Kultura i prosvjeta 15.12.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:13.

'Facebook' ponudio posao Tomislavu Novaku

U zapadnom, tehnološko razvijenom svijetu, već desetljećima ih smatraju vrlo dragocjenim, pravim evolucijskim klinčem. Ulažu u njih doslovce od njihove najranije dobi, čim iskažu svoj izvanredan talent, jer u takvim društvima znaju da daljnji kotač gospodarskog napretka uvelike ovisi upravo o njima. Stoga ih prate (financijski) u svekolikom smislu, društvo za njih donosi i posebne programe i njihovo je cjelokupno obrazovanje pod posebnom pozornošću jer je kristalno jasno da je takvo obrazovanje od posebnog, zapravo nacionalnog interesa.
Riječ je o djeci i mladim ljudima koje je priroda obdarila darovitošću koja je uvijek garnirana i velikim htijenjem i samoodricanjem. I u našem se društvu odnos prema takvim pojedincima mijenja nabolje, ali još uvijek presporo, a dojam je ponekad i - nevoljko. Iako postojeća regulativa propisuje određenu skrb za nadarene, u praksi se ipak teško pronalaze dodatni izvori financijskih sredstava za njihovo napredovanje. Većini talentiranih glavne (ili jedine) su potpore ipak njihove obitelji i njihovi profesori koji brzo uočavaju takvu nadarenost. Stoga se u nekim slučajevima događa da se takva nadarenost ugasne ili se uklopi u prosječnost.
Na sreću, to nije slučaj i s briljantnim mladim studentom pete godine zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računarstva Tomislav Novakom iz Nedelišća. Naime, već i za vrijeme osnovnoškolskog obrazovanja u Osnovnoj školi “Dr. Ivana Novaka” u Macincu učitelji su ove škole, kao i njegovi roditelji, uočili njegovu nadarenost i svestranost. Godinama je Tomislav ovu školu s velikim uspjesima predstavljao na natjecanjima - od školskih do državnih razina, u različitim predmetima, od matematike do prometnih vještina. Informatika je u svemu tome ipak imala posebno mjesto. Stoga se i smatralo najprirodnijim da nakon završetka srednje škole u jednoj od najboljih gimnazija u Hrvatskoj, čakovečkoj Gimnaziji, obrazovanje nastavi studirajući elektrotehniku i računarstvo. Samim programiranjem ipak se ozbiljnije počeo baviti u srednjoj školi u kojoj je sa značajnima uspjesima sudjelovao na informatičkim natjecanjima. Nakon upisa na fakultet, kao član Hrvatskog informatičara (HSIN), prešao je na organizacijsku stranu natjecanja. Neki od poslova bili su mu provedbe županijskih i državnih natjecanja te HONI - Hrvatsko otvoreno natjecanje u informatici. Pri tome je Tomislav već sudjelovao i u izradi sustava za evaluaciju natjecateljskih rješenja za informatičku olimpijadu održanu još 2007. godine u Zagrebu.
Tomislave, čuli smo da si se nedavno vratio iz Sjedinjenih Američkih Država u kojima si radio u najvećoj društvenoj mreži - Facebooku. Kako je došlo do toga s obzirom da si student pete, završne godine Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu?
- Nas nekolicinu studenata s FER-a preporučio je kolega s fakulteta Lovro Pužar koji ima stalni posao u Facebooku. Nakon toga, trebalo je proći dva on-line intervjua, a svaki je trajao četrdesetak minuta. Postavljali su neke hipotetske probleme i tražili da prepričam kako bih pristupio njihovom rješavanju. Ti zadaci zapravo ni nemaju točne, konkretne odgovore, već ih više zanima na koji način razmišljaš. Dio je pitanja tehničke prirode, programerski, dakle algoritmi, slično onom na natjecanjima. Vjerujem da je meni za prolazak na intervjuima najviše koristilo prethodno iskustvo, a ne mogu se oteti dojmu da sam imao i malo sreće. Nisam bio jedini koji sam uspješno prošao testiranja za posao u SAD-u. Za tromjesečni rad u Facebooku odabrani su i moji kolege s fakulteta - Goran Žužić, Filip Pavetić i Bruno Rahle, kao i Igor Čanadi iz Čakovca koji je trenutno u Americi.
Kako je to raditi u Facebooku?
- Jako zanimljivo i korisno iskustvo. Radili smo na veoma izazovnim zadacima i projektima. Radno vrijeme je vrlo fleksibilno. Neki na posao dolaze tek na večer, a ujutro se vraćaju kući. No, očekuje se da se zadan posao obavi. Zapravo, koliko sam vidio, kultura je Facebooka takva da se ne ograničava pristup nikakvim podacima i tehnologiji unutar firme. Doista su vrlo otvoreni. Međutim, zato je i odgovornost zaposlenika velika. I sama je okolina vrlo motivirajuća. Tamo rade neki od najboljih inženjera u svijetu. Što se mene tiče, smatram da mi je za rad u Facebooku najviše pomogao samostalan rad izvan srednje škole i fakulteta. Možda premalo studenata zna za taj program internshipa (program stažiranja) izvan Hrvatske. Mislim da bi se trebalo više njih prijavljivati jer je to odlično iskustvo i puno znači ako se dalje želiš time baviti.
Kako ste provodili slobodno vrijeme ?
- Slobodno vrijeme provodili smo uglavnom u okolici Palo Alta, a za vikend smo najčešće odlazili u San Francisco, a jednom i u Long Beach i Los Angeles. Trebam reći da smo i na radnom mjestu imali mogućnost korištenja teretane, sportskih terena, sobe s glazbenim instrumentima i igraćim konzolama.
Amerikanci dobro plaćaju stručnjake. Jesi li zadovoljan s financijske strane?
- Uz stimulativnu novčanu naknadu, imali smo besplatnu kartu za avion, prehranu, stan i prijevoz.
Kakvi su ti daljnji planovi s obzirom da si na završnoj godini fakulteta.
- Već sam dobio ponudu za stalni rad na Facebooku u SAD-u nakon završetka fakulteta, ali zasada je sigurno da se na tri mjeseca tamo vraćam sljedeće ljeto.
Tekst i snimke
Boris Tomašić

Izvor: 2903