Arhiva 16.08.2012. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:19.

TOTOVEC / SAVSKA VES: Izgorjelo 400 grmova lješnjaka

Požar suhe trave koji je u srijedu, 8. kolovoza, oko 15.30 sati izbio u polju zvanom Prališče, između Totovca i Savske Vesi zahvatio je i nasad lješnjaka na površini 50 puta 200 metara, kao i PVC instalaciju za navodnjavanje. Požar su ugasili pripadnici JVP-a Čakovec. Inspektor zaštite od požara utvrdio da je moguć uzrok požara poduzeta ljudska radnja. Onome tko je iz gluposti ili nepažnje, a nije isključeno da i namjerno, zapalio suhu travu, slijedi kaznena prijava, zasad kao nepoznatom počinitelju. Policija traži, a možda i utvrdi tko je bio. Šteta je težak udarac našoj proizvodnji, kaže nam Klement Posedi iz Savske Vesi, vlasnik nasada. OPG Posedi bavi se proizvodnjom lješnjaka na ekološkoj osnovi, prodaje lješnjake u okolici Zagreba, ali se uskoro planira pojaviti na čakovečkoj tržnici. Ponuda će biti skromnija nego se računalo, kaže Klement:
- Nasad je star osam godina, ima tisuću grmova, a ovaj požar zahvatio je četiri stotine. Kupili smo i zemlju pored naše jer planiramo proširenje proizvodnje, odnosno nasada, ali je vatra uništila i sadnice koje su tome bile namijenjene. Srećom sam naišao oko 16 sati, posve slučajno, nisam ni slutio da se nešto događa. Odmah pozvao vatrogasce i sam počeo gasiti, moglo je biti i gore.
Sreća je tim veća što je na tom dijelu ceste od Savske Vesi prema Totovcu pogled na polje zakrit šumarkom jer nitko drugi ne bi vatru ni vidio. Zato je malo vjerojatno da je bilo tko vidio da se netko tamo mota bez razloga, ali ako jest, koristit će policiji u potrazi za počiniteljem. Požar je izbio i zahvatio gotovo cijelo strnište polja ječma koje je OPG Posedi kupio da bi ga pretvorio u nasad lješnjaka, a žičanom je ogradom odvojeno od sadašnjeg nasada.
- Dio opožarenih stabala, možda blizu polovice, vjerojatno nije uništen i oporavit će se, ali nas je požar ipak u poslovnom razvoju bacio dvije godine unatrag. Ukupna šteta na nasadu i na sustavu za navodnjavanje, ali i u izostalim učincima namjeravanog proširenja, iznosi oko stotinu tisuća kuna - kaže Klement.
Nasad nije bio osiguran – premije su tako visoke da se to ne isplati, kaže Klement, ali ova strana bavljenja poljoprivredom je već druga priča. Ovoj o požaru treba na kraju dodati apel naših vatrogasaca da se korov ili biljni otpad ne pale u ovo sušno vrijeme. Ovo je najdrastičniji slučaj štete kakva od požara otvorenog prostora može nastati, ali nije jedini. Već smo izluđeni od mnoštva poziva na gašenje požara suhe trave, kaže nam Damir Kovačić, zamjenik zapovjednika JVP-a – paliti vatru na polju u ovo doba godine potpuno je neodgovorno, a i zabranjeno je odlukom župana koja se donosi svake godine.

(dk)

Izvor: 2990