Život udruga 17.02.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 27.09.2016. 22:37.

DRUŠTVO ZA OBILJEŽAVANJE GROBIŠTA ŽRTAVA KOMUNIZMA

PIŠPEK: NE ŽELIMO NIČIJU GLAVU, VEĆ DOSTOJAN POKOP

U Čakovcu je 28. siječnja osnovano Društvo za obilježavanje grobišta žrtava komunizma za čijeg je predsjednika imenovan Josip Kolarić. O sastavu upravljačkih tijela Društva i njegovim aktivnostima govorilo se na konferenciji za novinare u petak, pa je tako rečeno da je osnivanje neovisne asocijacije zapravo nastavak vrlo dobrog rada podružnice Društva za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava Varaždin.
Dopredsjednik Društva je Željko Štrek, a tajnik Mario Marciuš. U Upravni odbor imenovani su Barbara Turk, Martin Hunjadi i Marko Hatlak, a u Nadzorni odbor Zlatko Pišpek, Ivica Barić i Josip Sermek.
- Registracijom društva za Međimursku županiju i brojem članova, trideset, šaljemo poruku da nismo priljepak Varaždincima, kako su nas zlobno zvali, i da kao pravna osoba možemo raditi samostalno. Imenom “žrtve komunizma” jasno šaljemo poruku tko, kada, koga i u ime čega je napravljeno toliko zla. Time se priključujemo saborskoj deklaraciji i rezoluciji Skupštine vijeća Europe od 2006. godine o potrebi osude za zločine totalitarnih komunističkih režima - rekao je na pressici Josip Kolarić.
Navodeći predstojeće aktivnosti, naglasak je stavljen na dostojan pokop ostataka ljudskih kostiju ekshumiranih na grobištu Sep kraj Gornjeg Hrašćana. Kosti se nalaze u Županijskoj bolnici Čakovec u kojoj je napravljena obdukcija, sudska dokumentacija je u fazi izrade, a u dogovoru s Općinom Nedelišće i Župom Macinec, predloženo je da se na mjestu pronalaska kostiju napravi grobnica prikladna za prihvat pronađenih kostiju. Kasnije bi se, u sklopu grobnice, podigla i manja kapelica.
U plan rada Društvo je upisalo obilježavanje godišnjice svih masovnih stratišta u Međimurju, zalaganje za nastavak ekshumacije grobišta Sep te onih u Kotoribi i Štrigovi, potom izrada biltena - monografije grobišta i žrtava u Međimurskoj županiji i održavanje barem jedne javne tribine o grobištima i žrtvama.
Kotoripski svjedoci
Član Nadzornog odbora Društva Zlatko Pišpek govorio je o svjedočanstvima svojih sumještana koji i danas traže svoje roditelje, supružnike, članove obitelji.
- Obratila mi se jedna žena koja traži svog oca. On je nestao u svibnju 1955. godine, bio je poduzetnik u Kotoribi sa stotinu zaposlenika. Ona je tada bila 12-godišnja djevojčica, a čak je i nju UDBA tada ispitivala. Mi ne tražimo ničiju glavu, već želimo da se zna gdje su ljudi i da ih se dostojno pokopa - rekao je Pišpek.
Dodaje da njegovi sumještani u poodmakloj dobi prepričavaju svjedočanstva iz vremena poslije Drugog svjetskog rata, o grobištu Leš koje se nalazi u samom središtu Kotoribe - s južne strane pruge, nasuprot željezničkog kolodvora. Pišpek ističe da priče svjedoka arhiviraju kako bi izdanje biltena - monografije koju pripremaju bilo što kompletnije.
Aleksandra Ličanin

Odgovor Udruzi antifašističkih boraca

Antifašisti na svojoj skupštini osuđuju svaki zločin, bez obzira tko je žrtva, što je za svaku pohvalu, ali istodobno su protiv otkopavanja masovnih stratišta jer, kao, nije još vrijeme za to. Tvrdnja da struka treba utvrditi tko su ubijeni i kako te tko ih je ubio krajnje je licemjerna. Dvadeset godina struka je morala i mogla to napraviti, ali, na žalost - ne samo da nije ništa napravljeno, već se na sve moguće načine negiralo i omalovažavalo postojanje žrtava i grobišta.
Što se tiče žrtava, žrtve su sve one stotine Međimuraca nestalih od 1945. do 1980. godine, a jedini grijeh im je bio što nisu bili po voljni tadašnjeg režima. Nisu bili ni ubojice ni kriminalci.
Pitamo se čega se antifašisti plaše. Istine koja polako dolazi na vidjelo?
Treba jasno reći. Ta zlodjela počinjena su od pripadnika tadašnje komunističke vlasti, a iz povijesnih izvora dobro se zna da su tu vlast činili sve redom bivši partizanski borci (Šlibar, Horvat, Bartulić, Tišljar).
Tvrditi da ste znali za jame za svaku je osudu te bi institucije pravne države tu trebale reagirati i postaviti pitanje prikrivanja zločina i zločinaca.
Gospodo ili drugovi, minimum dostojanstva nalaže da se vi kao nasljednici te ideologije javno ispričate svim žrtvama, a našem društvu pomognete u pronalaženju novih stratišta jer svaki čovjek ima pravo na dostojan pokop i grob.
Predsjednik Josip Kolarić

Izvor: 2860