Sport 02.07.2014. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 12:47.

ŠAH: Bruno Makovec 5. u Hrvatskoj

U Kaštel Štafiliću se od 21. do 27. lipnja održavalo pojedinačno državno kadetsko prvenstvo. Igrači su bili podijeljeni u osam kategorija prema dobi i spolu. Igralo se tempom 90 minuta po igraču uz dodatak 30 sekundi po potezu, a natjecanje je rejtingirano za međunarodnu i nacionalnu rejting listu. Glavna nadanja klubova iz Međimurja bila su usmjerena na najjaču kategoriju, kadete do 15 godina. S pravom, jer je Bruno Makovec iz Slobode Mihovljan opravdao ulogu jednoga od favorita. Zauzeo je 5. mjesto sa 6 bodova, uz dojam da je možda mogao i više. Njegov klupski kolega Juraj Toplak bio je u istoj konkurenciji 19. sa pet bodova, dok je Benjamin Kanižaj zauzeo 34. mjesto sa četiri boda. U kategoriji do 13 godina David Karlovčec bio je 19. sa pet, a Filip Vinković 22. sa osvojena 4,5 boda. Obojica iz Slobode, ostvarili su nešto bolji plasman od postavljenoga nositeljstva. Dobar  plasman imao je i šestogodišnji Ivor Colev iz Stridona koji je među šahistima do 9 godina zauzeo relativno visoko 20. mjesto sa 4 osvojena boda. Rezultati su zadovoljavajući, ali ponovno se moramo vratiti na pitanje zašto se uvijek državna natjecanja u trajanju od sedam dana održavaju u Dalmaciji, kada je većina klubova na sjeveru Hrvatske? Financiranje šahista danas je veliki problem, osobito ako se uzme u obzir da s kadetima moraju ići barem treneri, ako već ne i roditelji. Da je kojim slučajem ovo natjecanje bilo bliže i jeftinije, sasvim sigurno bi na njemu nastupili i mnogi drugi kadeti iz Međimurja. Ipak, neke stvari se kreću nabolje. Ovogodišnje juniorsko prvenstvo održati će se u Toplicama Sveti Martin krajem srpnja.