Pozornica 08.02.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:36.

Škola bogatija za još jedan Bosendorfer

Mali budući glazbenici, polaznici čakovečke Osnovne umjetničke škole, posebice učenici klavira, ovih su dana zasigurno puno sretniji budući da svoje prve korake u svijetu glazbe mogu uvježbati na jednom od najpoznatijih i najcjenjenijih glasovira u svijetu, instrumentu iz radionice Bosendorfer. Njihovo zadovoljstvo dijele i tamošnji profesori, a naravno i ravnatelj škole Božidar Bogdan koji je kupnju drugog Bosendorfera ocijenio kao isplativo ulaganje u budućnost škole. Prvi glasovit glasovir kupljen je prije četiri godine, a krajem prošle godine mladi profesori Mirjana Đanko i Danijel Mario Novak otputovali su u Beč odabrati drugi primjerak. Uz pravu ljepoticu među glasovirima, kupljena su i dva manja klavira Yamahe.
Cijena Bosendorfera od dva metra je 330.000 kuna, dok su manji primjerci Yamahe koštali svaki po 60.000 kuna. Sredstva za kupnju, kaže Božidar Bogdan, namaknuta su isključivo iz roditeljskih participacija: Imamo sreću što je Ministarstvo zasada dobro riješilo sustav financiranja umjetničkih škola, tako da sva sredstva koja mjesečno uplaćaju roditelji možemo utrošiti isključivo na kupnju instrumenata jer želimo svojim učenicima, a i profesorima pružiti što kvalitetnije uvjete rada. Moram reći da je mjesečna svota koju uplaćuju roditelji samo 150 kuna i da se nije mijenjala u posljednjih deset godina, a nemamo je namjere mijenjati ni sada.
Iako je novi glasovir zauzeo gotovo svu pažnju među instrumetnima, zapostavljeni nisu ni drugi odjeli, pa su tako krajem prošle godine kupljeni i trombon, klarinet i truba, također visoke kvalitete.
Danas čakovečka umjetnička škola broji 300 učenika i, uz srednišnjicu u Čakovcu, radi na još 4 lokacije. Podružnice su otvorene u Prelogu, Murskom Središću, Donjem Kraljevcu i Orehovici u kojoj se radi s malim Romima. U sklopu svega djeluje i Osnovna baletna škola te tečaj synthisizera. Podružnice su barem malo prostorno rasteretile čakovečku središnjicu, no prostor u Čakovcu ni dalje ne odgovara potrebnim uvjetima rada.
- Poznato je da smo ovu zgradu na korištenje dobili od Grada Čakovca, no pitanje njenog vlasništva je zaista komplicirano, pa se nikada ne zna što će biti dalje. Nama je hitno potrebno još nekoliko prostorija. Jedno od rješenja mogla bi biti susjedna zgrada. No, to su samo želje, pa zasada ne možemo znati kakva nas sudbina čeka, dodaje Bogdan.
Unatoč problemima, škola i dalje izvrsno funkcionira. Ravnatelj je posebno ponosan na rad profesora, ali i činjenicu da su u posljednjih pet godina uspjeli zaposliti čak desetero mladih profesora, gotovo sve svoje nekadašnje učenike. Toliko mladih, akademski obrazovanih glazbenika poteklo je iz ruku starijih profesora, danas njihovih kolega te su tek sada vidljivi rezultati kontinuirane kvalitete rada čitave škole.
- Okupili smo dobru ekipu stručnjaka, pouzdano znam da dobro rade. Evo, upravo nam se ovih dana osmero učenika sprema za regionalna i državna natjecanja. Uz to, svake godine nadopunjujemo naš fundus instrumenata. Kada za koju godinu svoje mjesto prepustim nekom od mlađih kolega, bit ću zadovljan ako uspijem ostaviti ovakvo pozitivno stanje u školi, zaključio je Božidar Bogdan kojeg smo u školi posjetili upravo u međusmjeni, kada nismo mogli pronaći nijednog malog učenika klavira. No, kao vrstan glazbenik, ravnatelj nam je sam prezentirao zvuk novog ljubimca škole, zaista lijepog primjerka Bosendorfera.
K. Štebih

Izvor: 2859