Gradovi i općine 24.12.2009. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:35.

Prijetna sudom urodila plodom

Zaposleni u Gradu Mursko Središće uspjeli su se izboriti za punu godišnju nagradu za božićne blagdane (“božićnicu”) u iznosu od 1.250 kuna, koja im i pripada prema Kolektivnom ugovoru potpisanom 2. svibnja 2007 godine. Gradonačelnik Josip Dobranić od Gradskog je vijeća tražio da zauzme stav o neisplati božićnice, a svoje je traženje potkrijepio “opetovanim traženjem gradskih vijećnika” da se regulira ta problematika. U izvornom prijedlogu dopune dnevnog reda Dobranić je tražio i da se raskine Kolektivni ugovor i donese odluka o eventualnom višku zaposlenih u Gradskoj upravi, ali je to naknadno povukao.
Novi sindikalni povjerenik, tajnik Grada Miljenko Štefanić pozvao se na pravo koje zaposleni imaju temeljem Kolektivnog ugovora. Ostali zaposlenici potrijepili su svoje pravo primjerom drugih jedinica lokalne samouprave koje su već isplatile ili namjeravaju isplatiti božićnice za svoje zaposlene. Potegnut je i argument po kojem za 14 zaposlenih u Gradu za božićnice treba izdvojiti 17.500 kuna, a samo naknade za predsjednika Vijeća i zamjenika gradonačelnika iznose više od 90 tisuća kuna. Istina, radi se o dviije neusporedive stvari, ali dobro je zvučalo... Najjači argument ipak je bilo pravo zaposlenih da u slučaju neisplate božićnice tuže Grad.
Činjenica je da je novac u proračunu planiran za tu namjenu. Činjenica je i da je licemjerno, nakon uvođenja “harača”, povećanja PDV-a i stanja u koje nas je dovela, poslušati savjet Vlade o (ne)isplati božićnice. Također je činjenica da 17.500 kuna, koje poslodavac ima zakonsku obvezu isplatiti, neće spasiti gradski proračun.
Vijećnici su zauzeli različite stavove tijekom rasprave - od onih da zaposleni “već sutra” ulože tužbu protiv Grada ako im se božićnice ne isplate, do onih koji su pozivali na solidarnost, da bi na kraju “oprali ruke” i zaključili da rješavanje problema ipak ostave gradonačelniku.

V.Trstenjak

Izvor: 2852