Svakodnevica 01.07.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 11.01.2017. 12:58.

Od desetaka tisuća drvaca

Tomislav Horvat iz Podturna izrađuje makete od šibica

Dvadesetjednogodišnji Tomislav Horvat iz Podturna za školovanja u Graditeljskoj školi u Čakovcu započeo je izrađivati makete građevina od šibica. Otada su prošle četiri godine, a lijepljenje šibica i izrada dvoraca, katedrala, mostova i drugih građevina još uvijek mu je hobi. O tome kako je započeo rekao nam je:

- Po struci sam građevinski tehničar. Tijekom srednje škole na praksi sam bio u arhitektonskom ateljeu Armina Sovara u Čakovcu koji je imao izložene makete zgrada koje je projektirao. Gledajući ih, došao sam na ideju da ih i sam izrađujem, ali od šibica. Tako je krenulo. Prvo sam izradio most od 7.500 drvaca. Trebalo mi je 11 mjeseci da ga završim jer sam još išao u školu, pa je učenje bilo na prvom mjestu. Kasnije sam izradio tvrđavu od 4.500 šibica i nakon toga vjetrenjaču od 3.000. Moj dosad najveći rad je katedrala od 34.371 šibice. Za njenu izradu trebalo mi je gotovo 20 mjeseci jer sam se u međuvremenu zaposlio i preselio se sa studija građevine u Mostaru na izvanredni studij građevine u Varaždinu. U katedrali sam i u unutrašnjosti izradio klupe te stepenice koje vode na kor. Tomislav trenutno radi dvorac za koji računa da će trebati i 100.000 drvaca.

- Svi dosadašnji radovi, osim katedrale, bili su nešto skromnijeg obima. No, i katedralu sam izradio u veličini da se, u slučaju potrebe, može iznijeti kroz vrata. Dvorac koji sad radim je daleko veći, pa ga izrađujem po dijelovima koji će onda spajati i tako će biti moguće seliti ga u dijelovima. Pretpostavljam da će mi za njega trebati oko 100.000 šibica. Sve izrađujem po vlastitoj ideji. One dolaze same, postepeno kako izrađujem maketu. Bitno je samo dobro započeti. Kad se već vidi nekakav rezultat, onda se teže izgubi volja za nastavak. Uglavnom, dosad sve što sam izradio iz moje je mašte, ništa nije po fotografijama ili po nečem već viđenom.

Za svoj hobi rekao nam je da mu oduzima poprilično slobodnog vremena te dodao:
- Radim u jednoj zagrebačkoj građevinskoj tvrtki. Gradimo po cijeloj Hrvatskoj, pa sam dosta po terenu. Tamo ne radim, nego samo kad sam kod kuće, i to na večer. Osim vremena za izradu maketa, potrebna je preciznost, a to znači i puno strpljenja i živaca.
Od materijala potrebnih za izradu, osim šibica i ljepila, upotrebljavam i nešto drva i gipsanih ploča za podloge, priča naš sugovornik i objašnjava: - Čitave moje makete izrađene su isključivo od šibica. I noseće stupove radim od njih. Jedino je podloga od gipsa ili iverice.

Podloge za makete Tomislav izrađuje sam. O talentu za ručni rad rekao nam je da bi mogao biti obiteljsko naslijeđe. - U obitelji se svi, osim mlađeg brata, bave nekim vrstama ručnog rada. Talent za tehničke vještine vjerojatno sam naslijedio od oca Marijana koji je također građevinski radnik u tvrtki u kojoj radim i ja. Mislim da onaj fini dio posla u izradi maketa proizlazi iz obiteljske tradicije izrade ručnog rada po ženskoj liniji. Sestra Marijana, majka Ljubica te baka Đurđa Lovrenčić i prabaka Elizabeta Slamek bave se ručnim radom - kukičanjem, vezenjem, pletenjem. Čak i prabaka još danas, s 89 godina, vidi čitati bez naočala i uvesti konac u iglu.

Izvor: R. Topličanec