Oscilacija od 2.807 do 15.674 kg po hektaru
Već niz godina poljoprivredna savjetodavna služba na području Međimurske županije provodi usporedbu uroda hibrida kukuruza, kako bi se vjerodostojnim mjerenjima uroda - neovisnim o dobavljačima sjemena, u uvjetima jednake agrotehnike i njege usjeva koju na svojim njivama već osmu godinu za redom osigurava Zvonimir Babić iz Svetog Martina na Muri, poljoprivrednicima omogućio najbolji uvid u kvalitetu hibrida.
U nedjelju, 27. listopada na polju sjeverno od Štrukovca obavljena je javna berba paralelnog pokusa s čak 76 hibrida različitih vegetacijskih grupa dozrijevanja.
U godini koja je bila klimatološki nepovoljna urod kukruza iznimno je oscilirao, kaže Suzana Pajić, dipl. ing. agr. iz ureda PSS-a Međimurske županije:
- Na području Međimurske županije, u kojoj su laka ili šljunkovita tla, kukuruz je zbog slabije oplodnje ubran kao silažni. Praktički prinosa u zrnu nije ni bilo, naročito na vegetacijskim grupama 400 do 500 i kod onih poljoprivrednika koji su sijali nakon optimalnog roka sjetve za područje Međimurja. K tome, od 7. srpnja, u idućih tridesetak dana na većini lokaliteta u Međimurju praktički nije bilo oborina, a temperature su danima bile i iznad 30°C.
U berbi pokusa 76 hibrida vegetacijske grupe od 200 do 600 zabilježen je prosječan prinos od 10.568 kg na hektaru, uz prosječnu vlagu od 24,6%. No, velike su razlike u prinosima: najveći zabilježen prinos suhog zrna bio je 15.674 kg/ha, a najniži kod jednog hibrida vegetacijske grupe 400 - samo 2.807 kg suhog zrna po hektaru! To je najmanji zabilježeni prinos nekog hibrida u paralelnom pokusu koji se provodi već osam godina. Pokus je pokazao da je ova godina bila najpogodnija za hibride vegetacijskih grupa 200 i 300, dok su ostale grupe hibrida dale puno manji prinos, uz visoku vlagu zrna u berbi. (mb)
Izvor: 3056