Kultura i prosvjeta 27.02.2013. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:20.

Norveško iskustvo odgojitelja

Odgojitelji gradskog Dječjeg vrtića Čakovec, područnog odjela Cipelica, uključeni su u What’s Europe? - WE! Konkretno, to znači da s djecom rade u procesu koji uključuje razvoj stavova i vrijednosti poput globalne međuovisnosti i mira, uvažavanja i poštivanja različitosti, razvoja socijalne osjetljivosti, nenasilnog rješavanja sukoba... Cilj projekta je upoznavanje djece predškolske dobi s drugim kulturama i narodima, pa su tako i čakovečki mališani u Cipelici u prvoj fazi upoznavali kulturu zajednice u kojoj odrastaju putem tematskih područja: Ljudi i slike, Moda i životni stil, Priče i mitovi, Pjesme i plesovi, Recepti i kultura prehrane, Igre i Umjetnost. U drugoj fazi projekta djeca će se preko istih tema upoznavati s kulturom drugih nacija.
Projekt su potaknuli obrazovni stručnjaci Češke Republike, a uključuje djecu u dobi od 3 do 7 godina i njihove odgojitelje, uz vrijedne suradnike - roditelje i zajednicu.
Odgojiteljicama DV-a Čakovec ovaj projekat je prvi susret s programima za cjeloživotno učenje i takvim oblicima stručnog usavršavanja, slijedom čega su boravile u norveškom gradu Bergenu na edukaciji. Domaćini su organizirali program u kojem su predstavili svoju zemlju, grad i osobitosti ustanove. Kolege su vrijeme provele i u dječjem vrtiću upoznajući rad ustanove iz svih perspektiva - od zaposlenika do djece.
- S djecom radi 18 djelatnika, odgojitelja i asistenata. Norveški obrazovni sustav omogućava zapošljavanje nestručnjaka na radna mjesta asistenata. Oni rade u odgojnim skupinama na radnim mjestima odgojitelja, uz razliku da rade dulje i nemaju odgovornost za planiranje i promišljanje programa za djecu. Naravno, i plaća je manja. Od šest asistenata koje smo sreli u vrtiću, troje su roditelji djece koja su ranije pohađala taj vrtić. Odgojitelji u Norveškoj tek odnedavno imaju fakultetsko obrazovanje, tako da su neki od onih koje smo upoznali trenutno na prvostupničkom studiju. Zanimljivo je da im država omogućava rad s djelomičnim radnim vremenom - 3 dana rade, a 2 studiraju. Unatoč tome što im je tada i plaća 60 posto uobičajene, to ih ne zabrinjava jer, kako su nam objasnili, država im plaća troškove obrazovanja i nabave knjiga, a kad završe studij, imat će veće kompetencije, bolje će obavljati svoj posao i imati veću plaću - kaže Adrijana Višnjić-Jevtić koja je u Hrvatskoj voditeljica projekta, a doznajemo kako je na poslijediplomskom studiju koji sama financira i radi redovno radno vrijeme.
Uz nju, u Bergenu su boravile i Matea Galinec, Tamara Vlahek, Grozdana Goričanec, Marijana Novak i Sonja Kuhanec. (AL)

Izvor: 3018