Kultura i prosvjeta 17.12.2009. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:35.

Školarci za djecu Ruande

Osnovna škola Sveta Marija još se lani posredstvom učenika predmetne nastave uključila u UNICEF-ov projekt Škole za Afriku u Hrvatskoj posredstvom kojeg se u svijetu prikupljaju sredstva za škole u Angoli, Malaviju, Mozambiku, Ruandi, Južnoafričkoj Republici i Zimbabveu. Cilj je djeci Afrike omogućiti pristup obrazovanju i time im dati priliku za iskorak iz začaranog kruga siromaštva. Projekt je započeo lani i u njega se uključila 51 hrvatska škola.
- Ove godine projekt je proširen na 191 školu i UNICEF je od nas zatražio da ga i dalje podržavamo. Mi smo ga proširili na učenike razredne nastave koji prikupljaju sredstva za pomoć djeci u Ruandi - rekao je Damir Bendelja, prof., ravnatelj OŠ Sveta Marija, koji je 2. prosinca u školu doveo Cazimira Rodriguea i Janvier Francisa Eka. Održana je projektna nastava koja je bila usmjerena na Afriku, a nastavni je dan vrvio od ideja koje su djeca sama nametnula. Učenici 2. a razreda sa svojom učiteljicom Marijom Bobić radili su likovne radove na temu Pružimo ruku prijateljstva afričkoj djeci, što je posebno lijepo ilustrirao Benedikt Erdelji. Znajući za cilj projekta i neimaštinu u Ruandi, đaci su govorili o željama za školovanjem tamošnje djece. Učenici trećih i četvrtih razreda pisali su nepoznatim prijateljima pisma u kojima ih pozivaju u Međimurje te su radili plakate o Africi. Paula i Mateja Kedmenec u ime IV.a razreda djeci Ruande napisale su što oni čine kako bi im ublažili patnje i stradanja.
- Već lani djeci sam govorio o svom kontinentu, svojoj Africi, s naglaskom na Kamerun jer je to moja zemlja - kaže Cazimir i dodaje kako je bio iznenađen brojnim pitanjima o Africi, odnosno njegovoj državi u kojoj, srećom, takva pomoć nije potrebna. Rekao je kako je u Hrvatskoj već 6 godina, kako ga je ovamo doveo sport, konkretno nogomet i da je danas nogometaš Centrometala iz Macinca, da je ovdje zasnovao obitelj i posebno je radostan što je za njim došao, isto kao nogometaš, njegov bratić Janvier. Obojica dobro govore hrvatski zahvaljujući učiteljici, Cazimirovoj supruzi. Oni su osnovnoškolcima pričali o posebnostima, kulturi i običajima te o biljnom i životinjskom svijetu Afrike. Djeca su ostala iznenađena kada su čula kako u svakom dvorištu rastu banane, da ih ima čak sedam vrsta, da u vrtovima raste kava. Govorili su o njihovoj ishrani u kojoj prevladavaju riba i meso antilope. Rekli su kako se organiziraju seoske gozbe kada neki lovac uspije ubiti slona.
- Za razliku od vas, kod nas kuće nastaju za dva dana, od blata su i gradi ih nekoliko ljudi - rekao je Eko. Sa sobom su donijeli svoja šarena svečana odijela za koja su učenici mislili da su pidžame. Razgovarali su i na jeziku svoga plemena. Djeca su saznala da se u Kamerunu govori na više od 200 narječja, da se plemena jezično ne razumiju, a službeni jezik je francuski jer je njihova zemlja dugo bila francuska kolonija.
Uz ravnatelja, u projekt je neposredno uključena i školska pedagoginja Andreja Panić. Konkretiziravši projekt, rekla je kako je UNICEF za svaki razredni odjel pripremio kućice, štedne kasice u koje djeca svakodnevno ubacuju novčiće štedeći tako za djecu Ruande.
Do sada je za male školarce u Ruandi u OŠ Sveta Marija prikupljeno oko 3.000 kuna, a ravnatelj škole je rekao sa se time može kupiti sav potreban školski pribor i uniforme za 24-tero djece bez roditelja. Školska pedagoginja je dodala:
- Osim te pomoći, djecu usput učimo o važnosti obrazovanja, pomažemo djeci da više cijene ono što imaju te ih potičemo da sudjeluju u stvaranju boljeg svijeta.
Tekst i snimka Mladen Grubić

Izvor: 2851