u Čakovcu. Dio će ići po sistemu urbane komasacije, ostalo kao zamjena. Razliku će, međutim, investitor morati platiti te će Grad prihodovati između 45 i 50 tisuća eura. Dakle, Grad će zaraditi! Stalno se govori da nema dovoljno investitora. Sad kad dolaze, ponovo je problem. Bojim se da se tu radi i o predizbornoj kampanji.
Nakon više od desetljeća obnašanja gradonačelničke funkcije, povlačite se, iako ranije niste krili želju za još jednim mandatom. Ujedno ste izrazili razočaranje i pojedinim Vašim stranačkim kolegama, no, rekli ste da ćete podržati kandidata SDP-a. Ostajete li pri tome i kako komentirate druge kandidate?
- Ponajprije, smatram da je u tri moja mandata, ali i za vremena mojih prethodnika, u Čakovcu puno toga napravljeno. Bez dileme, vjerujem da će SDP ponovo izboriti vlast u Čakovcu. Vladat će jedna normalna, umjerena, lijevo orijentirana koalicija. Loše je da se politika svih aktualnih kandidata svodi na to da kritiziraju sve što se događalo, no, ne nude rješenja kojima bi istaknuli svoju kvalitetu, nemaju novih ideja ni projekata. Sa žaljenjem moram konstatirati da si, osim Stjepana Kovača, drugi kandidati nisu dali truda ni da pogledaju što zapravo potpada pod nadležnost lokalne samouprave te odakle se i kako ona financira. Jedan od kandidata je, primjerice, izjavio da će gospodarstvo osloboditi od gradskih nameta. Grad Čakovec ima četiri izvora financiranja: komunalni doprinos - jedan od najnižih u Hrvatskoj, komunalnu naknadu koju plaćaju i građani, zatim taksu na tvrtku, dok zaposleni plaćaju porez na dohodak koji se dijeli između lokalne i regionalne samouprave te države. Sve ostalo plaća se državi. Bojim se da obećanja u smislu da će netko nešto ukinuti ili nešto dati nemaju nikakvu osnovu. Takvi kandidati građanima prodaju maglu. Neki su sadašnji kandidati bili i moji koalicijski partneri u prijašnjim mandatima, a sad po tome pljuckaju. Jesu li se odjednom opametili i progledali kao mačići poslije rođenja, pa sad situaciju vide nekako drukčije, ako smo tu politiku koju sam ja vodio zacrtali prije 12 godina. U konačnici, u Čakovcu je uvijek bila koalicijska vlast. Više stranaka odlučivalo je što i kako raditi. Šteta što i nema mogućnosti probe, odnosno pripravničkog staža za gradonačelnika, pa da netko nakon šest mjeseci ne kaže da se zabunio i da ne bi to dalje.
Gdje je danas Čakovec u odnosu na razdoblje otprije 12 godina? Bilo je podosta kritika da Grad stagnira, dok nas je - primjerice, Varaždin debelo „prešišao“, a i Prelog se uspješno razvija.
- Tvrdim da je Čakovec u proteklom razdoblju napredovao brže nego neke druge sredine. Ako govorimo da je Prelog krenuo brzim koracima naprijed, moram reći da je Čakovec već prije toga bio daleko naprijed, pa nas Prelog sad mora sustizati. Kad nas uspoređuju s Varaždinom - koji po mom mišljenju nama nije konkurentan grad, već grad susjed, nije dobro govoriti generalno. Pogledajmo pozitivne efekte. Neki, primjerice, tvrde da Čakovec, za razliku od pojedinih drugih sredina, nema kulturnih programa. Griješe. U Centru za kulturu godišnje se organizira 750 različitih manifestacija, dok Grad u jednoj godini iz proračuna izdvaja čak 3,5 milijuna kuna samo za održavanje objekta. Nadalje, pogledajte koliko je uloženo u zaštitu okoliša putem kanalizacije i zbrinjavanja otpada. Po tome smo 100 godina ispred Varaždina, a što se tiče Preloga – u Totovcu zbrinjavamo i preloško smeće. Nadalje – sport. Godišnje ulažemo po 7 milijuna kuna. To je 7 posto gradskog proračuna. Netko kaže „kod nas nogometaši dobivaju više“. No, gradske resurse koriste i drugi. Kao i na ostalim područjima. Svi stanovnici Međimurja koriste knjižnicu, stadion, bazene, dok njihove općine i gradovi to ne financiraju. Uzmimo primjer bazena. Varaždin ima novije bazene, pa ipak, Varaždinci se dolaze kupati kod nas. Čakovec u konačnici ima mnoge prednosti pred drugim sredinama. Oni koji tvrde da se druge sredine brže razvijaju ne žele vidjeti što se događa ili ne znaju što je obveza jedinica lokalne samouprave. Zašto se Grad okrivljuje što raste broj nezaposlenih? Država je ta koja mora riješiti uvjete za razvoj gospodarstva, dok jedinica lokalne samouprave stvara uvjete za dolazak gospodarstvenika – prostorno-plansku dokumentaciju i infrastrukturu. U tome Čakovec prednjači!
U svojim javnim nastupima često spominjete i riječ – nadstandard...
- Da, Čakovec ima nadstandard. Naprimjer, stipendiramo više studenata nego neke jedinice lokalne samouprave imaju stanovnika. Grad financira produženi boravak djece u školama, što također nije obveza. U Dječjem vrtiću nema liste čekanja za upis, a cijena boravka djece nije povećana već 4 godine. Ujedno sufinanciramo socijalne slučajeve u vrtićima. Tko se može time pohvaliti?
Grad nadalje plaća prometnu jedinicu mladeži...Biračima želim poručiti neka ne nasjedaju na priče „mi ćemo vam nešto dati“. Kad bi takvi kojim slučajem došli na vlast, vidjelo bi se da obećanja nisu realna. Čujem najave da bi neki dali 5, 10 ili čak 20 tisuća kuna za svako novorođeno dijete. To je mjesec u vodi. Lijepo je čuti, ali odakle namaknuti taj novac? Zalažem se da se realno govori o tome što je moguće. Mi bismo željeli puno toga, no, teško je sve ostvariti.
Ipak, Grad Čakovec već duže posluje negativno, ima minus...
- Nismo bez zaduženja mogli realizirati niz, posebno većih, projekata. Nitko iz oporbe nije se bunio protiv projekata, no, jesu li se pitali kako to naplatiti. Minus se kontinuirano smanjuje, i to je pod kontrolom.
Koju biste ocjenu na kraju posljednjeg mandata dali sami sebi?
- Bez lažne skromnosti, morao bih si dati vrlo dobar ili odličan. Na početku sadašnjeg mandata, u prvom krugu pobijedio sam sve protukandiate koji su obećavali brda i doline. Građani nisu na to nasjeli. Gledajući sve mandate, odnosno ono što sam s kolegama i koalicijskim parnterima realizirao, ocjenjujem se s plus 3 ili 4. Ukupno gledajući, zadovoljan sam. Učinili smo mnogo u okviru zadanih mogućnosti. Iz vanjskih izvora financiranja, na žalost, nismo dobili mnogo, pa smo se oslonili na vlastite snage. No, u Čakovcu je vlast bila u disproporciji s onom na državnoj razini. U godinu i pol sadašnje Vlade, krenula je kanalizacija Žiškovca i Slemenica, počet će ona na području dravskog bazena, gradit će se biciklistička staza do Murskog Središća. Slijedi i novi investicijski ciklus u području zbrinjavanja otpada. Činjenica je da vodimo računa o svim segmentima života u Gradu i prigradskim naseljima. U krizi je manje novca, no, nijedan započet projekt nije zaustavljen. Još jedan primjer. Čakovec ima svoju biblioteku Insula. Izdajemo knjige domaćih autora. Toga nema nigdje sve do Zagreba. Imamo kazališnu udrugu, osigurali smo uvjete za razvoj sporta, u barake bivšeg GK-a Međimurje smjestili smo desetke udruga. Sve je to mozaik mogućnosti. Dobili smo i priznanja za transparentnost u radu gradske uprave. Neke pozitivne elemente možda i premalo ističemo. Svi koji kažu da se Čakovec ne razvija, jednostavno ne koriste ono što im se nudi. Razvijamo se u grad po mjeri čovjeka.
Profesionalno odlazite u mirovinu...
- Politiku neću napustiti. Vjerojatno ću djelovati u okviru stranke. Zainteresiran sam za projekte koje sam vodio – sanacija odlagališta, kanalizacijski sustavi, puno toga će se još raditi i vidjet će se koliko je uloženo i koliko je to zasluga sadašnje koalicijske opcije. Privatno, imam previše hobija da bi mi dosta bilo i više od 24 sata dnevno, no, još uvijek bih svoje iskustvo, znanje, poznanstva i veze želio dati za daljnji razvoj Čakovca, bez obzira tko bude na vlasti. Stojim na raspolaganjju
*Koji su Vam hobiji?
- Ne stignem pročitati knjiga koliko bih želio. Bavim se i lovom, ribolom. Uz to, imam voćnjak koji sam u posljednje vrijeme zapustio. Posvetit ću se i unucima, supruzi... Ljudi često nisu svjesni koliko ovakva funkcija - koja nije politička, već zaista izvršna i radna, ljude okupira i odvaja od obitelji. Ne bih želio da unuci rastu kraj mene, već sa mnom.
Razgovarao
Velimir Kelkedi

ŠTO KAŽU VIJEĆNICI?

Željko Jakopec, gradski vijećnik HDZ-a:
- Na kraju mogu samo zaključiti da će gradska blagajna novom gradonačelniku biti predana s minusom od 11 milijuna kuna. Građanima ostaje da odluče hoće li 19. svibnja podržati slijed dosadašnje SDP-ove politike ili će prevagnuti mišljenje da su nužne „kirurške“ promjene koje će Čakovčanima omogućiti boljitak.
Đuro Bel, gradski vijećnik HDS-a:
- U gradskoj je upravi proteklih godina nepotrebno zaposleno previše ljudi. Neki su otišli na druge funkcije, a novi nisu zaposleni, što govori da zapravo nije ni bilo potrebe za njima, a sada se kao govori o uštedama. Grad je proteklih godina premalo radio i na povlačenju novca iz državnih izvora.
Renato Slaviček, gradski vijećnik HSLS-a:
- Gradska vlast u prethodnim mandatima bila je pretroma. Planirali su se, ali i potrošili budući, neizvjesni prihodi koji do danas nisu realizirani. Investiralo se u nepotrebno (rasvjeta na stadionu), a investitori su prolazili kroz Čakovec u druge gradove i općine. Grad je u svakom pogledu nazadovao.

Izvor: 3024