Život udruga 14.01.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 27.09.2016. 22:39.

Znanstveni skup, knjige i časopis

AKTIVNOSTI POVIJESNOG DRUŠTVA MEĐIMURSKE ŽUPANIJE

O aktivnostima međimurskog Povijesnog društva medije su 8. siječnja izvjestili njegovi predstavnici, predsjednik Branimir Bunjac, tajnica Ivana Puzak i Petra Novinščak, urednica znanstvenog časopisa Insula, koji se priprema za izdavanje.
Predsjednik Društva je istakao da ono djeluje sada već osmu godinu. Do sada je realiziralo niz projekata s područja izdavaštva i međunarodne suradnje. O projektima planiranim za naredno razdoblje Bunjac je rekao:
- Naš najvažniji projekt je Međunarodni znanstveni skup Pomurje 1914.-1920. koji će se održati u Čakovcu 8. i 9. siječnja 2011. godine. Glavni organizator skupa je Povijesno društvo, a suorganizatori bi trebali biti Muzej Murska Sobota, Institut za manjine u Donjoj Lendavi, Arhiv u Zalaegerszegu i Arhiv u Szombathelyju. Za sada je potvrđeno 18 izlagača, a rok za predaju radova ističe krajem ovog mjeseca. Namjera skupa je rasvijetliti ovaj dio povijesti i ojačati regionalnu suradnju.
U planu je izdavanje trojezičnog zbornika radova s tog skupa. Dugoročni cilj njegove organizacije je razmjena misli i ideja te upoznavanje obrazovanih ljudi iz triju država koji će nastaviti suradnju i u drugim okolnostima– Slovenije, Mađarske i Hrvatske – naglasio je predsjednik Društva.
S područja izdavaštva navedeno je da se uskoro očekuje izlazak knjige Josipa Črepa Grofovi Feštetići – posljednji feudalni gospodari Međimurja. Povijesno društvo ovdje se pojavljuje vezano uz organizaciju izdavanja knjige, lekturu, recenziranje, stručni pregled, grafički dizajn, distribuciju i promociju. U pripremi je i knjiga Suđenje Vijeću dvadesetorice, o jedinom javnom suđenju nakon Drugog svjetskog rata održanom u Čakovcu.
Ono je održano 9. srpnja 1945. godine, a pred Vojni sud tada je izvedeno 14 osoba, ratnih zločinaca, koji su od samog početka surađivali s mađarskim okupatorom i koji su mahom osuđeni na smrt. Povijesno društvo posjeduje opsežnu dokumentaciju o tom slučaju, koja se kritički i znanstveno obrađuje, a građa o njemu još nikad nije publicirana. Knjiga će pokazati, rekao je Bunjac, da stavovi stanovnika Međimurja o ovom pitanju nisu bili jedinstveni te je naglasio:
- Došlo je vrijeme da se sazna istina o jednoj bolnoj temi iz međimurske prošlosti, radi reafirmacije vrijednosti antifašističke borbe, koju danas mnogi osporavaju na razne načine.
Nekoliko riječi o pripremi izdavanja znanstvenog časopisa Insula rekla je njegova urednica Petra Novinščak. Članci za njega su u pripremi, a neki od njih, najavljeno je, su i vrlo intrigantni.
Društvo priprema i knjigu Povijest terora – žandarmerijska postaja Goričan, a tajnica Ivana Puzak piše rad za najavljeni znantveni skup Pomurje 1914. -1920. pod nazivom Međimurje u II. Svjetskom ratu u župnim kronikama.
R. Topličanec

Izvor: 2855