Gradovi i općine 05.09.2013. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:25.

Banane obitelji Rešetar

Već duže od desetljeća u dvorištu obitelji Rešetar u Novom Selu na Dravi raste jedna egzotična voćka – banana. Prvi su je put javnosti prezentirali još 2009. godine, i to upravo u listu Međimurje.
- Prvu biljku nabavili smo prije 11 godina od rodbine iz Svetog Križa, kaže Josip Rešetar. Njegov sin Igor pozvao nas je da vidimo začetak budućeg ploda koji se stvorio ovo ljeto. No, kako nam kažu domaćini, banana ipak pripada nekom drugom podneblju pa nijedne godine plodovi ne uspiju zazreliti. Probali smo ih jesti i ovako, zelene, no, to nije to, kažu nam domaćini. Za zalijevanje je zadužena Josipova supruga, baka Dragica koja brine i o cvijeću uz okućnicu i povrtnjaku.
- Premda treba zalijevati svaki dan, pogotovo bananu, to mi je više opuštanje, nego posao. Zato se veselim svemu što imamo u dvorištu, kaže.
Stručnjaci za bananu Josip i Igor pojašnjavaju kako ona zahtijeva dosta vlage. Plodovi će se formirati do jeseni. No, taman kad bi trebali početi dobivati svoju karakterističnu žutu boju, u Međimurju nastupe prvi mrazovi. Voćku tada malo otkopaju te je s korijenom i zemljom zamotanom u najlon odnose u podrum, na zimovanje. Zimi se zalijeva otprilike jednom mjesečno, kako se korijen ne bi osušio. Veliki požutjeli listovi režu se tek iduće proljeće, a u mjesecu svibnju počinju rasti novi.
Tropsko i mediteransko voće u današnje je vrijeme sve više prisutno u mnogim međimurskim dvorištima. Primjerice, limun ili kivi već su skoro pa autohtoni, a i banana je sve češća. Pojedinci imaju i vrste za koje mnogi nisu niti čuli. To ne čudi s obzirom da su Međimurci poznati po izrazitoj marljivosti kod uređenja svojih okućnica te njihova ukrašavanja različitim egzotama. Ako egzotične voćke rode, pa se njima mogu i osladiti, još bolje.
Velimir Kelkedi

Izvor: 3045