Arhiva 25.01.2012. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:18.

Tko gasi Međimurske iskrice?

Godine 2010. u draškovečkom odjelu Dječjeg vrtića Fijolica pompoznom svečanošću na kojoj su se u objektive kamera smiješili župan i svita označen je početak provođenja programa za djecu s poteškoćama u razvoju, jedinstven u Hrvatskoj. Svečanost je prošla, a defektologinja Silvija Pucko sa suradnicima iz DV-a Fijolica, na čelu s ravnateljicom Brankicom Mezgom, entuzijastično su prionuli na posao te predano rade s osmero mališana iz cijelog Međimurja. Riječ je o djeci s elementima autizma i komunikacijskim poteškoćama koja pohađaju druge vrtiće, ali dio tjedna provode i u Draškovcu u kojem prolaze program u skupini nazvanoj Međimurske iskrice. Županija se sporazumom obvezala da će program financirati s 240.000 kuna godišnje. No, redovite isplate tekle su samo prvih nekoliko mjeseci, a prošla je godina okončana s 30.000 kuna duga Županije. Program koji prolaze djeca s poteškoćama u Draškovcu prepoznale su i druge sredine u Hrvatskoj te ga je Silvija Pucko diljem zemlje u nekoliko navrata prezentirala zainteresiranima:
- Međimurske iskrice su inovativan model na razini Hrvatske koji je svoju promociju i promociju Preloga te Međimurske županije doživio na raznim skupovima (Pula, Zadar, Karlovac, najavljen je i Vukovar, zatim na državnoj konferenciji o autizmu u Nedelišću itd.). Istovremeno, model ima bezrezervnu podršku Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu te nadležnog ministarstva i Agencije za odgoj i obrazovanje. Godinama sam tražila ravnatelja koji bi bio voljan sve moje zamisli provesti u sustavnu praksu, a Brankica Mezga istaknula se iznad svih. Sad ispada da zbog svog entuzijazma trpi pritisak s raznih strana i bori se s dugovanjima za koja nije kriva - kaže Silvija Pucko.
Stručnjaci su dovedeni pred mogući paradoks da ono što drugima toplo preporučuju, sami moraju prekinuti?! Novac se iz županijske blagajne isplaćuje na kapaljku, zbog čega je u pitanje doveden opstanak Međimurskih iskrica. Hoće li lokomotiva koja u napredak, prema suvremenim znanstvenim spoznajama, vuče djecu s poteškoćama i njihove obitelji biti zaustavljena? Jesu li razmjera takvog postupka svjesni u Županiji? Međimurske iskrice su oaza za roditelje koji su bili suočeni (i) s bezdanom u dijelu zdravstvenog sustava u kojem još čame dobro uhljebljeni “stručnjaci” koji ih uvjeravaju da se s integriranjem u programe koji omogućuju lakšu prilagodbu “čeka do djetetove 5. godine života”. Suvremena znanost to je odavno proglasila floskulom: najviše se može i mora napraviti DO PETE godine života!
Troje djece iz skupine Međimurske iskrice ove će godine krenuti u školu, a novi polaznici već čekaju na red jer je, na žalost, lista čekanja na uključivanje u ovaj model rada dulja od mogućnosti:
- Potrebe su velike i veliku energiju ulažemo u otkrivanje novih mogućnosti financiranja sličnih programa, ali nam entuzijazam i volja uvijek zapnu o financijsku barijeru, osobito kad je riječ o financiranju edukacije djelatnika - dodaje Silvija Pucko, prof. def.
ŠTO KAŽU U ŽUPANIJI?
U Županiji tvrde da nema govora o odustajanju od financiranja programa:
- Međimurska županija potpisala je sporazum o financiranju za 2012. godinu, sredstva za tu namjenu predviđena su u proračunu MŽ za ovu godinu te ne stoji tvrdnja da se od ovog programa odustaje. Dug koji postoji rezultat je smanjenih priljeva sredstava u županijski proračun, a ne odustajanja od projekta. Dječji vrtić Fijolica u istoj je poziciji kao i ostali korisnici proračuna koji, na žalost, moraju osjećati posljedice financijske krize. Napominjem da je program Dječjeg vrtića Fijolica jedini takav program koji se financira iz županijskog proračuna, premda slični programi postoje i u nekim drugim jedinicama lokalne samouprave u Međimurju. Spomenuti program sufinancira isključivo Međimurska županija, bez uključivanja Grada Preloga, odnosno jedinica lokalne samouprave s čijeg poručja djeca dolaze - napisao je u odgovoru na naš upit David Vugrinec, pročelnik Upravnog odjela za poslove župana.
VRTIĆ S POTEŠKOĆAMA U RAZVOJU
Dječji vrtić Fijolica Prelog u cjelini ima poteškoće u razvoju. Realni standardi daleko su ispod propisanih standarda na državnoj razini, a na zgradi vrtića u Prelogu 30 godina nije bilo drugih investicija, osim održavanja. Trenutno, ovaj vrtić pohađa 190 mališana, među kojima je 50-ero djece s različitim oblicima teškoća, a dvoje je djece upisano u vrtić s pomagačem.
- Iz godine u godinu bilježi se povećanje broja djece s različitim oblicima poteškoća i dužnost je zajednice da tim potrebama odgovori. S druge strane, sufinanciranje predškolskog odgoja, kao i programa poput ovog koji se provodi u našem odjelu u Draškovcu, na leđima je lokalne samouprave, što ni za njih nije lak zadatak. Bojim se da, dok god država ne preuzme dio skrbi za najmlađe, neće biti dugoročnijih i stabilnih rezultata. Nadam se da će u Županiji naći trajno rješenje te da neće doći u pitanje prekidanje provođenja programa u skupini Međimurske iskrice. Što se tiče vrtića u Prelogu, pokušavamo u suradnji s Gradom Prelogom pokriti barem dio potreba i nedostataka. Iz Grada će aplicirati program te pokušati iz raspoloživih fondova osigurati novac za obnovu, ali i adaptaciju vrtića. Kad je riječ o kadrovima, hitno nam je potreban barem jedan stručni suradnik (defektolog, logoped ili psiholog). Da bismo se barem malo približili propisanom standardu, trebali bismo formirati još dvije skupine u Prelogu, što znači i zapošljavanje 4 odgojitelja - kaže ravnateljica DV-a Fijolica Brankica Mezga koja je uspjela senzibilizirati ljude u Hrvatskoj elektroprivredi, odakle je donirano 10.000 kuna za nabavku didaktičkog materijala iz SAD-a koji danas koriste Međimurske iskrice, ali i ostali mališani koji pohađaju vrtićki odjel u Draškovcu.
SENZORIČKO IGRALIŠTE
U Fijolici ne čekaju skrštenih ruku da im novac padne s neba, već se okreću na sve strane, kandidiraju programe, uključuju se u humanitarne projekte.
- Trenutno smo u očekivanju rezultata IPA programa za koji smo kandidirali projekt (za zapošljavanje stručnog kadra i opremu) još prošle godine, kao i na rezultate humanitarnog projekta koji su pokrenuli DM i Pampers. Bude li u ovom humanitarnom projektu za nas glasalo dovoljno ljudi, možemo dobiti sredstva od 40.000 kuna, što bi nam bilo dovoljno da započnemo uređenje senzoričkog igrališta. Senzoričko igralište je mjesto na kojem se stvara čarolija koja potiče djecu na istraživanje, gibanje, socijalizaciju, učenje i razumijevanja, a utječe i na smanjivanje agresivnih i autoagresivnih ponašanja. Čini ga niz posebnih igrala i konstrukcija od prirodnih materijala koje dijelom izrađuju i dovršavaju djeca i roditelji, a dio konstrukcija može se izraditi i u tvrtkama u našem gradu. Igralište ne bi bilo “rezervirano” za polaznike vrtića, već i za ostalu djecu u Prelogu i okolici. Koliko nam je ovaj cilj važan, svjedoči podatak da odavno postoji potreba za proširenjem i uređenjem vanjskog igrališta preloškog vrtića na kojem trenutno nemamo čak niti jednu jedinu adekavatnu podlogu - pojašnjava Brankica Mezga.
- Sve više djece ima neke teškoće, a najviše je upravo senzoričkih koje, zapravo, i predstavljaju bazu svih poteškoća u razvoju. Znanstvene spoznaje i dostignuća govore o tome da je djecu od najmlađe dobi (bez obzira imaju li poteškoća ili ne) potrebno usmjeravati dodiru s prirodnim materijalima i kretanju (ljuljanju, penjanju na drvu), dakle aktivnostima koje su odrastanja u prošlim vremenima podrazumijevala. Upravo takvo poticajno okruženje nudi senzoričko igralište - dodaje Silvija Pucko.

Željka Drljić

Izvor: 2961