Arhiva 27.01.2011. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:13.

Trkaćim automobilom do znanja

Dvadestak studenata Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu čini tim studentske formule, tim koji srcem i znanjem izrađuje trkaći automobil kojim će se nadmetati i na prestižnom inženjerskom natjecanju u srpnju u Engleskoj. Dio ovog tima su i Igor Oreški (25) iz Slakovca, student 5. godine strojarstva, ujedno predsjednik Hrvatske studentske asocijacije strojarskih fakulteta, te Damir Tota (23) iz Donjeg Kraljevca, student 4. godine.
- Na našem fakultetu projekt Student formula živi od 2004. godine, otkada sam se uključio u rad. Dvije godine kasnije izradili smo svoj prvi trkaći automobil i krenuli u natjecanja. Riječ je o iznimno zahtjevnom projektu, kako u smislu struke, tako i financijski, što premošćujemo suradnjom sa sponzorima i podrškom nadležnog ministarstva. Cilj projekta je stvoriti uvjete za praksu zainteresiranim studentima strojarstva, što znači ideju dovesti do eksploatacije. Teorijska znanja koja stječemo na fakultetu su važna, međutim, praksa je nezamjenjiva u zaokruživanju znanja, spoznaja i vještina. Cijeli naš tim na ovom projektu radi i po nekoliko tisuća sati, što ilustrira entuzijazam koji nas vodi. Istovremeno, to je velik izazov za zaljubljenike u struku jer nas u Engleskoj i ove godine čeka tim vrhunskih stručnjaka (dijelom i iz Formule 1) koji će kontrolirati i vrednovati ono što smo stvorili, a time i naučili. Sama utrka trkaćih automobila koje su izradili studenti s brojnih svjetskih sveučilišta tek je jedan dio natjecanja koje započinje dvosatnim tehničkim pregledom automobila. Preglede obavljaju vrhunski stručnjaci i moram priznati da se mnogima od nas “stisne želudac” od strepnje hoće li sve biti u redu. I drugi dio natjecanja je statički i predstavlja evaluaciju, stručnu raspravu subjektivnog tipa. Najbolji svjetski eksperti direktno nas educiraju na koji smo način određeni problem ili sklop mogli riješiti bolje. Istovremeno, bivamo pohvaljeni za rješenja koja smatraju dobrima. Dinamički dio natjecanja sastoji se od testiranja dinamike vozila, dok se u završnici, u utrci, testira i izdržljivost vozila - kaže Igor Oreški koji zbog višegodišnjeg iskustva u ovom timu studentske forumule danas mentorira mlađe kolege i menadžerski je mozak operacije Engleska 2011. Menažderske sposobnosti također se traže od timova koji sudjeluju jer, osim konstruktorskih vještina, uspješnom prezentacijom (naravno, na tečnom engleskom jeziku) moraju pokušati fiktivno prodati trkaći automobil.
NATJECANJE TRAJE DO - NATJECANJA
- Moja dosadašnja iskustva s ovog inženjerskog natjecanja naučila su me da se s kolegama iz cijelog svijeta natječemo tijekom izrade vozila, no na samom natjecanju - natjecanje prestaje. U to sam se osvjedočio i prošli put, kada je naš tim bio suočen s tehničkom poteškoćom. Preko razglasa su javili da hrvatski tim ima tehničkih problema, a samo nekoliko sekundi poslije u naš boks počele su se slijevati kolege iz brojnih timova te nuditi pomoć i alate. Osim inženjerskog natjecanja u Engleskoj, realiziramo i konstruktorski projekt Bosch - elektromobil, te FSB karting kup, tj. sudjelujemo na rallyju fakulteta koji organizira naša udruga - pojašnjava Igor Oreški koji je studij strojarstva u Zagrebu upisao nakon završenog matematičkog smjera u čakovečkoj Gimnaziji.
Njegov mlađi kolega Damir Tota u projektu sudjeluje od 2. akademske godine i u srpnju će doživjeti svoje prvo iskustvo na natjecanju u Engleskoj. Damir je studij upisao po završenoj Tehničkoj školi u Čakovcu u kojoj je stekao zvanje strojarskog tehničara. - Poslije srednje škole godinu sam dana radio u struci te uvidio da me interes motivira da krenem dalje. Kao student 2. godine, vidio sam napis na oglasnoj ploči Fakulteta te se odlučio uključiti u Student formula tim u kojem sada radim u proizvodnom dijelu te nabavljanju opreme i alata, kao i izradi tehničke dokumentacije.
Na osnovi dosadašnjih iskustava, znam da je ovo mukotrpan, ali pravi put do znanja. Nailazimo na konstruktorske, inženjerske probleme u kojima nam ne mogu pomoći čak ni svi profesori. Prisiljeni smo istraživati literaturu, mahom na engleskom jeziku, i učiti na vlastitim greškama - dodaje Damir Tota. Zainteresirani prezentaciju umijeća i predanosti ovog tima mogu vidjeti i putem interneta na stranici www.hsa-sf.hr.
Uspješni studenti strojarstva Igor i Damir radit će u proizvodnji, a Igor već zna da će se kao stručnjak vratiti u Međimurje. Znanje kuju na najžešćoj vatri i iz tog ognja ne žele više izaći. Imaju želju predstaviti trkaći automobil i u svom Međimurju te time ovu struku, vrlo deficitarnu na tržištu rada, prikazati s njezine najatraktivnije, ali i najdostojanstvenije strane - one “stvarateljske”.
Željka Drljić

Izvor: 2909