Kolumne 22.02.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:37.

Uoči sjetve

Jednogodišnje biljke siju se u posude kako bi se nesmetano razvile u zatvorenom prostoru. Kasnije, kad to dopuštaju vremenski uvjeti, presele se na otvoreno. Biljke koje su otporne siju se izravno na vrt, ali kasnije, kad se stvore uvjeti za to. Sama veličina i dubina posude za to ovisi o vrsti, broju sjemena i prostoru za razvoj sadnica. Postoje i biljke koje teško podnose presađivanje. One se siju u posude koje se same razgrađuju.
Kod presađivanja na otvoreno cijela se posuda ukopa na odabrano mjesto, bez uznemiravanja korijena sadnice. Kompost do vrha napunite prstima i lagano pritisnite oko rubova posude kako bi izišao suvišan zrak. Posudu nekoliko puta udarite u ravnu površinu da kompost legne, zatim lagano pritisnite površinu tako da bude ispod ruba. Kantom koja ima male otvore zalijte i pustite jedan sat, da izađe sva suvišna voda.
Sjeme sijte rijetko po površini, izravno iz vrećice, ili presavijte papir u obliku slova V, a raspored mora biti ujednačen. Kad sijete vrlo sitno sjeme, pomiješajte ga s finim pijeskom. To pridonosi ravnomjernijem rasporedu sjemena. Sada se sjeme pokrije tankim slojem prosijanog komposta, zatim lagano zalijte i pazite da ne pomaknete sjeme ili površinski kompost.
Postoji sjeme koje se ne prekriva i kompostom - to je sjeme poput prašine koje imaju begonije, a zalijevaju se odozdo, tako da se posuda uroni u vodu. Posuda se ne smije držati predugo, da ne dođe do truljenja sjemena. Kako bi se zadržala vlažnost, preko posude stavite staklo ili prozirnu plastičnu foliju, tako da ne dotiče površinu komposta.
Radi zaštite od sunca, pokrijte ga novinama. Kad se pojave prve sadnice, zaštita se makne. Sadnice držati na svijetlom i u vlažnom kompostu, sve dok ne budu spremne za pikiranje.

Izvor: 2861