Svakodnevica 08.12.2011. 00:00. Zadnja izmjena: 11.01.2017. 12:55.

Na dvorac Agoru utrošio 155.000 šibica

Tomislav Horvat iz Podturna već pet godina "igra" se šibicama

Sve je počelo prije pet godina, u trećem razredu srednje škole, kada sam obavljao ljetnu praksu u arhitektonskom birou u Čakovcu. Tu sam prvi put vidio makete građene od raznih materijala. Oduševilo me. Kad sam dolazio kući tih dana, bio sam pod dojmom struke i dovoljan je bio trenutak da i ja krenem s izradom nečeg sličnog. Prvo što mi je palo na pamet kao mogući materijal bile su upravo šibice - o svom neobičnom hobiju ispričao nam je mladi građevinski tehničar Tomislav Horvat (23) iz Podturna.
Njegov prvi rad bio je most, proizvod njegove imaginacije, čija je izrada trajala gotovo godinu dana i u koji je utrošio 7.500 šibica, ili 187 kutija šibica. O strpljenju da i ne govorimo. Sam osjećaj da je stvorio takav rad jednostavno ga je zarazio kreativnom igrom malih drvaca. Tada su uslijedila dva manja rada, tvrđava i vjetrenjača. Na njih je potrošio devet mjeseci slobodnog vremena i također 7.500 šibica. Prvi radovi, kaže, dobro su ga izmučili.

Nakon srednje škole, 2007. godine upisao je studij građevine, ali je nakon godinu i pol dobio posao u struci, pa je studij prekinuo. Na taj period podsjeća ga izrađena katedrala od 34.371 šibice, ljepilom povezane jedna za drugu. Početkom prošle godine započeo je s izradom svog najvećeg nauma, izmišljenog dvorca pod imenom Agora koji je postajao sve veći i veći. Do kraja ove godine trebao bi biti završen. Na njega je utrošio, ni više ni manje, nego 148 tisuća šibica, a cijeli dvorac imat će 155.000 šibica. U prijevodu, to je 3.875 kutija šibica po 40 komada. Površinom dvorac zauzima dva kvadratna metra, a visok je 145 centimetara. Sve svoje radove po završetku ovaj mladi umjetnik impregnacijom zaštiti od raznih nepovoljnih utjecaja na drvo. Ako se izuzme podloga i ostali potreban temeljni materijal, šibice za dvorac stajale su ga oko 2.000 kuna.

"Šibice nabavljam u obližnjim trgovinama, ali one nisu hrvatske proizvodnje. Na žalost, ili ih nema ili nisam na njih naišao. Tražio sam čak i na internetu. Ta činjenica malo me začudila i zaprepastila jer nisam o tome prije razmišljao. Zašto onda posjedujemo sve preduvjete za njihovu proizvodnju", na kraju svoje priče prokomentirao je ovaj talentiran mladić koji jednostavno uživa u svom razigranom imaginarnom svijetu.

Izvor: Zinka Čižmešija