Gradovi i općine 24.03.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:37.

Kozari: želimo proizvoditi

U Svetom Križu 12. ožujka održana je godišnja skupština Regionalne udruge kozara i ovčara RUKA kojoj su se odazvali i predstavnici HPSA-a, HZPSS-a, veterinarske inspekcije, niza udruga mljekara-govedara, predstavnici kozarske udruge iz Varaždinske županije, ali ne i predstavnici Međimurske županije, što je – kaže Erika Baranašić, predsjednica RUKA-e kozare posebno zasmetalo:
- Ne znam zašto se na našu skupštinu nije odazvao nitko iz Županije, mislim da smo vrijedni da na nas potroše svoje vrijeme. Ipak mi u specifičnoj proizvodnji zavrtimo godišnje od 10 do 12 milijuna kuna, a danas, u krizi to nije malo.
Lani smo najviše truda uložili u sudjelovanje u izradi zakonodavnog okvira za poticaje u 2009. i 2010. godini i spriječili da se u zakon unesu odredbe katastrofalne za kozare – ukidanje premije za kozje mlijeko. Ispregovarali smo premiju od 1,2 kune po litri za 2009. godinu i 1,1 kune za 2010. godinu, pa je cijena kozjeg mlijeka, ovisno o kvaliteti, lani bila od 3,05 kuna do 3,3 kune plus premija.
U lipnju smo se konstituirali i kao uzgojna udruga, ali i dočekali ukidanje poticaja za uzgojno valjana grla i sad smo kažnjeni za dugogodišnji predan uzgojno selekcijski rad.
S otkupljivačem mlijeka dogovorili smo i količinske premije, no teško ih je postići bez ulaganja u povećanje stada, a operativni program razvoja kozarstva ugašen je u studenom 2009. godine i prije nego je krenuo u praksi.
Naš je problem u tome što se pri donošenju odluka na državnoj razini gleda cijeli sektor, a tu mi u mljekarstvu uvijek loše prođemo, posebno kozari. Bila sam toliko ljuta da sam na jednom sastanku u Ministarstvu izravno pitala – je li problem u regiji u kojoj smo mi, najjači kozari? No, ne čudim se odnosu na državnoj razini kad nas se ne cijeni ni u domicilnoj županiji.
Kao i sve druge stočare, i nas muči pitanje legalizacije postojećih farmi, plavi dizel, makar smo uspjeli izboriti dodatno pravo na 10 litara po kozi. Brojni kozari u obradi imaju tuđu zemlju koju ne mogu upisati u Upisnik...
Sporan je i registar koza, a nepostojanje klaonica za jarad i izlučene koze tjera nas izvan zakona. Kako izlučiti kozu kad se nema kamo dati na klanje – a inspekcije od nas traže da se držimo zakona. Sad je otpis moguć samo u slučaju uginuća ili klanjem za vlastite potrebe.
Čeka nas borba za zadržavanje poticaja za mlijeko, da ne prođemo kao kozari u Sloveniji koji su propali zbog ukidanja premije. Želimo proizvoditi, a ne propasti i nije istina da se za nas ne može naći samo šest milijuna kuna – koliko je ukupna premija za šest milijuna litara sveg kozjeg i ovčjeg mlijeka.
Novi zakonodavni okvir koji se predlaže zadržava 0,5 kuna premije po litri kravljeg mlijeka, za kozje je – nula! To je pitanje s kojim se moramo suočiti do lipnja ove godine i ne popustiti u svom zahtjevu jer imamo vrijednu proizvodnju koju se mora očuvati. (MB)

Izvor: 2865