Život udruga 06.10.2011. 00:00. Zadnja izmjena: 04.03.2016. 12:25.

Ministarstvo odobrilo projekt

Novi projekt Udruge gluhih i nagluhih Međimurske županije

Zbog komunikacijske barijere s kojom su suočeni, svakodnevica i svaki napor gluhe osobe u čujućem svijetu osobito je zahtjevan zadatak. O nevidljivu, ali neumoljivu komunikacijsku barijeru zapinjali su i odustajali mnogi, no svitanje boljih dana najvešćuje aktivan rad članova međimurske Udruge gluhih i nagluhih kojima je u lipnju ove godine Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi odobrilo novi projekt - vrijedan 120.000 kuna.
"S pilot-projektom besplatnog mjerenja sluha na terenu te edukacijom o slušnim pomagalima započeli smo još u lipnju prošle godine, što je naišlo na dobar odjek u javnosti te se ukazala potreba za nastavkom aktivnosti. U travnju 2011. Ministarstvo nam je, na naše veliko veselje, odobrilo projekt. Proteklih mjeseci obavili smo niz predradnji potrebnih za pripremu - od donošenja odgovarajućih odluka na sjednici Izvršnog odbora preko organiziranja dvaju okruglih stolova do dizajniranja i postavljanja jumbo plakata te tiskanja letaka. Osobito nam je drago što se u rad, nedavno održanog, drugog okruglog stola uključio niz stručnjaka s kojima smo imali prilike diskutirati o temi - olakšavanju života osobama oštećena sluha. Uz predstavnike naše udruge Tomislava Logožara, predsjednika, članove Izvršnog odbora Vinka Klarića i Stjepana Topleka te tajnicu Mirelu Igrec, u radu okruglog stola sudjelovale su županijske pročelnice Lidija Bijelić i Sonja Tošić - Grlač, defektologinje Božena Batiseweiler i Maja Oreški Bradarić, psihologinja Tatjana Žižek, tumač znakovnog jezika Paulina Bujan Hižman, Teo Petričević i Darko Ciglar iz Autonomnog centra - ACT, logopedinja Lidija Varošanec te otorinolaringologinja Ljubica Pavčec. Važna nam je podrška koju smo dobili od svih sudionika ovog skupa, osobito pročelnica županijskih ureda za zdravstvo i obrazovanje. Iznesena je značajna činjenica da je gluhoća specifičan vid invaliditeta koji čujuća sredina često ne shvaća, a sama komunikacija je otežana, što nerijetko dovodi od smanjenja kvalitete života. Donijeli smo jedinstven zaključak da bi institucije i udruge u našoj županiji trebale formirati stručni tim za predškolske ustanove i osnovne škole kojemu bi primarna zadaća bila ravnopravnost svih vrsta invaliditeta. Posla na afirmaciji osoba oštećenog sluha u našoj zajednici ima još puno, o čemu svjedoči i podatak da smo jedina udruga koja još uvijek nema osobnog asistenta za naše članove. Kad govorimo o osobama s invalidnošću uopće, moramo pogledati istini u oči i priznati da se nakon osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja, velika većina nađe na brisanom prostoru", kaže voditeljica projekta Nada Igrec.

Edukacija - najjače oružje
 

Uskoro će iz tiska izaći i novi broj glasila Udruge gluhih i nagluhih Fijolica u kojem će također biti riječi o ovom novom projektu. Ovaj broj Fijolice je poseban i po tome što u njemu ostaje zabilježena i 55. obljetnica djelovanja Udruge koja trenutno okuplja 230 članova. Besplatno mjerenje sluha na terenu započinje 5. listopada u Čakovcu, u prostorijama Udruge, u Perivoju Zrinskih od 8 do 11 sati. O terminima ostalih mjerenja koja će se odvijati sve do veljače 2012. (u Čakovcu, Prelogu, Svetoj Mariji, Donjoj Dubravi, Murskom Središću i Nedelišću) pravodobno ćemo obavijestiti čitatelje.

"Osnovni cilj projekta je edukacija i upućivanje osoba oštećenog sluha u njihovo aktivno uključivanje u čujuću sredinu te što kvalitetnije korištenje slušnih pomagala, kao i veća senzibilizacija javnosti za potrebe koje uzrokuje gubitak sluha. U okviru aktivnosti mjerenja sluha po raznim mjestima održat će se i edukacijska predavanja osobama koje se na svojim radnim mjestima susreću s osobama oštećena sluha jer velik problem gluhim i nagluhim osobama stvara upravo nedovoljna informiranost. Kad je riječ o starijoj populaciji, vidimo da je nerijetko riječ o ljudima gurnutima na marginu svih zbivanja, tehnološkog napretka te rješenja koje taj napredak nudi. Specifičan cilj projekta je što preciznije utvrđivanje stvarnog stanja na području Međimurja po pitanju oštećenja sluha. U opisu projekta spominjemo da je gluhoća “tihi hendikep” te da problemi koje nosi sa sobom nisu nimalo mali, no ponekad rješenja proizilaze iz samo malo dobre volje i razumijevanja čujuće sredine. Iako se velik dio aktivnosti odnosi na stariju populaciju samim projektom svakako želimo snimiti stvarno stanje: imamo li na našem području dovoljno rehabilitatora i logopeda te kolike su nam stvarne potrebe za odgovarajućim asistentima za mlade uključene u redovno obrazovanje. Zahvaljujemo Ministarstvu na prepoznavanju naših nastojanja te na podršci koju nam pružaju Međimurska županija, Grad Čakovec, Centar za odgoj i obrazovanje, Centar za socijalnu skrb, Bontech - proizvođač i distributer slušnih i govornih pomagala te Odjel ORL Županijske bolnice", dodaje Nada Igrec.

Izvor: 2945