Arhiva 09.05.2012. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:18.

Tko se to u tajnosti mota oko granice na Muri?

U tišini, bez prisustva javnosti, grupa stručnjaka iz Hrvatske i Slovenije, potpomognuta “mudracima” iz Europe, radi na utvrđivanju granice između RH i Republike Slovenije, a nedavno su boravili i u Svetom Martinu na Muri, kako bi identificirali “sporne točke” granice uz Muru na ovom području. Granica će u konačnici biti određena arbitražom, bez prava žalbe bilo koje od strana, ali do tog trenutka i hrvatska i slovenska strana trebaju iznijeti što vjerodostojnije argumente za koje smtaraju da im idu u korist pri polaganju prava na teritorij.
U to spada sva moguća povijesna i druga dokumentacija koja to pravo dokazuje, a morat će se, kao odgovor na slovenska stajališta, prikupiti najkasnije do veljače iduće godine. Službena slovenska stajališta (a veći dio je navodno “prilično neugodan” za Hrvatsku, barem što se područja uz Muru tiče ) o tome gdje zapravo ide hrvatska granica predočena su našoj strani. S njima je “po službenoj dužnosti” upoznat i Franjo Makovec, načelnik Općine Sveti Martin na Muri, ali ih iz razumljivih razloga nije spreman podijeliti s novinarima. Očito tu ima prilično škakljivih (i uznemirujućih) stvari na koje će trebati odgovoriti neoborivim činjenicama. Naime, ovaj put domoljubna vika kako je “to naše” neće impresionirati arbitre, a Slovenci su očito krenuli s maksimalističkim zahtjevima. Vjerojatno po onoj - ako puno tražiš, dobiješ bar nešto.

Slovenci maksimalno

UU Svetom Martinu na Muri održan je proteklog tjedna sastanak na koji su, uz župana Ivicu Perhoča, pozvani svi oni koji su s granicom ili oko granice imali ili imaju bilo kakve veze (poreznici, predstavnici javnih poduzeća, policajci, ljudi iz arhiva, geodeti...). Osnovno polazište je stanje s 24. lipnjem 1991. godine, pa će se trebati dokazivati jesu li nad spornim područjem “vlast” imali organi tadašnje Socijalističke Republike Hrvatske, ili SR Slovenije. Prema onome što smo neslužbeno saznali, slovenska strana kao dokaz svoje jurisdikcije i činjenice da je Slovenija bila “oduvijek tu”, na desnoj obali Mure, spominje, na primjer, brod na Muri i “turističke objekte”, drvene barake kod broda i, po njihovom, Slovenija bi se poprilično “udebljala” upravo uz Muru. No, to što se Međimurja u određivanju granica tiče, nije sve budući da slovenska strana ima argumente i za granicu nizvodno od Žabnika, na cijelom potezu do granice s Mađarskom kod Novakovca, gdje ukupno potražuju još veći komad teritorija. Župan Ivica Perhoč također nam nije htio govoriti o sadržaju slovenskih “argumenata”, jedino nam je potvrdio da je održan sastanak “komisije za granicu” u Svetom Martinu na Muri, a idući je bio zakazan za jučer (ponedjeljak) i na njemu je u radnom dijelu trebala sudjelovati i ministrica vanjskih i EU poslova Vesna Pusić.
V.Trstenjak

Izvor: 2976