Životinjsko carstvo 26.06.2014. 00:00. Zadnja izmjena: 18.05.2016. 11:49.

S planina Italije

Maremansko - abružanski pastirski psi čuvaju ovce već tisuću godina

Ova pasmina postoji oko tisuću godina, a potječe iz Italije. Nekad su to bile dvije pasmine: abružanski pastirski pas bio je grublji, divljeg tijela dok je dlaka maremanskog pastirskog psa bila kraća. Radilo se o sitnicama pa su 1950. g. te dvije pasmine sjedinjene, ali su zadržana oba naziva.

Izgled psa

To je velik pas, mužjak je visok od 65-73 cm, ženka od 60-68 cm, a težak je od 30-40 kg. Dostojanstvenog je i otmjenog izgleda, krupne glave koja nalikuje medvjeđoj. Veličanstvenim ga čini prekrasna bijela dlaka, gruba, čvrsto priljubljena uz tijelo, a dozvoljeno je i nešto valovitosti.

Čuvar kuće i djece

Maremansko-abružanski pas koristi se za čuvanje ovaca i oduševljen je svojim radom, naročito u planinama, gdje caruje u snijegu, otporan na hladnoću i na oštro grmlje. Nekoliko desetljeća unatrag koristio se i kao pas za pratnju, zahvaljujući Englezima koji su provodili uzgoj s primjercima odlične naravi.

U obitelji brani kuću i gospodara, a naročito pazi na djecu. Ipak nije prikladan za držanje u stanu, jer je od davnina naviknut na široka prostranstva pa u najmanju ruku treba prostran vrt.

Maremansko-abružanski pastirski pas je mirne naravi, promišljen, dobroćudan, poslušan i inteligentan, ali uvijek je spreman reagirati protiv neprijatelja njegova stada.

Ponekad se oštene krvoločni primjerci koji trebaju veoma energičnog gospodara. Treba napomenuti da ovaj pas ne podnosi vrućinu. Nikad ga se ne šiša i treba mu osigurati mjesto u hladu i veliku zdjelu s vodom.

 

Izgled i karakteristike dobermana

Marokanski pastirski pas - dobar čuvar stada i kuće

Saznajte kako pripremiti psa za putovanje

Kavalirski španijel kralja Charlesa - živahan i hrabar pas

Izvor: 2117