Gradovi i općine 28.08.2012. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:19.

LJETO RIBE UZ DRAVU U SVETOJ MARIJI

Sportska, turistička i kulturno-tradicijska manifestacija Ljeto ribe uz Dravu 2012. i ove je godine na prostor uz ribički dom u Svetoj Mariji 4. i 5. kolovoza privukla brojne žitelje Svete Marije i okolnih mjesta, ljubitelje ribolova i prirode. Dva dana program je, u organizaciji SRD-a Klen i pod pokroviteljstvom Općine Sveta Marija, bio krcat sadržajima i obilovao gastronomskom ponudom ribljih specijaliteta. Riba se pripremala na više načina, svojstveno običajima toga kraja.
U subotu je pod budnim okom Dragutina Kedmenca održano 21. kup pojedinačno natjecanje u lovu ribe udicom na plovak pod nazivom Velika nagrada Svete Marije na koje se prijavilo 40 natjecatelja. Ukupno su ulovljena 104,43 kilograma ribe.
Prvo mjesto s ulovom od 12.160 grama osvojio je Marinko Kvakan iz Donjeg Mihaljevca, drugi je bio Martin Vrčković iz Rakitja koji je ulovio 11.750 grama ribe, dok je treće mjesto osvojio Alan Perko iz Čakovca s 11.720 grama ulova. Pobjednici su nagrađeni peharima, a ove i sve ostale nagrade u dva dana natjecanja, osim pehara, osigurali su mnogobrojni sponzori iz SZ Hrvatske i okolice. Prvoga dana pripremale su se ribe na rašljama, a započelo je i dvodnevno natjecanje u gađanju zračnom puškom u kojem se nadmetalo 130 strijelaca.
U nedjelju, 7. kolovoza dan je započeo natjecanjem prijateljstva lova ribe udicom na plovak, 18. ekipni kup društava uz Muru i Dravu, pri-jateljskih ribolovnih društava iz Hrvatske i Mađarske te udruga iz Svete Marije.
Prijavilo se 13 ekipa, isto kao i prošle godine. Prvo mjesto osvojila je ekipa Glavatica iz Preloga, drugo ekipa Štuke iz Torčeca, dok je treća bila ekipa lovaca Lovačkog društva Patka Donji Vidovec – Sveta Marija. Za prva tri mjesta podijeljeni su pehari, a za prva tri mjesta u svakom sektoru prigodne medalje.
Prvo mjesto u gađanju zračnom puškom osvojio je Darko Kranjec iz Svete Marije, drugi je bio Vladimir Mikec iz Hemuševca, a treći Božidar Kedmenec, također iz Svete Marije.
Vrlo zanimljiv dio manifestacije, kao i proteklih  godina, bio je natjecanje u kuhanju dravskog fiš paprikaša. Prijavile su se ekipe sa 16 kotlića, a sku-hano je dovoljno ukusnog fiša koji je besplatno podijeljen prisutnim gostima i posjetiteljima.
Prvo mjesto osvojila je ekipa Kafe br. 4 Kerestinec s voditeljem Tihomirom Dekanićem, a drugi je po ocjeni komisije bio kotlić Tenis kluba Svete Marije s voditeljem Željkom Pavlicom. Treće mjesto osvojila je ekipa Som Kerestinec koju je predvodio Stjepan Ladović.
Popratnih sadržaja - prezentacije pletenja Svetomarske čipke Udruge Svetomarska čipka, eksponata etnozbirke KUD-a Ivan Mustač Kantor te ručnih radova Društva žena, ni ovaj put nije nedostajalo. Dva dana bila je postavljena izložba svetomarskog slikara Franje Mustača Medarova iz Svete Marije te izložba ribičkog pribora i opreme trgovine LA – BAN Dragon iz Peteranca, dok je prezentaciju izrade mušica i prezentaciju pribora za mušičarski ribolov imao Danijel Vrbanić iz Malog Vrha kod Varaždina. Goste je u zabavnom dijelu zabavljao Skandal bend. Pehare i ostale nagrade najboljima podijelili su načelnik Općine Dean Hunjadi te predsjednik Klena Dragutin Peter. Manifestacija se održala u okviru Dana Općine Sveta Marija.