Arhiva 20.03.2012. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:19.

U međunarodnom lancu prostitucije i Međimurci!

Španjolska i hrvatska policija nedavno su prekinule međunarodni lanac prostitucije i krijumčarenja droge koji je značajan krak imalo u Međimurju. Nedavno su zaključena kriminalistička istraživanja nad sedmero hrvatskih državljana koji su bili uključeni u ove kriminalne poslove. Tim je povodom u Ravnateljstvu policije u Zagrebu održana i konferencija za novinare na kojoj su rezultate istrage iznijeli Goran Krznarić, načelnik Odjela organiziranog kriminaliteta Ravnateljstva policije, i njegova suradnica iz Odjela Katrin Gluić, zatim Ivan Sokač, načelnik PU međimurske, i Darko Dragičević, načelnik Odjela krimpolicije PU međimurske, te Gonzalo Pantojo Navarro iz veleposlanstva Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj.
Policijska je akcija počela u Međimurju. Nadzirući aktivnosti nekih ljudi za koje je sumnjala da se bave nezakonitim poslovima, kriminalisti PU međimurske došli su do saznanja da ti poslovi vode ne samo izvan granica naše županije, već i izvan granica Hrvatske. O tome je PU međimurska obavijestila Ravnateljstvo policije, pa je tako počela opsežna i složena međunarodna policijska akcija u kojoj su uz našu policiju sudjelovale i policije dviju susjednih zemalja, Slovenije i Mađarske kroz koje su išle rute vrbovanja djevojaka i šverca droge, te Španjolske u koju je vodio put kriminala.
U mjesecu studenom PU međimurska, u koordinaciji s Policijskim uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, provela je dokazne radnje nad više osoba s područja Međimurja i Zagreba. Detektirana je bila grupa od sedmero hrvatskih državljana koji su vrbovali mlade djevojke s područja Međimurja, Koprivnice i Zagreba obećanjima da će im osigurati posao u Španjolskoj, u turističkim mjestima na katalonskom dijelu obale, a i prijevoz avionom do odredišta. U stvarnosti su tri djevojke za koje je istragom utvrđeno da su na taj način odvedene u Španjolsku, u turistička mjesta Lloret de Mar i Pineda de Mar, bile prinuđene na prostituciju, pod prijetnjom sile. Španjolska je policija u operativnoj akciji “Catalunya” utvrdila da je ova skupina dio šire međunarodne kriminalne organizacije koja se bavi i krijumčarenjem oružja i droge na području jugoistočne Europe. U nju su uključeni i pripadnici podzemlja Ukrajine, Bugarske i Srbije, neki ju dovode i u vezi s tzv. zemunskim klanom. “Naša” kriminalna skupina u Hrvatsku je prokrijumčarila oko pola kilograma kokaina, i ta je količina najvećim dijelom završila na području Međimurja. Utvrđeno je da se policijska istraživanja u tom smjeru još nastavljaju.

Istraga “zakačila” i službenike PU međimurske

Od sedmero članova kriminalne skupine (šest muškaraca i jedna žena), šestero ih je s područja Međimurja, a jedan član skupine je iz Zagreba. Četvero od osumnjičenih s područja Međimurja, zapravo svi iz Čakovca, sada samo “uživa” gostoprimstvo drugih - u istražnom je zatvoru Županijskog suda u Varaždinu, a istražni im je sudac odredio pritvor u trajanju od 30 dana. To su prvoptuženi R.Ž, osumnjičen za organiziranje međunarodne prostitucije i zloporabu droge, drugoptužena K.Ž. i četvrtoptuženi Š.D., osumnjičeni za međunarodnu prostituciju. Trećeoptuženog I.M. iz Čakovca sumnjiči se za zloprabu droge. Njega policija još traži, a za zloporabu droge osumnjičen je i sedmoptuženi S.V. - on je uhićen u međuvremenu, nakon što je policija objavila rezultat svoje aktivnosti. Iz šturih službenih podataka ne razabire se sudbina ostale dvojice osumnjičenih, što se može tumačiti i činjenicom da policija još ispituje neke stvari.
Ali, policija će podnijeti i kaznene prijave protiv dvojice službenika PU međimurske, jednog prometnog policajca i jednog upravnog referenta, zbog zloporabe položaja i ovlasti. U medijima je to dobilo i popriličan odjek, ali treba istaknuti da u ovom detalju vrag nije baš tako crn kako bi na prvi pogled moglo izgledati, mada je situacija dovoljno neugodna. Ova dvojica nisu bila uključena u glavni posao - organiziranje prostitucije i šverc droge. Držeći na oku aktivnosti skupine sumnjivaca policija je spoznala da ova dvojica jednome iz skupine daju dodatke koji imaju status službene tajne, ali vezane uz njegovu drugu poslovnu aktivnost. On se, naime, bavi preprodajom rabljenih automobila, a dvojica iz PU međimurske dojavljivala su mu podatke o vozilima i vlasnicima. Prema onome što neslužbeno saznajamo, čini se da se ne može govoriti o koristoljublju - za uslugu pružanja podataka dobivali su materijalno beznačajne protuusluge. Prije se radi o raširenoj kulturi da pravila službe ne treba uzimati suviše kruto, pa ograničenja službene tajne vrijede za slučajne pitatelje, ali ne za prijatelje i znance, osobito ne za bivše kolege. Ovaj iz lanca prostitucije je, naime, bivši policajac, mada u tom poslu nije bio dugo i već ima dosta godina kako je iz službe izašao. No, odavanje tajnih podataka jest zloporaba položaja, dakle, kazneno djelo, a ova dvojica su odmah i udaljena s posla.

Nije li to i uspostava ropstva?

Djevojke uhvaćene u klopku lažnim obećanjem o poslu u Španjolskoj prisiljavane su na uličnu prostituciju, pod prijetnjom sile. One su morale sačekivati mušterije čekanjem na klupi, a ispuniti svaki njihov prohtjev u lepezi “usluga” vrijednih od 10 do 200 eura. Od dnevnog utrška 70 posto su morale stavljati na bankovni račun, svaki dan. Na svoj prinudni posao morale su po svakom vremenu, i na njemu provesti deset sati dnevno, u strogo određenom radnom vremenu od 10 do 20 sati. Nakon što je španjolska policija tome učinila kraj, tri djevojke iz Hrvatske (španjolska je policija otkrila i druge iz zemelja jugoistočne Europe) zbrinute su u jednoj španjolskoj ustanovi namijenjenoj pružanju pomoći i zaštite ženama žrtvama nasilja. Kako neslužbeno saznajemo, od triju djevojaka iz Hrvatske koje su pod prinudom završile na ulici, jedna je iz Međimurja, a dvije s koprivničkog područja. Policija je aktivnosti kriminalne skupine odmah odredila kao kaznena djela međunarodne prostitucije i zloporabe opojnih droga i podnijela takve kaznene prijave. No, s obzirom na to da su djevojke na prostituiranje tjerane, ovo se zacijelo može karakterizirati i kao uspostava ropstva. Ali postupak protiv uključenih tek je počeo, stvar sada u ruke uzima Državno odvjetništvo koje će s raznih strana ocijeniti čega je sve tu bilo i po kojim se sve zakonskim odredbama može istjerati odgovornost uključenih. Bude li sud prihvatio argumente Državnog odvjetništva nakon što ono završi svoj posao, osumnjičenima za organiziranje prostitucije prijeti kazna zatvora od 3 do 15 godina, a optuženima za krijumčarenje droge od 6 mjeseci do 5 godina.
Dražen Kovač

Izvor: 2969