Gradovi i općine 12.12.2011. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:18.

GORIČAN: Raspisuje li se referendum?

Goričanski triler s jednim pokušajem (neuspjelim) raspuštanja Općinskog vijeća i jednim pokušajem (uspjelim) rekonstituiranja Vijeća, nakon što su vijećnici ranije vladajuće većine podnijeli ostavke, nastavlja se dalje.
Grupa oporbenih vijećnika – držeći se uvjerenja da Vijeće može raditi tako dugo dok ima kvorum – rekonstituirala je Vijeće, izabrala novog (starog) predsjednika Stjepana Blagusa te krenula u donošenje odluka s uvjerenjem da rade sasvim legitimno.
Usprkos činjenici da je u Ministarstvo uprave upućena obavijest načelnika Marija Moharića (zapravo zahtjev) da su se stekli uvjeti za raspuštanje Vijeća.
PRVO PISMO
Iz Ministarstva uprave došlo je (s dozom administrativnog uspora) prvo pismo u kojem se ne izriče nikakvo rješenje, već se od zainteresiranih strana traži dopuna informacija.
Tražene informacije, s kronologijom događaja, u Ministarstvo su otišle, a osim rekonstituirajuće sjednice Vijeća na kojoj je S. Blagus reizabran predsjednikom, održana je još jedna.
Na prvoj sjednici Vijeće je – između ostalog – svojom odlukom odmah načelniku M. Mohariću smanjilo mjesečnu naknadu, njegovom zamjenku je ukinulo te krenulo u razmatranje izvješća i obračune koji su inače u domeni Vijeća.
DRUGO PISMO
Nakon toga održana je još jedna sjednica na kojoj je ključna točka bila upoznavanje sa sadržajem drugog pisma pristiglog iz Ministarstva koje opet nema formu rješenja, već samo citiranjem zakonskih odredbi daje do znanja da nema razloga za – raspuštanjem Vijeća.
Naime, Ministarstvo je – nakon temeljitog proučavanja pristiglih zapisnika, izjava i ostalih dokumenata (naročito pristupa novog, 13. vijećnika u Vijeće) zaključilo da Općinsko vijeće Goričana i dalje ima kvorum, odnosno 7 od ukupno 13 vijećnika, te se može valjano sastati i donositi odluke.
OSTAVKE NISU RAZLOG
Štoviše – izrijekom navodi u pismu da sama činjenica da su ostavke podnijeli predsjednik i potpredsjednik Vijeća ne može biti razlog onemogućavanja preostale većine u Vijeću da nastavi s radom sve dok predstavničko tijelo ima kvorum, a k tome i upućuje zainteresirane strane na čitanje članka 61. Poslovnika Općinskog vijeća Goričana u kojem stoji da predsjednika Vijeća, kad je odsutan ili spriječen, zamjenjuje potpredsjednik, odnosno ako je i on odsutan ili spriječen - Vijeću predsjedava predsjedatelj kojeg izabere Vijeće, a do izbora novog predsjedatelja sjednici Vijeća predsjedava dobno najstariji vijećnik.
Zanimljivo je još nešto: Ministarstvo je, tumačeći propise, u opširnoj elaboraciji potvrdilo i uvjerenje bivše oporbe u Vijeću da o prestanku mandata člana predstavničkog tijela te početku mandata njegovog zamjenika Vijeće ne odlučuje, nego to samo prima k znanju bez glasanja. Osim toga – Ministarstvo poučava i da zamjenik člana Vijeća koji je određen na zakonom propisan način (a najmanje je jedan od ponuđenih tako bio određen) uračunava se u ukupan broj članova Vijeća, odnosno u kvorum od samog početka sjednice (vijećnička prisega ni ne spominje se).
Rekonstituirano Vijeće zbog toga je na svojoj drugoj sjednici (vode je kao 27. sjednicu) krenulo raditi dalje – premda s izvršnom vlašću, s načelnikom M. Moharićem nije ostvaren kontakt na službenoj razini.
SLUŽBENIČKE MUKE
Štoviše, S. Blagus informirao je vijećnike da ima problema oko pripremanja sjednica Vijeća, da mu se uskraćuje pomoć administrativne naravi (sazivanje sjednica, pisanje zapisnika, slanje poziva), da mu se onemogućava rad u općinskim prostorijama, a službenica Jedinstvenog upravnog odjela u pisanom obliku očitovala se da joj je načelnik M. Moharić izričito zabranio opsluživati Vijeće!
Usput: to je samo jedna od naznaka u kakvoj su situaciji zaposlenici Općine: imaju izravnog naredbodavca (načelnika) i predstavničku vlast (predsjednika Vijeća i Vijeće) koji jednako polažu pravo na njihovu lojalnost (odnosno poslušnost).
Opisan odnos vjerojatno je i jedan od razloga što je na svojoj drugoj sjednici rekonstituirano Vijeće krenulo u poništavanje i reviziju odluka koje je načelnik – otkako je kriza u Vijeću otvorena – donio.
Tako je rekonstituirano Vijeće – između ostalog - odbacilo ponudu Pre-koma Prelog za dokapitalizaciju i preuzimanje OKP-a Gorinka te proglasilo ništavnim sve odluke organa Gorinke donijete od 21. listopada o.g. nadalje, među kojima je i odluka Nadzornog odbora (Vijeće ga smatra nepostojećim) o otkazu direktoru Muhamedu Al Muflehu, uz nalog da se ga smjesta vrati na radno mjesto i omogući nesmetan rad u Gorinki. Usvojena je i odluka o reviziji članstva u komisijama Vijeća (onih koji su podnijeli ostavke na dužnost vijećnika), a komisija za izbor i imenovanje mora predložiti popunu tih tijela.
Rekonstituirano Vijeće donijelo je i odluku o raspisivanju natječaja za dodjelu financijskih sredstava udrugama i drugim korisnicima općinskog proračuna, a najveću težinu ima uvjet koji stavljaju pred načelnika M. Moharića (koji to vijeće očigledno ne priznaje dok iz Ministarstva uprave ne dobije dokument, rješenje da je Vijeće legitimno) da do 2. prosinca (prošli petak) uspostavi odnose s Općinskim vijećem i njegovim predsjednikom u skladu sa zakonskim obvezama, Statutom Općine i Poslovnikom o radu Općinskog vijeća Goričana.
Najavljeno je i što će biti ako to načelnik odbije: ukoliko to načelnik Moharić ne učini, Općinsko vijeće će, temeljem članka 38. Statuta Općine Goričan, donijeti odluku o raspisivanju referenduma o razrješenju načelnika i njegovog zamjenika zbog kršenja i neizvršavanja odluka Općinskog vijeća.
Kako je vidljivo – jedan goričanski triler još nije završen, za drugi su već karte u pretprodaji. Zanimljivo.
(MB)

Izvor: 2955