Zdravlje i ljepota 26.06.2014. 00:00. Zadnja izmjena: 07.06.2016. 09:49.

Umjetna sladila

Saznajte zašto je šećer štetan

Umjetni šećer

Zašto ljudi toliko vole slatko? Možda stoga što je majčino mlijeko, naša prva hrana, slatkastog okusa. Ili, kako to da smo tisućama godina svoju želju za slatkim mogli zadovoljiti jedući korijenje, voće, žitarice, a sada nam je pri prvoj pomisli i želji za slatkim na pameti neki od proizvoda koji sadrže bijeli, rafinirani šećer.

Proizvođači hrane istovremeno maksimalno iskorištavaju primjenjivost bijelog šećera i na taj način nas opskrbljuju tim sporodjelujućim otrovom. Svi znamo da bijeli šećer nije dobar za zube, ali postoje i puno ozbiljniji problemi koji dolaze s njegovim konzumiranjem.

Štetnost šećera

Što znači da šećer donosi samo prazne kalorije? To znači da bijeli, tj. rafinirani šećer ne sadrži ni vitamine ni minerale koji bi pomogli tijelu da ga iskoristi. Npr., da bismo omogućili metabolički proces u preradi bijelog šećera trebamo mineral krom.

Bijeli šećer ne samo da ga ne sadrži, nego uzrokuje i gubitak kroma iz organizma. Tijekom godina tijelo mora izvlačiti taj mineral iz svojih rezervi. Isto se događa i s kalcijem, fosforom i željezom.

Stalnim konzumiranjem bijelog šećera oslabljena je kontrola razine šećera (glukoze) u krvi. U ekstremnim slučajevima to može dovesti do dijabetesa koji je danas u sve većem porastu. Dijabetes je jednostavno problem povezan s prehranom i najbolje ga je preventirati sa što manjim korištenjem bijelog šećera od najranije dobi. Stalno konzumiranje šećera glavni je uzrok pretjerane tjelesne težine, osteoporoze, smanjenog funkcioniranja obrambenog sustava i oboljenja krvožilnog sustava.

Gubitak koncentracije, depresija, uznemirenost, hiperaktivnost (pogotovo u male djece), pa čak i agresivnost te nasilno ponašanje poremećaji su koji se povezuju s višegodišnjim konzumiranjem šećera.

Koliko vode dnevno treba piti

Izvor: 2433