Gradovi i općine 12.12.2011. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:18.

STRAHONINEC: Legalizacija gradnje

Općinsko vijeće Strahoninca na svojoj posljednjoj sjednici održanoj u četvrtak, 1. prosinca odredilo je 25 kuna kao jedinični iznos naknade za zadržavanje nezakonito izgrađenih zgrada. To je najveći iznos koji predviđa uredba Vlade o naknadi - ona dopušta od 20 do 25 kuna za prvu zonu (po određenju zona za obračun komunalnog doprinosa), a cijeli Strahoninec je jedna jedinstvena zona. Ovaj jedinični iznos pomnožit će se koeficijentom dobivenim dosta složenim izračunom koji u obzir uzima smještaj nezakonite gradnje (ili dogradnje), način građenja, odnos prema najvećoj dopuštenoj iskorištenosti prostora i njegovim obilježjima. U toj formuli, za najveći broj gradnji ili dogradnji bez dozvole u Strahonincu platilo bi se 9.375 kuna za tlocrtnu površinu od 100 kvadratnih metara, izračunala je načelnica Sanja Krištofić. Izrazila je skepsu u pogledu prihoda kojima se Općina smije nadati po ovoj osnovi. Komunalni doprinos njen je prihod, ali onaj od naknade za legalizaciju popola mora podijeliti s državom. Nije jasno, međutim, kako će se legalizacija provesti budući da se pokreće na zahtjev same stranke. Nema podataka o tome tko ima, a tko nema građevinsku dozvolu za svoju gradnju, a na privatne se posjede ne može ući da bi se vidjelo tko bi morao nešto legalizirati. Rok za podnošenje zahtjeva za legalizaciju je kraj 2012. godine. Općinsko je vijeće, uz jedinični iznos naknade, utvdilo i broj etaža na građevini koji se može legalizirati – to su tri etaže, pri čemu je potkrovlje ona treća.
D.Kovač

Naknade drastično snižene

Općinsko je vijeće Strahoninca na posljednjoj svojoj sjednici, 1. prosinca, izmijenilo odluku o priključenju na komunalne vodne građevine, usklađenu s nedavnom uredbm Vlade o visini naknade za priključenja. Naknada će iznositi 25 posto prosječne visine bruto plaće u RH za prethodnu godinu, ili oko 1.900 kuna, umjesto dosadašnjih 5 tisuća za priključenje na kanalizaciju, a 4 tisuće za vodovod. Nova visina naknade za priključenje bit će sigurno povoljna za građane, ali za Općinu znači drastično smanjenje prihoda po toj osnovi, rekla je načelnica Sanja Krištofić. Zasigurno neće ni sve one koji još nisu priključeni ponukati da to učine, a jedino bi stopostotno priključenje možda nadoknadilo smanjenje visine pojedinačne naknade. Ona za Općinu značiti još jedan pritisak na proračun, rekla je načelnica.(d.k.)

26 stipendista

Općinsko vijeće Strahonca dodijelilo je stipendije za akademsku godinu 2011./12. Na prijedlog Socijalnog vijeća, pomoć u studiranju dobit će svih 26 tražitelja koji su zadovoljili kriterije općinske odluke. U obzir nije uzeta samo jedna molba studenta prve godine jer Općina Strahoninec stipendira tek od druge godine studija. Odlukom su dodijeljene 22 stipendije od 400 kuna mjesečno za one koji studiraju u Zagrebu, Osijeku, Puli, Rijeci i inozemstvu (u Češkoj). Korisnici su Tomislav Zorčec, Tanja Karas, Mario Jović, Kristina Božak, Dejan Kraljić, Antea Horvat, Arian Bujan, Karlo Matković, Ivana Vuković, Stjepana Klekar, Dario Čerjavić, Matko Novak, Luka Vrbanec, Karla Kovač, Stella Aslani, Martina Lehkec, Martina Gyöffi, Ivana Golec, Nikola Ovčar, Edvin Zobec, Emina Kolarić i Spomenka Vrček.
Povećana potreba za stipendijama u odnosu na prošlu godinu, a uz isti iznos fonda stipendiranja, zadovoljena je jednim ograničenjem - korisnici će dobiti sedam mjesečnih doznaka, a ne osam, kao za prošlu godinu. Marjana Varga i Nikola Horvat, koji studiraju u Varaždinu, dobit će jednokratne pomoći od 600 kuna, a Sabina Matišić i Valentina Vrtarić, koje su na petoj godini studija, po 1.200 kuna jednokratno. Lijepo je što se može reći da su svi dobili sptipendije, ali su se u posljednjih nekoliko godina krize promijenile potrebe. Možda bi sada trebalo dati jači naglasak na socijalni kriterij u dodjeli, rekao je Vlado Jurčec, vijećnik HSS-a. Nekima 400 kuna mjesečno ne znači ništa jer ipak imaju dovoljno, dok drugima tih 400 kuna ne pomaže da mogu studirati u Rijeci ili Puli, argumentirao je. Ova Jurčecova opaska primljena je kao prijedlog za razmišljanje, a podržana je jednoglasno.
(k)

Izvor: 2955