Kultura i prosvjeta 12.09.2013. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:25.

Odgoj u III. OŠ Čakovec

Iako je provedba programa građanskog odgoja i obrazovanja u osnovnim i srednjim školama još uvijek na eksperimentalnoj razini, u međimurskim je školama postala uobičajen dio nastave. Nastavnici i profesori sa svojim učenicima obrađuju najrazličitije teme vezane uz građanstvo i svakodnevni život.
U školskoj godini 2012./13. građanski odgoj i obrazova-nje eksperimentalno je provodilo petnaestak osnovnih i srednjih škola, a sustavno su ga pratile i vrednovale četiri institucije: Istraživačko-obrazovni centar za ljudska prava Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, Agencija za odgoj i obrazovanje te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta.
Učenici, učitelji i stručna služba čakovečke Treće osnovne škole dobili su pohvale za provedbu građanskog odgoja zbog odličnih primjera u nastavi i izvannastavnim aktivnostima.
VAŽAN JE STAV!
- Razvojem i primjenom građanskog znanja, vještina i sposobnosti prilikom rješavanja problema koji spadaju u područje aktivnog i odgovornog građanstva, nastojalo se učenike usmjeriti da samostalno i u razgovoru s drugim učenicima razmišljaju i zaključuju o problemu kojim se bave, odnosno o temi o kojoj uče. Nastojali smo im pomoći da ovladavaju procesom učenja, da uče razmišljati i zaključivati, da budu odgovorniji za svoje učenje. Naš je cilj da učenici u konačnici znaju jasno iznositi svoje zaključke, argumentirati i prihvaćati različitost u razmišljanju, da bolje upoznaju svoje kolege u razredu i smanjuju predrasude jednih prema drugima - ističe Zdenka Novak koja u Trećoj OŠ Čakovec zajedno sa svojim kolegama s puno učiteljskog žara provodi modul Projekt građanin.
Izuzetni rezultati uveli su nastavnike Treće OŠ Čakovec u društvo sudionika 2. ljetne akademije Vijeća Europe - Živjeti ljudska prava, održane u Cetinju. Domaćin je bio Zavod za školstvo Crne Gore, a suorganizator Vijeće Europe. Čakovečku Školu predstavljali su učitelji Tomica Hlapčić, Filip Car i Zdenka Novak, prezentirajući načine rada Škole i realizacije projekata iz domene građanskog odgoja.
- Sudjelovale su kolege iz Slovenije, Bosne i Hercegovine, Grčke, Turske, Albanije, Kosova, Srbije, Bugarske, Rumunjske i Crne Gore, a radionicama su nas vodili edukatori Vijeća Europe. Osmišljavali smo nova rješenja za nastavne procese usmjerene prema učeniku po metodi sudjelujućeg, iskustvenog učenja. Bez lažne skromnosti, moram reći da su edukatori posebno pohvalili kvalitetne prijedloge našeg tima, što nam je potvrda da radu u nastavnom procesu pristupamo na dobar način - ističe Zdenka Novak.
Tijekom desetodnevne edukacije, učitelji su obogatili vlastitu građansku kompetenciju i stekli nova znanja, vještine i sposobnosti. Naučeno će prenijeti kolektivu, kako bi rad na provođenju građanskog odgoja i obrazovanja bio još usmjereniji na aktivno uključivanje učenika u život i rad škole - zajednice koja učenike uči i priprema da budu (pro)aktivni i odgovorni građani.
Aleksandra Ličanin

Izvor: 3046