Gradovi i općine 30.12.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 13:23.

PRIBISLAVEC: Referendum o (ne)povjerenju načelnici Ivačić

Birači u Općini Pribislavec bit će pozvani da se na referendumu izjasne o tome uživa li načelnica Višnja Ivačić (HNS) njihovo povjerenje ili ne. Odluku o raspisivanju referenduma o rarješenju općinske načelnice donijelo je Općinsko vijeće Pribislavca na svojoj jedanaestoj sjednici održanoj prošlog ponedjeljka.
Općina Pribislavec je prva jedinica lokalne samouptrave u Hrvatskoj, barem prema našim saznanjima, u kojoj će se tako odlučivati o sudbini nositelja izvršne vlasti. Zakonodavac je pred posljednje izbore odredio da se načelnike, gradonačelnike i župane bira neposredno, pa ih se i razrješuje na taj način. Odluka o raspisivanju referenduma došla je kao očekivano iznenađenje, nakon višemjesečnih rasprava. Na dnevnom se redu našla kao dodatak predložen na samoj sjednici. Prijedlog je podnio Miroslav Peršić, nezavisni vijećnik. Referendum o povjerenju nositelju izvršne vlasti može se pokrenuti odlukom predstavničkog tijela (u ovom slučaju Općinskog vijeća), na inicijativu najmanje trećine vijećnika, a može i peticijom među samim građanima koji mogu potpisima pod takvim zahjevom obvezati predstavničko tijelo da se izjasni o takvom referendumu, da takvu inicijativu prihvati ili odbaci.
Načelnici neskloni vijećnici odlučili su se za prvi, jednostavniji i lakši put – Peršić je svoj prijedlog potkrijepio potpisima petero vijećnika, uz njegov. Pod prijedlogom su i potpisi troje (od četvero) SDP-ovaca - Rajka Grkavca, Marije Posavec i Nevenke Pintarić, zatim Željka Baloga, vijećnika Stranke Roma Hrvatske i predstavnika romske nacionalne manjine u Vijeću. U samom odlučivanju glasom za prijedlog pridružio im se i predsjednik Vijeća Ivica Lesjak (HDZ). Prema odredbama Zakona o referendumu, odlučivanje građana mora se održati u roku od ne manje od 20, ali ni više od 40 dana nakon njene objave. U slučaju Općine Pribislavec mjesto objave je Službeni glasnik Međimurske županije. Do toga treba ispuniti još neke pretpostavke - prvo će Ured državne uprave provjeriti je li odluka donijeta u skladu sa zakonom, a načelnica od Ministarstva uprave može zatražiti da ocijeni je li ona sadržajno utemeljena. Pretpostavka odluke je da je nositelj izvršne vlasti doista kršio odluke predstavničkog tijela ili zakon. U Hrvatskoj nemamo primjera za ovakav slučaj, ali prema ocjeni nekih ljudi koji poznaju ovo polje, Ministarstvu uprave ne bi trebalo puno vremena da donese svoj sud, što ne bi znatno odložilo referendum. On neće biti održan u siječnju, praktično je pitanje hoće li biti održan u veljači. U slučaju da referendum pokaže da načelnica više ne uživa povjerenje građana Pribislavca, raspisat će se novi izbori. Vlada Republike Hrvatske u tom će slučaju postaviti povjerenika kojem će jedini zadatak biti priprema izbora – njih se mora provesti u roku od 30 dana od odluke. Stav građana na referendumu će se ustanoviti jednostavnom većinom. Presudit će makar samo jedan glas više, ali uz važnu pretpostavku - mora se odazvati najmanje polovica upisanih birača. Ovaj uvjet zakonodavac je ugradio kao svojevrsnu branu protiv olakog posezanja za referendumom.
No, predlagači računaju s time da Pribislavec ima dobru tradiciju izlazaka na izbore od šezdesetak posto, a u snagu svojih razloga su ionako uvjereni.
Pozicije su već prije bile utvrđene
Rasprava o prijedlogu odluke o raspisivanju referenduma o povjerenju načelnici držala se već zadanog okvira utvrđenih pozicija u Vijeću. Peršić je dao obrazloženje prijedloga kojim je načelnici uputio niz već poznatih prigovora. Rekao je:
- Načelnica je učestalo kršila Zakon o lokalnoj i područnoj samoupravi i općinski Statut. Potpisala je više štetnih ugovora, nijednom nije pismeno odgovorila na vijećnička pitanja, iako je preuzela tu obvezu.
Peršić je dodao da načelnica ne surađuje s Općinskim vijećem i da ga omalovažava, a izrazit je primjer potpisivanja Sporazuma o nastavku izgradnje kanalizacije s Međimurskom županijom i Međimurskim vodama, bez odluke Općinskog vijeća. Posebnu težinu ima prigovor da se potiho bavila pripremanjem promjene lokacije buduće škole i sportske dvorane koja na sada utvrđenom mjestu (iza Kaštela) ima građevinsku dozvolu.
Predbacivanje je izazvalo replike da je za godinu i pol mandata učinjeno dosta, i to upravo na saniranju dugova i nezavršenih poslova koje je ostavio prethodnik – Rajko Grkavac koji je kao predsjednik Vijeća tada imao i funkciju načelnika.
- Sve je to neargumentiran napad, u vrijeme mog prethodnika također su izdavane zadužnice, i to u milijunima, - rekla je Višnja Ivačić. Dragutin Prprović (HSLS) dodao je da je sve skupa pokušaj da se zamagli pitanje nepravilnosti u Grkavčevom mandatu, koje je utvrdila Državna revizija, i moguće kaznene odgovornosti. To je i razlog zašto je dva puta bilo odbačeno izvješće Državne revizije. Malo je specifičnu poziciju u ovoj raspravi imala Slava Toplek (HLSR) – ona se nije suprotstavila ovom ili onom stavu u samoj raspravi, već samoj njenoj naravi.
- Zna se tko što misli, raspravljanje znači samo da se bavite jedni drugima. Dajte da izglasamo i završimo to - rekla je.
Apel je tek dijelom urodio plodom. Repliciranje i nije previše dugo potrajalo, mjereno standardima ovog vijeća, i odluka je donijeta. No, vijećnici su nastavili u istom tonu. Još je nekoliko točaka dalo povoda za uzajamna predbacivanja.
Pomalo neobično za trenutak u kojem je načelnici već na neki način izrečeno nepoverenje većine - izglasan je proračun za iduću godinu koji je predložila (14,3 milijuna kuna, nešto manji od ovogodišnjeg), mada i to uz natezanja i pauzu koju je odredio predsjednik Vijeća. No, vijećnici nisu prihvatili odluku o planu javne nabave za iduću godinu, dokument koji proračun prati, pa nije sasvim jasno kako će se proračun izvršavati na rashodnoj strani.
Možda će odluka, u pribislavečkom stilu, biti prihvaćena u istom obliku, ali na sljedećoj sjednici Vijeća. Na ovoj sjednici nije bilo dobrog primjera za to – ni ovom prilikom nije prihvaćeno izvješće Državne revizije o izvršenom nadzoru za 2009. godinu.
Dražen Kovač

Izvor: 2905