Sport 02.09.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:12.

STOLNI TENIS: Sjajan vikend Kristiana Lipića!

U subotu i nedjelju regionalnim je kvalifikacijskim turnirima za plasman na pozivne turnire 2. grupe započela nova stolnoteniska sezona u Hrvatskoj. Prema propozicijama turniri su se trebali odigravati u svih 8 službenih kategorija, a nisu samo u onima za koje nije bilo prijavljenih igrača ili igračica. To je u našoj regiji bilo u kategoriji seniorki u kojoj se prijavila samo 1 igračica, Petra Petek, članica Varaždina, koja je zbog toga, bez da se imalo morala potruditi, izborila vizu za nastup na turniru 2. grupe. Na turnirima nije moglo nastupiti prvih 10 igrača, odnosno igračica mlađih kategorija te prvih 8 seniora i seniorki s nulte rang liste HSTS-a, koji će biti izravno pozvani na turnire 2. grupe. Njima će se, do ukupnog broja od 20, priključiti igrači i igračice pozvani od strane izbornika reprezentacija te najuspješniji s regionalnih turnira, čiji se broj za svaku regiju izračunava prema ključu, ovisno o plasmanu igrača iz svake regije među prvih 30 na rang listi kategorije.
Na žalost među onima, koji su bili oslobođeni nastupa na regionalnim kvalifikacijskim turnirima naša županija nema previše igrača i igračica, tek dvoje Mladih Šenkovčana, Benjamina Podkrajca u kategoriji mlađih kadeta i Emu Toplek u kategoriji kadetkinja pa su svi preostali, koji imaju ambicije igrati na republičkim pozivnim turnirima, morali minuloga vikenda u borbe za pozivnice iz Saveza. A željenim rezultatima za njih se izborilo njih 10, odnosno 9, samo što je Draškovčanin Kristian Lipić, kadet Šenkovca, izvrsnim igrama izborio plasman u 2 kategorije - kadeta i juniora, čime je obilježio otvaranje sezone. Među 17 kadeta, koliko ih je igralo na turniru u Ljubešćici kod Novoga Marofa, nakon prvoga mjesta u kvalifikacijskoj skupini, u četvrtfinalu je s 3:0 pobijedio Goloba iz Igea Željezničara iz Varaždina, u polufinalu u 5 setova pobijedio Filipa Panića iz MSTC-Nostra, a u finalu s 3:1 Golobovog klupskog kolegu Ernečića. Za pozivni turnir 2. grupe izborio se i Panić, koji je u borbi za treće mjesto bio bolji od trećega željezničarovca Hreleca, a prije poraza u polufinalu od Lipića osvojio prvo mjesto u skupini, a u četvrtfinalu eliminirao Majcena iz MGK-Drave iz Žabnika. Drugim mjestima skupine su prošli i njegovi suigrači iz MSTC-Nostra Karlo Jambor i Ivan Lovrek, ali su u osmini finala ispali od Goloba i Blažeka iz Igea Željezničara, a osvojenim trećim mjestima u skupinama turnir su već u prednatjecanju završili Ivan Mikac i Luka Crnčec iz Mihovljana te Jurica kovač iz Šenkovca. Možda još i vrjedniji rezultat Kristian Lipić napravio je u kategoriji juniora, usprkos tome što je nastupalo tek 6 igrača. Već u kvalifikacijskoj skupini osvojio je prvo mjesto ispred daleko iskusnijeg Davora Vidovića iz Hodošana, a nakon toga u polufinalu s 3:2 eliminirao svoga starijega i iskusnijega suigrača iz Šenkovca Marina Korenta. Međutim, u finalu nije mogao iznenaditi i Martina Vidačeka iz Igea Željezničara od kojega je izgubio s 3:0. Iza Vidačeka drugo je mjesto u skupini osvojio Marin Korent, a treće Filip Bergovec iz Hodošana, da bi Korent, nakon poraza u polufinalu od Lipića, bez borbe predao meč Davoru Vidoviću prepustivši mu treće mjesto. Bez velike štete, jer ionako su se na pozivni turnir 2. grupe plasirali samo prvo i drugo plasirani.
Drugo mjesto na turniru u Žabniku osvojila je i Anja Novak iz Šenkovca u kategoriji juniorki, kojih je nastupalo 12. Iako favoritkinja turnira u finalu je s 3:1 poražena od domaće igračice Martine Jukić, ali i zajedno s pobjednicom i Dinom Ratajec, Šenkovčankom, koja igra za Varaždin, izborila pozivnicu za turnir 2. grupe. Ratajecova joj je bila protivnica u polufinalu, a već u kvalifikacijskim skupinama iz igre su ispale preostale Šenkovčanke - Ema Toplek i Petra Petrinšak s osvojenim trećim mjestima te Anja Toplek, koja je u svojoj skupini bila četvrta. Propušteno u juniorskoj Petra je nadoknadila u kadetskoj kategoriji na turniru odigranom u Šenkovcu na kojemu je nastupilo 7 igračica. Ona je s 3 uvjerljive pobjede bila najbolja u svojoj skupini, u kojoj je četvrto mjesto osvojila Mihovljančanka Marta Cividini, koja je s te pozicije ispala iz natjecanja. Bolje je prošla njena sestra Dora, koja je u svojoj skupini osvojila drugo mjesto i plasman u polufinale, gdje je s 3:0 ispala od Petrinšak. Istu je sudbinu doživjela i pobjednica njene skupine Dina Ratajec, koja je u drugom polufinalu eliminirana od svoje klupske kolegice iz STK Varaždina Mihaele Brodar, drugoplasirane u skupini s Petrinšakovom. Tako su se Petra i Mihaela sastale ponovno, ali se ovaj put rezultat okrenuo u korist mlade Varaždinke, koja je slavila finalnu pobjedu od 3:1, dok je u borbi za treću poziciju Ratajec savladala Doru Cividni i čekirala kartu za 2. grupu, na koju će, uz Emu Toplek, iz naše regije biti pozvane 3 igračice. Pun pogodak, plasmanom na prva tri mjesta, na turniru u Ljubešćici ostvarili su naši mlađi kadeti. Među 14 igrača uvjerljivo najbolji bio je Ivan Lovrek iz MSTC-Nostra, koji je turnir završio bez izgubljenoga seta. Nakon prvoga mjesta u skupini u četvrtfinalu je eliminirao suigrača iz kluba Lovru Majerića, u polufinalu Ognjenovića iz varaždinskoga Igea Željezničara, a u finalu svojega najvećega klupskoga rivala Karla Jambora. Karlo je finale izborio znatno teže, jer je do prvoga mjesta u skupini došao boljim skorom u međusobnim susretima sa Severom iz Varaždina i nesretnim suigračem iz kluba Mašanom Sredanovićem, kojega je 1 set izbacio s drugoga mjesta i eliminirao iz igre. U četvrtfinalu se s 3:2 izvukao protiv Štrige iz kluba organizatora, a u polufinalu lako pobijedio Danka Horvata iz Šenkovca. A Danko je u svojoj skupini bio prvi ispred Majerića, u četvrtfinalu glatko dobio Severa iz Varaždina, a nakon polufinalnog poraza od Jambora, u borbi za treće mjesto s 3:1 i igrača Igea Željezničara Ognjenovića. Na turniru su još igrali i Marko Lovrek, koji je u skupini s bratom Ivanom osvojio drugo mjesto i u četvrtfinalu ispao od Ognjenovića, te Bruno Siladi, koji je u svojoj skupini bio četvrti. Iz ove kategorije na turnir 2. grupe plasirali su se svi polufinalisti. Ali tako nije bilo i u kategoriji seniora u kojoj na drugu grupu vodi samo plasman na prvo mjesto na turniru, na kojemu je igralo 10 igrača, a odličan organizator bio STK Ljubešćica. I upravo je iskusni igrač kluba domaćina Miroslav Coha osvojio to prvo mjesto iznenadivši u finalu s 3:2 jedinoga igrača iz naše županije i prvoga igrača Šenkovca Matiju Barića, koji se nije baš najbolje snašao u igri na gume protivnika, koje možda i nisu u duhu pravila. No, što je tu je. Matija je inače prije finala lako prošao kvalifikacijsku skupinu, a u polufinalu, prije nesretnoga finalnog poraza, s 3:1 izbacio drugoga domaćeg igrača Vrtara. Jednu predstavnicu, i to igračicu Šenkovca Petru Vugrinec, imali smo na turniru mlađih kadetkinja igranom u Varaždinu. Ona je među 7 igračica osvojila treće mjesto u svojoj skupini i tako izgubila šansu da se bori za jednu od tri pozicije, koje vode na turnir 2. grupe na koji su se plasirale Solar iz MGK-Drave te Premuž i Jarmić iz Varaždina, koje su osvojile prva tri mjesta.