Kolumne 13.07.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:40.

Izbor H.N. Srzić novo je izrugivanje građana

PISMO IZ ZAGREBA

Televizija pretvara dom u prostor za predstave, obitelj u publiku, a večernji razgovor bračnih partnera u farsu. Televizija vjerojatno neće ljudima donijeti toliko kulture koliko će je, u isti mah, uništiti. Televizija, ako je dobra, predstavlja prozor u svijet. Ako je loša – a HTV o kojem ću zboriti jest loš – zamagljuje ili u potpunosti zatvara vidike. Da je Shakaspeare naš suvremenik, rekao bi da je televizija – a ne teatar – ogledalo društva. U HTV-u se, bez dvojbe, zrcale svi problemi društva, države i, napose, politike. A kakvo je naše društvo? Ako društvo definiramo kao ukupnost odnosa ljudi u organiziranoj zajednici s javnom i državnom vlašću, proizvodnjom, kulturom i civilizacijom, tada je hrvatsko društvo kaotično. Društvo je u neredu, zbrkano, ispreturano i beskrajno nesređeno. Država, što je država? – pita se u fascinantnom djelu „Tako je govorio Zaratustra“ i Friedrich Nietzsche. Sviđa mi se njegov odgovor: „Država je laž!“ Što god mi o državi mislili, kako je god zamišljali ili idealizirali, moramo imati na umu da je država, prije svega, apstraktna ideja. Kada već spominjem Shakespearea i Nietzschea, da žive i stvaraju danas, uz još neke egzemplare, za njihove bi im teze Hrvatska sjajno poslužila. Tako bi Shakespeare mogao onu čuvenu rečenicu u „Hamletu“ napisati i ovako: „Nešto je trulo u državi Hrvatskoj.“

Trbuhozvorac vlasti

A kakva je hrvatska politika? Ignorira činjenice daleko više nego politike demokratskijih zemalja. Hrvatska politika poseže za istinom tek u nuždi ili kada se je nikako ne može izbjeći. Znači, politika je prevrtljiva, nevjerodostojna, prijetvorna i lažljiva. Gostujući u talk showu „Vježbanje demokracije“, profesor Žarko Puhovski rekao mi je: „Ja nisam političar, pa mogu govoriti istinu.“ Dakle, HTV je sve to što su društvo, država i politika. Je li to logično? Po onoj - kakva država, takva i (državna) televizija, jest logično. Ali nije, dakako, normalno. Zato što mediji ne bi smjeli biti puka preslika društva. Kao što, uostalom, sudstvo ne bi smjelo biti loša replika države, politike i (kaotičnoga) društva. A HTV jest lošija replika loše države i politike. Zašto? Zato što služi državi. Urednici su već godinama ili, točnije, desetljećima loše sluge loših gospodara, na izravnoj vezi, nekad s Pantovčakom, a danas s Banskim dvorima. Ono što politika misli, to HTV govori. Dakle, HTV je trbuhozborac vlasti. Jedna od tvorkinja takve nakaradne tobože javne, a u biti državne, partijske te – najvećim dijelom – klanovske televizije je Hloverka Novak Srzić. Ona je jedino uspješna u devastiranju televizijskog novinarstva. Uništava ga punih 15 godina. Ona je – a ne treba zaboraviti ni na Mariju Nemčić – 15 godina uništavala kriterije, proganjala talentirane, hrabre i poštene te se okruživala ljudima bez stava i kičme, onima koji su za sliku na ekranu voljni služiti, a ne informirati.

To su morali predvidjeti

Hrvatska vlast je loša i zbog toga što bezrazložno iritira građane. Vrijeđa ih te omalovažava. Premijerka i ministri svo su vrijeme potpisivanja peticije za referendum poručivali građanima da su glupi jer potpisuju nešto što ne razumiju. Čak i kada će se narod zakotrljati po ulicama, vlast će mu govoriti da je glup jer, zapravo, ne zna zbog čega prosvjeduje. Dokaz da je vlast loša može poslužiti odnos prema glasačima koji su je ovlastili da u njihovo ime vlada. Premijerka i ministri zaboravljaju da ne podnosi račune narod vlasti, već vlast narodu. I, zaboravlja vlast, da nikad niti jedna vlada, bilo demokratska, bilo despotska, nije bila jača od naroda. Istina, nema novca za božićnice. Za mirovine ove godine u državnoj kasi nedostaje 16 milijardi kuna. Jednog umirovljenika hrani 1,28 zaposlenika, od čega je tek manje od polovice u realnom sektoru, odnosno, proizvodnji. Hrvatska nije više samo u krizi. Hrvatska je pred bankrotom. Što je, uostalom, neki dan skresao u brk javnosti i guverner Željko Rohatinski najavljujući mogućnost devalvacije kune.
U jesen bi jedan euro mogao stajati 9 kuna. Što to znači? Krah desetaka tisuća mahom mlađih obitelji koje su kupile stan na kredit s deviznom klauzolom. Deseci tisuća obitelji će doslovno na ulicu. Ali Vlada to mora reći. Točnije, Vlada je to morala predvijeti davno, još 2007., kada su je na današnji rasplet upozoravali ne samo Rohatinski, već i mnogi ekonomski stručnjaci poput, recimo, Slavka Kulića.

Podobni i nesposobni

Tada je sve njih vladajući HDZ ismijavao. No, danas Andrija Hebrang lakonski priznaje: „HDZ nije ne vrijeme prepoznao krizu!“ Ali nije važno, vlast ne zna i što ne prepoznaje ono što stručnjaci prepoznaju. Vlast ima HTV kojemu je zadaća uljepšavati stvarnost. Ili, preciznije – tajiti, podilaziti i s vremena na vrijeme - lagati. HTV lakira stvarnost više nego bi to mogli svi udruženi hrvatski soboslikari. Umjesto da posredstvom medija tumači stvarnost, umjesto da im mediji služe za prenošenje istine, za vijesti, a ne za laži, vlast – a ni opozicija u obmanjivanju ne zaostaje mnogo – pretvara HTV u još jedno svoje sredstvo za održavanje vlasti pod svaku cijenu. Zato je vlast ovih dana svojom produženom rukom - Programskim vijećem - postavila za vršiteljicu direktorice programa HTV-a Hloverku Novak Srzić. Nije li to isto Vijeće H.N. Srzić smijenilo s funkcije glavne urednice Informativnog programa u siječnju? Je. Smijenilo ju je s obrazloženjem da je nesposobna. Smijenilo ju je jer H.N.S. ne podržava čak 87 posto novinara na HTV-u. A ne podržava jer je neorganizirana, jer nema autoritet. A autoritet joj nedostaje jer nema potrebne uredničke vještine, kao i, uostalom, većina HTV-ovih urednika koji su uskočili u fotelje zbog podobnosti, a ne sposobnosti. U siječnju je prijedlog za smjenu H.N. Srzić Vijeću podnio stanoviti v.d. ravnatelja HTV-a Mislav Stipić.

Stipići bez srama

A tko je sada predlaže za direktoricu programa? Isti taj Mislav Stipić. S kojim obrazloženjem? Da je H.N. Srzić sposobna. Jedina može, kažu, napraviti red na HTV-u. A tko je napravio nered? H.N. Srzić, Programsko vijeće i u manjoj mjeri Stipići, Popovci i ostali voljom politike, zbog spremnosti da pokorno slušaju i izvršavaju naredbe, na vrlo utjecajne pozicije postavljeni trogloditi. I što će sada H.N.S. raditi? Kormilarit će svim programima HTV-a osim Informativnim, osim ako nije dogovoreno da v.d. Renato Kunić, želi li ostati na toj poziciji do izbora, sluša Hloverku. A kamo će to H.N.S. odvesti prisavski brod? Na hrid. I s tako nasukanog broda H.N.S. otjerat će još ono malo talentiranih, hrabrih i poštenih novinara te urednika koji se mogu pronaći na prisavskim zakutcima. Izbor H.N.S. je vrijeđanje zdravoga razuma te sprdanje s građanima, financijerima HTV-a koji je sve samo ne javni servis. HTV su Marija Nemčić i H.N.S. pretvorile u treću komercijalnu, žutu, nevjerodostojnu televiziju koja zatire sve ono što televiziju čini javnom. Dramskog programa odavno na HTV-u nema. Nema ni obrazovnog. Sportski je pretvoren – potvrđuje to Afrovizija – u diletantski debatni klub u kojemu voditeljice umjesto znanja podturaju ženske atribute, a voditelji nevjerojatnu kreativnu impotenciju.

Vijeće mora otići

Domaćeg zabavnog programa – a osobito glazbenog – ima na HTV-u tek na kapaljku. Dokumentarni je gurnut na margine. Informativni je nevjerodostojan, bez kriterija te s karikaturalnim urednicima-voditeljima. Najveću zabludu, pokazujući površnost u poznavanju biti novinarstva, izrekao je ovih dana profesor Damir Grubiša. Naime, u obrazloženju ostavke na članstvo u Programskom vijeću (iz kojega su zbog izbora H.N.S. za v.d. direktorice programa izašle i Marina Škrabalo te Sanja Modrić) Grubiša tvrdi da je H.N.S. dobra, ali ideološka novinarka. Neki Grubišini istomišljenici kažu da je H.N.S. profesionalka. Nisu, naravno, u pravu. Dobrog novinara karakterizira poštenje (ili etičnost), građanska hrabrost, znanje i beskompromisnost. A odličan je onaj novinar koji uz prije pobrojane karakteristike posjeduje talent. H.N.S. ne krasi ni poštenje, ni hrabrost, a ni, bogami, talent. Neka joj se znanja ne mogu poreći. Uostalom, H.N.S. je otišla s HTV-a na Novu TV pljujući u tanjur iz kojeg je godinama jela te kršeći ugovor koji je s matičnom kućom potpisala. Vratila se, kao i uvijek, nudeći politici svoje usluge. No, njezinu inauguraciju za šeficu Informativnog programa nije prihvatila većina novinara. Moralna bi osoba odstupila, ali bolesno ambicioznoj te moći gladnoj H.N.S. bojkot kolega nije zasmetao. A ne smeta joj ni nepovjerenje gledatelja koji je smatraju najneuvjerljivijom novinarkom. Ali najgore je to što sve, ni nepovjerenje novinara, ni nepovjerenje građana nije zasmetalo kameleonima u Vijeću koji su – na mig vlasti – H.N.S izabrali za v.d. direktoricu programa. H.N.S. treba još godinu dana da sve uništi. Posljednji je čas da odstupi prvo Programsko vijeće, čiji će se sramni trag vući još godinama (iz te šestorke izostavljam jedino principijelniju od ostalih Anju Šovagović Despot koja je u siječnju bila protiv smjene H.N.S.), a potom novo Vijeće treba smijeniti podobne te postaviti sposobne, hrabre, poštene i talentirane urednike.

P.S. HSLS izlazi iz vladajuće koalicije! Je li prethodna rečenica pogrešno napisana? Je. U čemu je pogreška? U interpunkciji. Umjesto uskličnika, na kraju rečenice treba stajati točka. Zato što uskličnik označava, shodno kontekstu, iznenađenje. Okretanje leđa koalicijama u najtežim vremenima HSLS-ova je praksa. Vijest bi bila da HSLS nije izašao iz koalicije. I što će sada biti s HSLS-om? Ako ima pravde, ili, kako to neki kažu – Boga, nestat će s političke scene. No, kako mi živimo u ozračju nepravde, HSLS-ovci će se nekomu već prikrpiti. Komu? Milanoviću i kukuriku koaliciji koja ne zna što bi sama sa sobom, pa ni nije čudno što građane ne može uvjeriti da je SDP s partnerima alternativa lošoj vlasti. Čija je šefica već trebala smijeniti Tomislava Karamarka jer je stilom seoskog siledžije reagirao na DORH-ovo odbacivanje optužbe protiv koprivničkog gradonačelnika Mršića. Takav ispad jednoga ministra još nije zabilježen u samostalnoj Hrvatskoj.

Izvor: 2881