Gradovi i općine 28.02.2019. 09:06. Zadnja izmjena: 28.02.2019. 09:09.

Međimurska županija

Radni sastanak o zlouporabi socijalnih davanja

U Međimurskoj županiji održan je radni sastanak župana Matije Posavca sa saborskim zastupnikom Veljkom Kajtazijem, načelnikom PU Međimurske Ivanom Sokačem, zamjenikom načelnika Vladimirom Faberom i ravnateljicom Centra za socijalnu skrb Alenkom Bilić. Sastanku su nazočili i gradonačelnici, načelnici općina te predstavnici romske zajednice Međimurske županije.

Uvodno se nazočnima obratio župan Posavec. „Međimurska županija već dulje vrijeme upozorava na zlouporabu socijalnih davanja te ponovno apeliramo na aktivno uključivanje države u rješavanje ovog problema. Inzistiramo na provedbi mjera, odnosno sankcioniranju onih pojedinaca koji svojim postupcima ugrožavaju sigurnost čitave zajednice. Kontrolom trošenja zajamčene minimalne naknade, provedbom već postojećih mjera i uvođenjem vouchera, potaknut će se radno sposobni korisnici za aktivnije uključivanje na tržište rada, što će posljedično utjecati i na gospodarski rast, ali i na socijalna davanja koja se financiraju iz državnog proračuna..."   

Zamjenik načelnika PU Međimurske Vladimir Faber prezentirao je rezultate istraživanja provedenoga na reprezentativnom uzorku od 562 domaćinstva te je istaknuo da je stanje sigurnosti složeno dok je ravnateljica centra za socijalnu skrb Alenka Bilić  prezentirala prijedlog integriranog modela rada u romskim naseljima.

O viđenju problema iz perspektive načelnika općine u kojoj je nastanjeno 25% romske populacije u Međimurju govorio je načelnik općine Orehovica Franjo Bukal koji je direktno prozvao Vladu Republike Hrvatske da se uključi u rješavanje problema za koji niti jedna općina nema financijskih i ljudskih kapaciteta da ga sama rješava.

Saborski zastupnik Kajtazi kazao je da dugi niz godina aktivno sudjeluje u rješavanju problema vezanih za romsku zajednicu u Hrvatskoj, no da od 2011. godine  nije imao prilike biti na ovako dobro koncipiranom i organiziranom sastanku na kojemu nazoče svi koji mogu pomoći u rješavanju problema. Istaknuo je da je romska manjina jedina koja ima sve strateške dokumente, ali da se oni ne provode. „Romska zajednica ne može sama riješiti sve probleme koji postoje, ali kada je riječ o prijedlogu uvođenja  vaučera učinit ću sve da do toga ne dođe“.

Načelnik PU Međimurske Sokač ukazao je da na dan podjele socijalnih naknada ima u prosjeku četrdeset dojava i oko dvadeset intervencija te je upitao g. Kajtazija koji su konkretni prijedlozi sankcioniranja počinitelja , odnosno sprečavanja počinjenja kaznenih djela.

U raspravu su se uključili i predstavnici romske zajednice. Predsjednik Vijeća romske nacionalne manjine u Međimurskoj županiji Željko Balog kazao je da postoji čitav niz problema po romskim naseljima gdje u posljednje vrijeme eskalira nasilje. „ Pokolji, tučnjave, alkohol, droga, uzimaju sve više maha. Situacija u Međimurju je za plakati i predlažem da s konkretnim prijedlozima idemo direktno prema Vladi RH.“

Zastupnik u Skupštini Međimurske županije Matijaš Oršuš kao najveći problem istaknuo je diskriminaciju Roma kako se ulažu veliki napori u socijalizaciji te da ima i izvrsnih rezultata. I ostali koji su se uključili u raspravu Josip Balog iz Lončareva, Josip Balog ml., Milorad Mihanović, Elvis Kralj suglasni su da problemi postoje te da se problemi jedino mogu riješiti suradnjom romske zajednice i nadležnih institucija što j ei jedini način uspješne integracije Roma u društvo.

Načelnik Male Subotice Valentino Škvorc iznio je prijedlog  da se zajednički krene na teren i zajedno s predstavnicima Roma pokuša spriječiti nenamjensko trošenje sredstava.

Župan Posavec na kraju sastanka zaključio je: „Naša dosadašnja iskustva potvrđuju da je model korištenja i praćenja zajamčene minimalne naknade neučinkovit, o čemu gotovo svakodnevno svjedočimo, a što je posebice vidljivo kada govorimo o stanju sigurnosti u Međimurju. Posljedice nenamjenskog trošenja zajamčene minimalne naknade osjećaju građani Međimurske županije koji svojim radom osiguravaju te iste naknade. Zakon o socijalnoj skrbi pretpostavlja pružanje pomoći socijalno ugroženim osobama u zadovoljavanju osnovnih životnih potreba poput prehrane, smještaja, odjeće i ostalih osobnih potrepština i to nije predviđeno kao stalna, već privremena mjera, odnosno izvor prihoda. Mi u Međimurskoj županiji na institucionalnoj, ali i na svakoj drugoj razini već dulje vrijeme upozoravamo na zlouporabu socijalnih davanja i ponovo apeliramo na aktivno uključivanje države u rješavanje ovog problema.“