Gradovi i općine 07.01.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:36.

Zbog loše ceste,

SVETI URBAN I NEPROHODNE CESTE

Kakvom se cestom dnevno kreću i voze mještani dijela Svetog Urbana pokazao nam je Ivan Kerman, na čiji smo se poziv došli uvjeriti u njegove riječi. Tvrdeći da je stanje nepodnošljivo, ispričao nam je i o povijesti izgradnje ceste bez koje se danas ne može zamisliti život, a pogotovo ne u brdovitim, na konfiguracijski kompleksnijim dijelovima našeg lijepog malog kraja. Poput ovog u kotlinskom dijelu Svetog Urbana.
- Mi smo prije deset godina sami skupili novac i napravili cestu. Rubnjake smo vlastitim rukama postavljali, betonirali sami, a danas ne možemo normalno proći niti se provesti ovim dijelom jer je asfaltni sloj uglavnom oštećen. Pogledajte ove rupe, pogledajte teren i zamislite kako će biti u razdoblju koje je pred nama. Pao je snijeg i prava je sreća da se brzo otopio jer je bilo opasno, no bojimo se što bi nam mogao donijeti novi, veći i trajniji snježni pokrivač - priča Ivan Kerman.
Kad je o snijegu riječ, naš se sugovornik vraća dvije, tri godine unatrag, kad ga je bivši načelnik Općine Štrigova Branko Resman zamolio da svojom mehanizacijom očisti cestu od snijega. Najavio mu je tada i naknadu za to.
- Koncesionaru se pokvarila mehanizacija i Branko Resman došao je k meni moleći da očistim cestu od snijega. To sam i učinio, a tek sam kroz nekoliko mjeseci otišao k njemu pitati ga kada će mi riješiti troškove koje je najavio podmiriti. Rekao je da će mi nadoknaditi barem iznos za gorivo, no to je rekao onda kad sam tek trebao obaviti posao. Kad sam mu se zbog toga kasnije obratio, rekao mi je: “Boli mene k.... za lanjski snijeg.” Eto, tako se ophodio bivši načelnik. No, nismo samo mi ostali na cjedilu. Trebalo je očistiti snijeg i na Velikom Kozlovčaku, pa mi je Alojz Novak sam nudio novac da to učinim. Ogorčen sam ovime što vidim i sa strepnjom čekam da vidim što bi mogla donijeti snježna zima - ispričao nam je Kerman.
Razlog za bojazan vidi i u tome da općinsko vodstvo ističe kako, u nedostatku novca, teško predviđa vrijeme za sanaciju ceste o kojoj je riječ. U razgovoru s načelnikom Stanislavom Rebernikom saznajemo da najave ipak nisu potpuno crne.
- U ovom trenutku mi to ne možemo sanirati onako kako treba. Zato smo razgovarali s voditeljem gradnje ceste na Velikom Kozlovčaku i u okviru tih radova predvidjeli bismo sanaciju o kojoj pitate. Postoje dvije alternative - skuplja i jeftinija. Skuplja je ujedno ona prava, u kojoj bismo morali skinuti asfaltni sloj do betona koji je ispod i potom povući novi sloj. Zato ćemo ići na to da povučemo samo novi, deblji sloj asfalta, u čemu će nam pomoći i sami mještani. Dogovorili smo da oni očiste cestu koliko mogu i da se potom ona sanira u okvirima mogućnosti - kaže načelnik Rebernik.
Veliki Kozlovčak
postupno i propisno
Na pitanje kada će sveobuhvatni radovi koje najavljuje načelnik biti i realizirani teško je dobiti odgovor. Poštivanje procedure je ono na čemu općinsko vodstvo inzistira, a trenutno je ono u fazi izrade dokumentacije koja uvjetuje dobivanje građevinske dozvole.
- Imamo lokacijsku dozvolu, pa iako su prije nekoliko mjeseci mještani inzistirali da počnemo s radovima, jer je i njihovo strpljenje na izmaku, što potpuno razumijemo, to ne možemo učiniti jer poštujemo proceduru. Građevinski inspektor obustavio je radove na toj lokaciji iz opravdanih razloga, a mi ćemo, osim građevinske dozvole, morati riješiti i neka imovinsko-pravna pitanja. Tridesetak privatnih parcela zadire u buduću cestu, zbog čega moramo obaviti izmjere i s vlasnicima riješiti pitanje otkupa. Da bi Općina postala vlasnik zemljišta kojim će ići dionica ceste, moramo čuti koliko novca oni žele i pod kojim uvjetima bi nam to prodali. O tome ćemo razgovarati na zajedničkom sastanku ovih dana, želim čuti kako stanari tog dijela razmišljaju. Istina je da će nas cijeli taj proces zajedno s gradnjom koštati, ali napravit ćemo to kako valja i jednom zauvijek - zaključuje načelnik Stanislav Rebernik.
A. Ličanin

Izvor: 2854