Kultura i prosvjeta 22.06.2011. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:17.

Zeleni iskorak nagrađen u Beču

Prije sedam mjeseci, Osnovna škola Nedelišće pridružila se projektu Europske škole za živući planet u organizaciji Svjetskog fonda za zaštitu prirode WWF i zaklade Erste. Početkom lipnja u Beču je održano završno predstavljanje školskih projekata gdje su se okupili učenici i učitelji iz 30 škola iz 8 europskih zemalja. Natjecanje se sastojalo od postavljanja štandova s informacijama o projektu, a drugog dana je slijedilo predstavljanje.
- Iako je u početku izgledalo nemoguće prezentirati cijeli projekat u samo četiri minute bez pomoći digitalnih medija učenici i učitelji su pokazali veliku kreativnost. Moderatori završnog događaja su se trudili da se u vremenu između predstavljanja projektata opustimo i dobro zabavimo kroz različite igre i radionice, rekla je mentorica nedelišćanskog projekta, učiteljica Jelena Sršan Pavlic.
Ove su godine po prvi put najbolje projekte birali sami sudionici natjecanja, i to posebno učenici, a posebno učitelji u dvije kategorije: najbolja praksa ekološkog djelovanja i najbolja praksa aktivnog građanstva. Zeleni iskorak - Osnovne škole Nedelišće prezentirao je učenik 7.c razreda David Horvat i osvojio nagradu učitelja u kategoriji najbolja praksa ekološkog djelovanja. Nagrada je eko-avanturistički tjedan u Austriji za petero učenika koji su sudjelovali u projektu i učitelja. U ostalim kategorijama, pobjednici dolaze iz Srbije, Rumunjske i Moldavije.
Zeleni iskorak zanimljiv je projekt na temu ekološkog otiska. Šesnaestero učenika je istraživalo mogućnosti liječenja i pervencije bolesti uz upotrebu zaboravljenih prirodnih lijekova koje su koristili naši djedovi i bake. Cilj je bio povećanje znanja o konceptu ekološkog otiska i načinima kako ga smanjiti.
- Željeli smo učenike i našu lokalnu zajednicu osvijestiti da je upotreba prirodnih lijekova vrlo pogodna za smanjenje našeg ekološkog otiska, a također i povećati interes i znanje naših učenika o njihovom kraju u kojem žive, rekla je Jelena Sršan Pavlic. Tijekom sedam mjeseci provedeno je istraživanje na 150-ak učenika i mještana Nedelišća kao bi se vidjelo kakvo je njihovo znanje o prirodnim lijekovima, koliko ih koriste i znaju li ih izrađivati. Na taj način dobivena je i banka recepata, pa su učenici neke od lijekova i sami izradili te ih predstavili u školi, ali i u mjestu. Pri tome su im pomogle neke nevladine organizacije koje su za učenike održane srodne radionice. Prema riječima voditeljice Zelenog iskoraka, nagrada je školu ugodno iznenadila, budući da su svi pristigli projekti bili odlično koncipirani i predstavljeni, pa su tako druge zemlje prikazale, primjerice, reciklaže, čišćenje lokalnih parkova i slične teme. No, trud šesnaestero učenika i njihove učiteljice ipak je bio nagrađan najvišim prizanjem te se briga o okolišu u Međimurju još jednom opravdala, i to, što posebno veseli, upravo kod najmlađih.
U projektu su, osim učenika Davida Horvata, sudjelovali i: Maja Drvenkar, Karla Fekonja, Ines Filipić, Darija Gavez, Karlo Grudić, Martina Ljubić, Rea Mikulan, Ana Novak, Marina Novak, Sanda Novak, Dora Preložnjak, Matija Šipek, Lucija Špicar, Tea Vuk i Petra Žišković.
Našu zemlju, uz Osnovnu školu Nedelišće, u Beču je predstavljala i čakovečka Gimnazija koja se u ovaj projekat uključila po drugi put. Profesorice Marija Vuk, Tanja Šalamon i 16 učenica fakultativne nastave Ekologija i održivi razvoj, uz veliku pomoć i podršku ravnateljice Teje Dragić Runjak, kolega biologa i ostalih kolega iz škole, izradili su projekt pod nazivom Promjena tradicionalnoga pejzaža pod utjecajem konzumerizma u sklopu kojeg se bave problemom nestanka prirodnih živica kao elementa tradicionalnoga zatvorenog pejzaža i bioraznolikosti zbog intenzivne proizvodnje hrane i konzumerizma.
Potaknuti avionskim snimkama polja u Međimurju s vidljivim širenjem novoga netradicionalnog tipa pejzaža, odlučili su zajedničkim snagama osvijestiti stanovništvo i ukazati na važnost očuvanja prirodnih živica te na taj način smanjiti ekološki otisak. Ovaj projekt predstavljen je i na državnom natjecanju Lijepa naša u Primoštenu. Projekt su u Beču uspješno predstavile profesorica Tanja Šalamon i učenica 1. d razreda Sara Bene.
K. Štebih

Izvor: 2930