Sport 26.07.2012. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:19.

STOLNI TENIS: Ema Toplek na prvenstvu Europe

Od prošloga petka pa do minule nedjelje u austrijskom Schwechatu odigravalo se stolnotenisko prvenstvo Europe u kadetskim i juniorskim kategorijama. Boje Hrvatske reprezentacije, uz Dorinu Srebrnjak iz Pule i Mateju Omblu iz Zadra branila je i kadetkinja Šenkovca Ema Toplek, koja se ovim nastupom oprostila od kadetske i u idućoj će se sezoni natjecati u juniorskoj kategoriji. Veliko priznanje za mladu Šenkovčanku i dosta stečenoga iskustva, a ocjenu o tome dali je postigla i očekivane rezultate dati će stručnjaci u reprezentaciji i klubu. Isto vrijedi i za ostale naše reprezentativce i reprezentativke od kojih su najbolje rezultate postigle juniorke, nešto slabiji bili juniori, solidno su igrale kadetkinje, a najslabiji bili kadeti. Prvenstvom su dominirali igrači i igračice zemalja koje puno ulažu u stolni tenis - Francuske, Njemačke, Rusije, Rumunjske, Švedske, a veliki uspon zabilježili su Turci, Portugalci, Poljaci…U ovom prilogu najviše ćemo se usredotočiti našu Emu Toplek. U ekipnom dijelu prvenstva kadetkinja naše su reprezentativke osvojile treće mjesto u svojoj skupini izgubivši s 3:0 od Francuske i 3:2 od Srbije, a zabilježile su pobjedu nad Turskom od 3:1. Protiv Francuskinja Ema je oduzela set njihovoj najboljoj igračici Chomis i zajedno s Dorinom Srebrnjak set u igri parova. U pobjedi nad Turkinjama izgubila je pojedinačnu partiju od prve Turkinje Kulakceken i sa Srebrnjak dobila igru parova, dok je protiv Srbije igrala samo parove, koje su naše igračice izgubile, a pojedinačno ju je zamijenila Ombla. Nakon osvojenoga trećeg mjesta u skupini naše su igračice u play offu pobjedom nad Češkom od 3:1, protiv koje Ema nije igrala, ušle među 16 najboljih. Tu su u osmini finala s 3:1 izgubile od Poljske, u borbi za 9. do 16. mjesta s 3:2 od Slovenije, a od 13. do 16. mjesta prvo s 3:1 dobile Litvu, a za konačno 13. mjesto istim rezultatom i Švedsku. U ovom razigravanju Ema je igrala samo protiv Šveđanki i u pojedinačnoj partiji savladala Millbert i sa Srebrnjak participirala u pobjedi para. Ekipne prvakinje su reprezentativke Francuske. Pojedinačno nije uspjela proći prvo kolo izgubivši s 3:4 od Poljakinje Chrabaszcz pa se morala zadovoljiti daljnjim igranjem u utješnoj kategoriji, gdje je u 1. kolu bila slobodna, u drugom s 3:0 dobila Bugarku Sarijevu, 3. s 3:1 Čehinju Kopounovu, u četvrtfinalu istim rezultatom Izraelku Belinsky, a u polufinalu, također s 3:1, izgubila od Ruskinje Bikjejeve i u konačnici podijelila 67. i 68. mjesto. Srebrnjak se plasirala među 32 najbolje, a Ombla među 64, dok je titulu prvakinje odnijela Njemica Lemmer. U igri parova Toplek se s Omblom od prvenstva oprostila već u prvom kolu izgubivši od Lei Thi Giong i Mosconi iz Italije, a Srebrnjak je s Rumunjkom Crisan ušla među najboljih 16. Prve su Rumunjke Diacanu i Lupu. Francuzi Akkuzu i Zarif su prvaci Europe u mješovitim kadetskim parovima, Ema i Matej Murat ispali su u prvom kolu s 3:2 od Turaka Gunduz i Uzel, kasnijih polufinalista, u 2. kolu su ispali Ombla i Belgijanac Janssens, a među 32 su se plasirali Srebrnjak i Josip Mustapić. Već smo spomenuli da su od naših najbolje bile juniorke (Jeger, Rakovac, Tubikanec, Jazbec). One su u ekipnoj konkurenciji, u kojoj su prvakinje Rumunjke, osvojile odlično četvrto mjesto. Usto Lea Rakovac uspjela se plasirati u polufinale pojedinačno, gdje je izgubila od Rumunjke Szocs. Jazbec je ispala u 2. kolu, Tubikanec u šesnaestini, a Jeger u osmini finala. Jeger se u kombinaciji s Maksutijevom iz Srbije plasirala u polufinale parova juniorki, Rakovac je s Rumunjkom Balint ispala u četvrtfinalu, Tubikanec s Blaško iz Rusije u osmini finala, a Jazbec sa suigračicom Motom iz Portugala u 1. kolu. Europske prvakinje su Szocs iz Rumunjske i Solja iz Njemačke, inače finalistice pojedinačnog prvenstva juniorki. Naši su juniori (Zeljko, Fučec, Marelja, Pucar) na prvenstvu osvojili vrlo dobro 7. mjesto u ekipnoj kategoriji u kojoj su prvim mjestom dominirali Francuzi. Najdalje, do osmine finala, u pojedinačnoj je konkurenciji juniora dogurao Zeljko, u šesnaestini finala iz igre je ispao Fučec, a u 2. kolu Marelja i Pucar, dok je prvak Europe Francuz Flore. U igri parova za juniore, gdje su pobjednici Poljaci Dyjas i Kulpa, najbolji od naših bio je Pucar, koji se zajedno s Dudom iz Njemačke plasirao u četvrtfinale, Fučec je s Geraldom iz Portugala ispao u šesnaestini finala, Marelja u kombinaciji s Mihailovićem iz Srbije od prvenstva se oprostio u drugom, a Zeljko, koji je igrao s Mađarom Sabjanom u prvom kolu. Solja i Jost pobjednici su kategorije mješovitih juniorskih parova. Od naših u četvrtfinale su se plasirali Ivana Tubikanec i Pucar, u osmini finala ispali su Francuskinja Berko i Fučec te Mateja Jeger s Poljakom Kulpom, u šesnaestini finala Lea Rakovac i Zeljko, a u 2. kolu Jazbec i Marelja. Najslabiji izbor za prvenstvo u Savezu su imali u konkurenciji kadeta, zbog čega smo nastupali sa svega 2 igrača, Splićaninom Mustapićem i Muratom iz Brckovljana. Oni su od naših i postigli relativno najslabije plasmane. U ekipnoj konkurenciji, u kojoj su pobjednici Francuzi, naši su osvojili 23. mjesto, a u pojedinačnoj, gdje je titulu odnio najbolji francuski kadet Cassin, Mustapić je osvojio 2. mjesto (ukupno 66.) u utješnom dijelu natjecanja dok je Murat također igrao utješno i ispao već u prvom kolu. Zajedno pak su u kadetskim parovima, u kojima su prvim mjestom iznenadili Šveđani Kallberg i Berglund, eliminirani u 2. kolu. (FF)