Kultura i prosvjeta 15.02.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:36.

MLINARSTVO U MEĐIMURJU

Djelatnici Državnog arhiva u Štrigovi na čelu s ravnateljem Juricom Cesarom u više su navrata isticali kako svoj rad ne žele zatvoriti pred očima javnosti, već će raznim aktivnostima pokušati prezentirati najvrednije i najzanimljivije što Arhiv sadrži. Tako je još krajem prošle godine najavljena izložba Mlinarstvo u Međimurju čije je prošlotjedno otvorenje bilo zaista dobro posjećeno i izazvalo velik interes. Ideja arhivistice Jasne Požgan objeručke je prihvaćena budući da se radi o izumrlom zanatu koji je kroz velik niz godina bio od glavne gospodarske važnosti za ovaj kraj. U pomoć organizaciji izložbe priskočio je i Muzej Međimurja, ali i privatna zbirka Stanka Trstenjaka.
Jasna Požgan napravila je svojevrstan presjek razvoja mlinarstva u Međimurju okupivši dokumente i fotografije od samih početaka iz XVII. stoljeća, pa do pojave paromlina i konačnog gašenja mlinova u sedamdesetim godinama prošlog stoljeća. Počeci mlinarstva na našem su području zabilježeni već tijekom XVI. stoljeća, no prvi dostupni podaci datiraju iz 1670., kada je na Muri i Dravi zabilježeno 9 mlinova. U početku su se prava mlinarenja u zakup dodjeljivala plemićima, a kasnije se mlinari udružuju u cehove. Savršena geografska cjelina poput Međimurja, obrubljena Murom i Dravom, s vremenom je dovela do masovne pojave mlinova, pa je u vrijeme zlatnog doba mlinarstva, između dva svjetska rata, Međimurje brojilo oko dvjestotinjak mlinara.
Izložba u Štrigovi uključuje i tematiku mlinske industrije čiji je početak vezan uz izgradnju paromlina i električne centrale, tzv. munjare u Čakovcu 1893. godine. Promijenivši nekoliko vlasnika, naziv Čakovečki paromlin i munjara dobiva 1908. godine, otkada se počinje razvijati u jednu od naj-uspješnijih tvrtki koja surađuje i sa susjednim zemljama. Pretrpjela je razaranje u 2. svjetskom ratu, nakon kojeg je nacionalizirana i preimenovana u Čakovečke mlinove.
Prigodan katalog koji prati izložbu sadrži puno više od ovih podataka i obogaćen je brojnim fotografijama, ali i popisima imena svih onih koji su se mlinarskom djelatnošću bavili na području Međimurja. Uz autoricu izložbe, Jasnu Požgan, na otvorenju je govorio i ravnatelj Državnog arhiva u Štrigovi Jurica Cesar, kao i profesor Hrvoje Petrić s Odsjeka za povijest zagrebačkog Filozofskog fakulteta. Prikazan je i 15-minutni dokumentarni film o gradnji današnjeg mlina na Muri kod Svetog Martina. Kao i maketu, izradili su ga učenici čakovečke Graditeljske škole, pa je sve posjetitelje na te trenutke kratkim izlaganjem podsjetio ravnatelj škole Zoran Pazman. Izložba u Štrigovi ostaje otvorena do 30. travnja.
K. Štebih

Izvor: 2860