Kolumne 17.06.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:40.

Roditelji, udžbenici i forma

ŠKOLA I ZARADE

Novost koja je s početkom školske godine, koja je sada na izmaku, bacila (gotovo) u očaj većinu roditelja školaraca - da država više neće financirati nabavu školskih udžbenika - u predstojećoj se školskoj godini nastavlja novim izumom iz te sfere. Roditelji učenika mogli su do konca svibnja utjecati na odluku o izboru udžbenika svoje djece.
Vježbanje demokracije, višak demokracije ili nešto treće (?), teško je procijeniti, no na ovu se činjenicu može gledati iz, barem, dva kuta. Roditelji su procjenjivali koliko novca mogu izdvojiti za udžbenike i prema tome modificirati svoje odluke, a s druge strane, struci će uvjetovati kako raditi. Ovo posljednje demantira sam ministar znanosti, obrazovanja i sporta Radovan Fuchs.
Je li to dobro ili nije, pokazat će dani koji predstoje i školska godina 2010./11.
Udžbenici obuhvaćeni katalogom odobrenih udžbenika podjednake su kvalitete, tvrde stručnjaci. Ne treba sumnjati da je tome tako. No, je li tako i s cijenama? Razlike po nekim udžbenicima su daleko od simboličnih - čak 30 do 40 posto njihove cijene, zbog čega je iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta upućena preporuka da i sami nastavnici biraju jeftinija izdanja, kako bi roditeljima olakšali kupnju školske literature. Jesu li tako i učinili, vidjet će se ovih dana.
Najveći takmaci na ovom tržištu, tržištu znanja, su Alfa, Profil i Školska knjiga. Kad bi se ovdje vodila fer borba za pozicije u školama, u što - nakon javljanja medija o raširenoj korupciji i navodnom podmićivanju novcem kompjutorima, projektorima i drugim osobnim i profesionalnim pomagalima postoji sumnja, onda u oko ne bi upadala činjenica da se među roditeljima školaraca i na forumima nekih internetskih portala vode oštre rasprave o odabiru udžbenika. Te rasprave u prvi plan stavljaju jednog od izdavača i pitanje - zašto se u većini biraju njihovi naslovi ako su udžbenici otprilike jednaki u kvaliteti, a upravo ti su cjenovno u višem razredu?
Vratimo se nakratko ulozi roditelja u odlučivanju o izboru udžbenika i izjavi ministra R. Fuchsa koja potvrđuje da je ono tek deklarativno. Izmišlja se topla voda. Kaže ministar da “roditelji imaju pravo dati svoje mišljenje i tražiti objašnjenje nastavnika zašto se odlučio upravo za određen naslov, ali njihovo stajalište nije presudno”.
I što kad nastavnici, dakle struka, daju objašnjenje svojih stavova, mjerila i pozicije u odlučivanju? Nezadovoljni roditelji tražit će novac za udžbenike natrag?
Cijene
Na traženje nadležnog ministarstva, izdavači su cijene udžbenika snizili za najmanje 10 posto. Neki su naslovi jeftiniji za 20, 30, pa i 50 posto. Čak 62 posto jeftinija je Profilova radna bilježnica iz tehničke kulture za 8. razred - umjesto 89,79, sada stoji 34,12 kn. Radna bilježnica iz prirode Naš svijet, koju izdaje Školska knjiga, jeftinija je za pola cijene.
Gledamo li to, primjerice, kroz period od četiri godine, onda primjećujemo da su Alfini udžbenici iz prirode i društva od 1. do 4. razreda osnovne škole za 143,55 kn jeftiniji od onih u Školskoj knjizi. Prvi stoje 325,29, a drugi 468,84 kn. Radna bilježnica iz prirode i društva za niže razrede izdavača Školska knjiga - Eureka stoji 63 kune, no katalog govori da je drugi izdavači prodaju i za 30 kuna.
Razlike su brojne, no ima kompleta udžbenika i radnih bilježnica koji se kod svih izdavača cjenovno podudaraju. Uspoređujući udžbenik iz hrvatskog jezika za 2. razred osnovne škole, vidi se da Alfin komplet stoji 75,89 kn, Profilov 93,60 kn, a onaj Školske knjige 93,63 kn.
U cjelini, kompleti školske literature roditelje će stajati između 400 i 1.300 kn, bez uključenih troškova kupnje pernica, torbi, atlasa, bilježnica, papuča...
Komplet za tehničku kulturu u višim razredima osnovne škole čine: udžbenik, radna bilježnica i kutija s priborom. Kod Alfe i Školske knjige, a od lani i kod Profila, radna bilježnica je bila sastavni dio kutije s priborom u kojoj se još nalaze makete, strujni krugovi, brusni papir, drvca za rezbarenje i sl. Potreban materijal za nastavu tehničkog Profil je “mudro” razdvojio - radnu bilježnicu maknuo je iz kutije i time postigao njezinu samostalnu cijenu, dok će kutije učitelji naknadno naručivati. Lani je radna bilježnica u kompletu, posve opravdano, koštala 81kn. Slične metode primijenjene su i za likovne mape kojih u katalogu odobrenih udžbenika - nema. Javlja se samo udžbenik iako je jasno da se nastava likovne kulture može odvijati bez udžbenika, no ne i bez likovne mape.

P.S.
Slijepi i slabovidni učenici i njihovi roditelji nisu pošteđeni visokih cijena kad je o ovoj temi riječ. Iznosi iz kataloga odobrenih udžbenika bodu oči. Primjerice, udžbenik iz hrvatskog jezika za slijepe stoji 2.336,40, a radna billježnica čak 712,80 kn.

Izvor: 2877