Gradovi i općine 18.12.2012. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 13:21.

Zvonimir Taradi, načelnik općine Belica

Mislim da im am moralno pravo na još jedan mandat

Belički načelnik Zvonimir Taradi (55) dužnost načelnika obnaša u drugom mandatu. Prve dvije godine prvog mandata na toj je funkciji bio volonterski, a nakon toga, kao profesionalac. Član je HNS-a od 2005. godine, a bio je i među njegovim osnivačima u Belici te prvih nekoliko godina i predsjednik beličkog Ogranka. Stranku je promijenio samo jednom jer je prije članstva u HNS-u bio među osnivačima međimurskog DC-a. No, u njemu se zadržao kratko, niti godinu dana. Zanimalo nas je zbog čega je u tako kratkom vremenu promijenio stranku i zašto je s volonterstva prešao u profesionalce.
- U HNS sam ušao isključivo na temelju pozitivnog razgovora s bivšim županom Josipom Posavcem s kojim sam neko vrijeme radio u Međimurjepletu. Kad sam u Općini bio volonter, uvidjelo se da obim i složenost posla zahtijevaju profesionalni rad. Vrlo malo općina je toliko stručno ekipiranih da načelnik može volontirati.
NA IZBORE
SAMOSTALNO
Hoćete li se ponovo kandidirati?
- Pod mojim vodstvom Općina je doživjela pozitivan razvoj u smislu svijesti mještana i u izgradnji kapitalnih objekata i infrastrukture općenito. Stoga ću se kandidirati se za još jedan mandat. Vezano uz zacrtane planove za naredno razdoblje, mislim da je to i logično.
Izlazite li na izbore samostalno ili u koaliciji?
- HNS na izbore izlazi samostalno, ali nije uvjetovano da će na listi za Općinsko vijeće biti samo članovi HNS-a. Ja ću biti kandidat za načelnika i Marija Prekupec za zamjenicu načelnika. Kontinuitet koji imam na toj funkciji ukazuje na pozitivnu ocjenu mog rada, pa me nije sram reći kako smatram da imam i moralno pravo ponovo se kandidirati.
Na koje investicije i ulaganja mislite kada govorite o pozitivnom pravcu razvoja Općine?
- To je u cijelosti obnovljen dom kulture u Belici, obnova društvenog doma u Gardinovcu, izgrađena školska sportska dvorana. Obnovilo se i groblje u Belici. Gospodarska zona jugozapad je u funkciji i u 2013. se širi s obzirom na nove investicije. U zoni jug započelo je investiranje, a od tamo raspoloživih sedam parcela - dosad ih je prodano pet. U Gardinovcu se nastavlja izgradnja odvodnje oborinskih voda i pješačkih staza. Najveći projekt u Belici je izgradnja kanalizacijskog sustava. Uz to, Belica daje podršku brojnim udrugama, njih 20, koje okupljaju oko 350 aktivnih članova.
VIJEĆE PRIJE VIJEĆA
Kako ocjenjujete rad Vijeća i oporbe?
- Moja suradnja s Vijećem je dobra jer su prijedlozi odluka kvalitetno pripremljeni, pa se često i donesu u predloženom obliku. HNS u OV-u ima većinu, a uz nas su još i HSLS, HSS i nezavisni. Sjednice pripremamo putem prethodnih rasprava. Znam reći da imamo vijeće prije vijeća. I oporbeni vijećnici sudjeluju u raspravama, a većina prijedloga podržana je i s njihove strane.
U jednoj općini naše veličine teško je i imati više različitih i dobrh prijedloga za rješavanje bitnih problema. Planove razvoja ne radi samo 15 osoba koje su u Vijeću, već se osluškuju potrebe građana te se one usklađuju s financijskim mogućnostima Općine.
Kakva je suradnja sa Županijom?
- Suradnja sa županom Perhočem vrlo je jednostavna i dobra. Dobro surađujemo i s REDEA-om. Spomenut ću Međimurske vode koje su vrlo korektno odradile posao kandidiranja izgradnje kanalizacije u Belici za EU fondove. Tu je i podrška Županije u izgradnji sustava navodnjavanja za našu općinu koji je u pripremi.
Po natječajima u okviru državnih projekata nije uvijek nužno da Županija intervenira za općinu, ali isto tako, svojom neaktivnošću može na drugoj strani umanjiti izglede za uspjeh.
Oporba Vam ipak zamjera da iz Županije dolazi premalo financijske pomoći.
- Točno je da dolazi puno manje sredstava nego je Općina Belica dobivala prije. Dogovor sa Županijom na početku ovog mandata bio je takav da bismo trebali kandidirati projekte koje Županija mora sufinancirati sa što manje sredstava. Postoje i takvi projekti, ali Županija ih mora podržati, kako u svom proračunu, tako i u planovima razvoja. Smanjivanjem sredstava iz godine u godinu, završetak sportske dvorane u Belici Županija je podržala s 500.000 kuna. Prije su se dvorane financirale čak s 2,000.000 kuna. Ovo nije kritika Županiji, nego je to realnost. Belica nije zadovoljna načinom raspodjele financijskih sredstava, vezano uz fiskalno poravnanje onih općina koje imaju manji prosječan BDP po stanovniku. Po njemu sada proizlazi da je Općina Belica s oko 750 kuna BDP-a po stanovniku bogata općina, kao i one koje imaju znatno veći prosjek BDP-a po glavi stanovnika. O tom načinu pomoći općinama kakav je danas bespredmetno je razgovarati. Želja mi je da se to konačno riješi na zadovoljavajući način.
GARDINOVEC NIJE NI NEĆE BITI ZAPOSTAVLJEN
Od vijećnika iz Gardinovca na vijeću se mogu čuti primjedbe da se u to mjesto ne ulaže dovoljno.
- Često to spominju neki oporbeni vijećnici, kako bi se čuo i njihov glas. Moram reći da mi u tome najviše za vrat puše moja zamjenica M. Prekupec koja je iz Gardinovca.
No, i u tome moraju prevladati razumni prijedlozi. Gardinovec nije ni neće biti zapostavljen, ali moramo znati da se investicije vodite po već uhodanom sustavu - koliko novaca, toliko ulaganja.
Koje su najbitnije investicije za naredno razdoblje?
- Završiti sve započeto, kanalizaciju u Belici, društveni dom u Gardinovcu... Najveći projekat nakon toga je kandidiranje u EU fondove izgradnje doma za starije i nemoćne u središtu Belice, kod crkve, za koje sam već počeo s pripremama.
Belica se razvila na proizvodnji krumpira. Zašto u mjestu nema nijednog pogona za njegovu preradu?
- Prisjetite se prve tvornice prerade krumpira (male čipsare) koju je 1996., odnosno 1997. godine u Belici otvorila jedna perspektivna obitelj. Sve je to bilo popraćeno u novinama - pohvalama obitelji na odvažnosti i govorima visokih dužnosnika. Istovremeno se nije vodila briga o uvozu istog proizvoda, pa je to propalo i ispalo je da se u Hrvatskoj ništa ne isplati raditi.
Ali, nismo stali na tome. Mjere koje čekamo da stupe na snagu ulaskom u EU možda će pokazati interes pojedinaca za ulaganjem. U tom smjeru ide i program ukup-nog razvoja naše općine. Belica je na najvišoj razini organizirana u proizvodnji i otkupu krumpira kao strateškog resursa.
Sveprisutni ste na događanjima u mjestima Općine. Funkcija koju obnašate oduzima i puno slobodnog vremena. Kako se odmarate od posla i čime se bavite u slobodno vrijeme?
- U slobodno vrijeme šećem sa suprugom Radojkom. Često prošećem i s našim psom Grunfom. Imam dvoje odrasle djece, sina Ivana i kćerku Jelenu. Njih ne viđam baš puno, ali nastojim što više vremena provoditi s četverogodišnjim unukom Albertom kojem želim biti dobar djed. Često dnevno biciklom prođem i po 8 kilometara, vozeći se Belicom i Gardinovcem.
Tako se rekreiram, a ujedno i vidim gdje što treba urediti. S prijateljima u večernjim satima utorkom u školskoj sportskoj dvorani u Belici igram nogomet. Ljeti uživam, družeći se s obitelji i prijateljima uz roštilj na koji stavljam sve - od tikvica i gljiva do mesa.
Razgovarala
Ružica Topličanec

ŠTO KAŽU MJEŠTANI?

Dragutin Rošanić, umirovljenik:
- U Belici se puno toga radi. Uređene su pješačko-biciklističke staze i odvodnja oborinskih voda. Nekada je mjesto bilo slabije uređeno. Načelnik se trudi napraviti sve potrebno.

Marija Križaić, kuharica:
- Zadovoljna sam načelnikom. Svoj posao obavlja kako treba. Ako imamo kakve probleme, nastoji ih što prije riješiti. Ne vidim što bi još u mjestu trebalo napraviti.

Dragutin Petrić, umirovljenik:
- Član sam Općinskog vijeća i slažem se s načelnikom kad je u pitanju prihodovna strana. Kad se radi o rashodima, mislim da bi se sredstva mogla trošiti na drugačiji način.

Izvor: 3008