Crna kronika 23.12.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:13.

Da doista bude mir i dobro

I uz ove božićne i novogodišnje blagdane Policijska uprava međimurska provodi operativnu akciju Mir i dobro. Cilj ovih tradicionalnih akcija, ovogodišnja je već osamnaesta, je zaštita javnog reda i mira te opće sigurnosti građana kojima se u dane slavlja znaju postaviti izazovi. Blagdansko raspoloženje ponekad nosi i zloporabu oružja, eksplozivnih i pirotehničkih sredstava, posebno na mjestima masovnog okupljanja, upozorio je, najavljući akciju, Kristijan Srpak, načelnik Odjela policije u PU međimurskoj. Podsjetio je da je tijekom prošlogodišnje akcije u Međimurju zbog neopreznog i nestručnog rukovanja pirotehničkim sredstvima jedna osoba ozlijeđena, srećom samo lakše, a od građana su oduzeta 2 komada oružja i 13 metaka. Srpak je upozorio na važnost poštivanja odredbi Zakona o eksplozivnim tvarima kojima se ograničuje korištenje i promet pirotehničkih sredstava. Sredstva razreda I. mogu se prodavati tijekom cijele godine u prodavaonicama, kioscima i pokretnim trgovinama, ali osobama starijim od 14 godina. Pirotehnička sredstva razreda II., III., T1 i P1 mogu se prodavati samo od 15. prosinca do 1. siječnja, i to samo u prodavaonicama oružja i streljiva ili u prodavaonicama koje imaju odobrenje za prodaju pirotehničkih sredstava.
Pirotehnička sredstva razreda II. mogu se prodavati samo osobama starijim od 16 godina, a pirotehnička sredstva razreda III., T1 i P1 starijima od 18 godina. Njih smiju rabiti i mlađi od 18 godina, ali samo pod nadzorom roditelja ili skrbnika, i to samo od 27. prosinca do 1. siječnja. Pirotehnička sredstva razreda II. i III. ni u tom se razdoblju ne smiju koristiti u zatvorenom prostoru ili na okupljalištima većeg broja ljudi (kao na dočecima nove godine na otvorenom, op. nov.).
Pravna osoba koja krši odredbe o prodaji pirotehnike bit će kažnjena novčano, u iznosu od 20 do 40 tisuća kuna, upozorio je Srpak. Novčanom kaznom u iznosu od tisuću do 5 tisuća kuna kaznit će se fizička osoba koja krši odredbe o tome kada se i pod kojim uvjetima mogu koristiti pirotehnička sredstva II. razreda.
Podsjetio je i da pirotehnička sredstva najviše vole djeca koja u njima vide igračku. Zato je apelirao na prodavače takvih sredstava, na roditelje i odrasle da djeci posvete dužnu pažnju, da ih upozore da tim sredstvima treba rukovati stručno i oprezno, kao i na posljedice koje izazivaju eksplozije i aktivacija takvih sredstava. Pozvao je i građane, one odrasle, koji posjeduju vatreno oružje, da ne proslavljaju pucanjem. Tome je dodao apel koji nije vezan samo uz blagdane, ali mu njihovo ozračje dodaje na značaju.
- Pozivamo građane koji posjeduju vatreno oružje i streljivo koje nije legalizirano da ga predaju u najbližu policijsku postaju ili u Policijsku upravu, sukladno članku 97. Zakona o oružju. Mogu za to nazvati i 192, kako bi oružje ili streljivo preuzeli policijski službenici.
Naglasio je da građani to mogu učiniti bez ikakvih pravnih posljedica. Dodao je da će policija, uz kontrole nedopuštene prodaje i uporabe pirotehničkih sredstava, uz blagdane pojačati i druge aktivnosti, osobito na prometnicama, kako bi osigurala što bolju protočnost prometa te čuvati mir u blizini vjerskih objekata. Preventivno će djelovati i na mjestima povećanog optjecaja gotovog novca, u trgovačkim centrima, novčarskim ustanovama i na sličnim mjestima.
Kristijan Srpak

Izvor: 2904