Gradovi i općine 31.03.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:37.

Radioaktivan otpad kraj Murskog Središća?

Jedno pitanje postavljeno na aktualnom satu Gradskog vijeća Murskog Središća ponovo je na površinu izvuklo već gotovo zaboravljenu temu o kojoj je Međimurje pisalo prije dvadesetak i više godina.
Vijećnik Miljenko Cmrečak požalio se na smrad koji se noćnim satima širi Murskim Središćem, pa je upitao nije li krivac lendavski Lek te usput tražio i objašnjenje što je to zakopano u potopljenim rudnicima u susjednoj slovenskoj Benici. To je bilo dovoljno da ponovo počnu kružiti priče o radioaktivnom (nuklearnom) otpadu zakopanom u zabetoniranim i beničkim oknima.
Na “javni pogovor” oglasila se i Županija koja je, potaknuta napisima vezanim uz navodno odlaganje radioktivnog otpada u slovenskom pograničnom pojasu kod Murskog Središća, medijima uputila priopćenje.
Iz Županije obavještavaju da kontakti s nadležnim službama u drugoj državi nisu u njihovoj nadležnosti.
- No, kako bi dobili cjelokupnu informaciju o tome što se nalazi u rudniku Benica, piše u priopćenju, te kako se ne bi bez potrebe uznemiravala javnost, službe Međimurske županije poduzele su neke korake kako bi od mjerodavnih (hrvatskih, op.nov.) ministarstava dobili potrebne informacije. Od Ministarstva zdravstva, Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva te Ministarstva kulture zatražili smo što žurnije dostavljanje očitovanja u vezi tog pitanja, odnosno zatražili smo da od slovenskih službi zatraže podatke o tome što se nalazi na spomenutoj lokaciji, za što se ona koristi te postoji li u blizini bilo kakvo odlagalište industrijskog, medicinskog, opasnog ili nuklearnog otpada. Također, od nadležnih ministarstava zatražili smo da od slovenske strane zatraži podatke o zagađenosti zraka, zemlje i podzemnih voda na toj lokaciji. Kad od spomenutih institucija dobijemo odgovore, obavijestit ćemo međimursku javnost, piše u priopćenju.
Što se zapravo (g)radilo oko Benice, na lokaciji samo 200-tinjak metara udaljenoj od Mure? Geološki zavod iz Ljubljane kod Benice je od 1985. do 1989., kada su otvorena dva rudarska okna dubine 28 i 48 metara, obavljao istražne rudarske radove. Istražnim radovima zalihe smeđeg ugljena procijenjene su na150 milijuna tona, međutim, prevladao je stav da ugljen nije pogodan za korištenje zbog velike količine sumpora. U veljači 1989. godine istražni su radovi obustavljeni, a potom su krenule priče o čudnim transportima i bačvama koje su ubacivane u potopljena okna koja su naknadno zabetonirana. Krajem 2002. godine na lokaciji su boravili stručnjaci iz ljubljanskog instituta Jožef Štefan koji su u Benicu poslani (nakon što je to pitanje u Hrvatskom saboru “potegnuo” i netko od međimurskih saborskih zastupnika), kako bi lokalno stanovništvo uvjerili da u oknima nema opasnog (radioaktivnog) otpada. To su pokazala i mjerenja uzoraka vode iz jednog okna koja su prezentirana delegatima tadašnje općinske skupštine. Međutim, lendavska vlast punih je deset godina tvrdila da nije bila upoznata s rezultatima nalaza stručnjaka iz Jožefa Štefana iako je zaveden u općinskim dokumentima. To je kod lokalnog stanovništva samo dodatno pobudilo sumnje, a i sam je bivši direktor rudnika Benica u izgradnji Ludvik Jerebic, prema pisanju slovenskih medija, 2002. izjavio kako “ne može dati ruku u vatru da netko zaista nešto nije spremio u okno”. (V.Trstenjak)

Izvor: 2866